Uscare copac

RedLabel

New Member
Buna ziua,

Stau la bloc si am un VISIN destul de marisor (ajunge pe la etajul2 - tulpina cu diametru aprox. 16cm) pe care nu ma incumet sa-l iau cu drujba datorita vecinilor si a parcarii pline de masini.

In jur sunt mai multi copaci dar acesta creeaza probleme si trebuie eliminat.

Va rog sa ma ajutati cu ceva solutii profesionale de uscare a lui.

La fiecare solutie v-as fi recunoscator sa puneti si un timp aproximativ de uscare a visinului.

Nu prea conteaza costul solutiei cat timpul pana la uscare.

Va multumesc anticipat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Din ce stiu eu, nu aveti voie sa taiati un copac de pe domeniul public fara avizul primariei! Nu locatarii sunt cei care decid daca se taie sau nu un pom daca este vorba de domeniul public.
Oricum, personal sunt impotriva taierii de copaci daca situatia nu e evaluata de un expert care sa avizeze operatiunea asta doar in conditiile in care efectele negative provocate de acel copac sunt majore si nerezolvabile prin alte mijloace (toaletare pom, etc) si sunt clar definite aceste conditii (daca radacinile afecteaza infrastructura - fundatii, conducte, asfalt, daca ramurile lovesc geamurile sau pot fi utilizate de hoti pentru patrunderea in casa, etc).

Asa ca nu va apucati sa-l distrugeti degeaba fara sa aveti aviz, ca sunteti pasibil de amenda. In plus, de ce sa omorati pomul daca n-o fi nevoie de asta? poate exista alta varianta.
 

RedLabel

New Member
Din ce stiu eu, nu aveti voie sa taiati un copac de pe domeniul public fara avizul primariei! Nu locatarii sunt cei care decid daca se taie sau nu un pom daca este vorba de domeniul public.
Oricum, personal sunt impotriva taierii de copaci daca situatia nu e evaluata de un expert care sa avizeze operatiunea asta doar in conditiile in care efectele negative provocate de acel copac sunt majore si nerezolvabile prin alte mijloace (toaletare pom, etc) si sunt clar definite aceste conditii (daca radacinile afecteaza infrastructura - fundatii, conducte, asfalt, daca ramurile lovesc geamurile sau pot fi utilizate de hoti pentru patrunderea in casa, etc).

Asa ca nu va apucati sa-l distrugeti degeaba fara sa aveti aviz, ca sunteti pasibil de amenda. In plus, de ce sa omorati pomul daca n-o fi nevoie de asta? poate exista alta varianta.
Sunt constient de ce spuneti dumneavoastra.

Totusi aveti idee ce solutie / tratament l-ar putea usca ?

Erbicid total, sare, motorina ... am citit o groaza de chestii dar nu am certitudine ca vor da vre-un rezultat si cum nu sunt in domeniu as dori o parere de la un expert.

Multumesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt constient de ce spuneti dumneavoastra.

Totusi aveti idee ce solutie / tratament l-ar putea usca ?

Erbicid total, sare, motorina ... am citit o groaza de chestii dar nu am certitudine ca vor da vre-un rezultat si cum nu sunt in domeniu as dori o parere de la un expert.

Multumesc.
Nu m-a interesat niciodata cum sa distrug un copac asa ca nu va pot da nici un sfat. Dupa cum va spuneam, mi se pare oricum o barbarie de multe ori nejustificata. Iar pentru un om care stie cat de greu creste o planta pe pamantul asta...nu sunt eu aceea care sa va poata da o solutie.
Luati in calcul si faptul ca solutiile pe care le-ati putea adopta din proprie initiativa (motorina, sare...erbicid total n-as zice, ca pomul nu e buruiana) vor avea impact asupra solului, nu? Pe urma, daca uscati copacul ala si se rupe la o furtuna si face vreo paguba importanta?

Poate totusi va ganditi sa apelati la un expert care sa evalueze situatia realist, la fata locului, nu asa cum o facem noi acum, pe forum :)
 
Sus