Unelte pentru smuls buruienile

adrianam

Well-Known Member
Ati folosit asa ceva?

Am vazut in oferta la Real o astfel de unealta la 99 lei parca.
Mi s-a parutcam scumpa si nu stiu daca isi merita banii.

Eu am nevoie pentru un teren pe care abia ieri mi l-a sapat cineva, dupa o pauza de cinci ani.
Pamantul este tare, chiar daca ploua si este invadat de maracini, si rugi de mure care au creat o adevarata retea.
Nu am cum sa bag tractorul sa are acolo si ma gandeam sa folosesc acea unealta, pentru ca este o suprafata cam mare- aprox 250mp.
 

cllara78

Member
Nu stiu despre aceasta unealta dar citind despre teren voiam sa va intreb ce anume aveti de gand sa cultivati pe el?Cred ca este destul de greu.
 

adrianam

Well-Known Member
Unealta este manuala.

Am mai dezbatut problema si cu cativa colegi si am ajuns la concluzia ca un ierbicid total ar fi mai eficient.
Am plantat pe marginea lui deja mai mute thuia, si tot felul de puieti - cam 70 de plante in total.
Inca nu sunt hotarata ce voi face cu terenul, pentru ca este foarte multa galagie pe centura de la tiruri si de la cursele de motociclete si masini organizate ad-hoc.
Eu ma gandeam ca doua perdele de pomi vor estompa zgomotul dar dupa ultima vizita acolo, nu cred ca va fi suficient.
Duc tratative cu sotul meu sa incercam sa gasim in alta parte, dar nu stiu ce sanse am :mrgreen: , ca el nu este deloc de acord cu o gradina!
 

cllara78

Member
Adriana ,eu am rasad de craite galbene pitice.Suporta f bine seceta si nu sunt pretentioase.Daca vrei sa le pui in gradina ti-le trimit maine
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc mult, Cllara, dar deocamdata nu sunt sigura ca va ramane aceea gradina mea. Inca mai negociez.
 

mihai63

Member
Denumirea este cam ciudata,cred ca limba romana este totusi o necunoscuta pentru cel ce a tradus :rofl: .
Oricum se poate folosi pentru a scoate buruienile din gazon........ eu am folosit unealta cu succes .
 

mirela06

Active Member
Multumim Mihai. Daca-i asa buna, trebuie sa vad sa fac rost de ea :D ,ca m-am saturat de atiitea aplecari
 
Sus