Urzica

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fam. URTICACEAE

Nu numai buna de mincat ci cu multe alte utilizari.Va provoc la a da citeva exemple :D si evident sa spuneti tot ce mai stiti despre ea.
 

ghia_don

Active Member
Din auzite..ca eu n-am folosit: maceratul de urzici este folosit ca insecticid pentru plante, si ca ingrasamint.
 

ami

Member
Hmmm...
Si la cate ajuta...dureri de cap,boli renale,eczeme,stari de oboseala,chiar epuizare,diminueaza cantitatea de fier din organism,pete,mancarimii,tumori canceroase ale stomacului,bataturi,ciuperci ale unghiilor...si multe altele :D
 

rem_2007

Member
Am in gradina o mica tufa de urzici care este preferata mamei mele. As vrea sa stiu daca stie cineva cum se pot inmulti deoarece de 2 ani asteptam sa se mareasca tufa "de la sine" :hipnotizat: si nu prea se vad rezultate. :nu stiu:
 

blueheart_d

Member
de cate ori merg la gradina ma uit la o tufa de urzici cresuta pe partea de gradina a matusii mele. daca tot ziceti ca e atat de buna, cred ca am sa-i vin de hac, ca oricum numeni nu se leaga de ea.

rem din cate stiu urzicile fac seminte. ai incercat sa le recoltezi?
 

rem_2007

Member
Sa stii ca nu am vazut nimic, asa o fi, am sa o tin sub stricta observatie de acum incolo. :astept:
Am mancat din ea mancare de urzici asta primavara si a fost asa de buna si pentru ca era fffff putina!
:salivat:
 

blueheart_d

Member
in copilarie mergeam la bunica,iar in curtea din spate avea un petic de pamat pe care nu prea il folosea si acolo cresteau urzicile. se faceau mari pana aproape de un metru si erau pline de seminte la maturitate.lasa macar o crenguta sa creasca mai mare pt seminte, daca nu eu las oricum si daca e asa iti dau seminte la toamna.
 

rem_2007

Member
Multumesc, asa voi face ...cred ca am tuns-o ca sa o indesesc si nu am lasat-o in pace sa faca seminte...hahahahaha. Multumesc pentru oferta! :hug:
 
Sus