Urgent! boala trandafir Papageno

Georgiana-Jojo

New Member
Am plantat anul trecut 2 trandafiri Papageno. S`au dezvoltat foarte frumos, au fost incarcati cu flori de o frumusete rara :-). Pur si simplu nu te mai saturi sa`i privesti. Prin luna Iulie au inceput sa li se ingalbeneasca frunzele de jos de la baza si pur si simplu cadeau.
Priveam cu teroare cum trandafirul meu "cheleste". In toamna nu mai aveau o frunza.
In primavara i`am taiat, i`am stopit cu zeama bordeleza dupa taiere ,curatat pamantul din jur de frunze uscate cu scopul sa nu se mai imbolnaveasca dar degeaba...
Anul acesta la fel am patit :worried: si nu stiu ce ar putea sa aiba, cu ce sa`i stropesc sa nu le mai cada frunzele.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
-este patarea neagra,acum daca a aparut boala practic nu mai ai ce sa faci anul asta .
-trebuie stropit preventiv cu ceva fungicid ,de ex Ridomil gold .cam odata la 15-20 de zile
-si alese soiuri care sunt cat de cat rezistente la patare .
 

Georgiana-Jojo

New Member
Helloo!!
Am rezolvat problema cu patarea neagra! :-)
Vreau sa transmit celor care mai au probleme de acest fel la trandafiri sa-i stropeasca cu TOPSIN(fungicid) .
Sa-i curete de toate frunzele patate cat si pe cele cazute. Apoi Sa stropeasca frunzele pe ambele parti bine bine, cat si pamantul din jurul trandafirilor.
Am mai mult de o saptamana de cand nu mai au nimic.
Sa speram ca nu mai apare :rock:
 
Sus