Unde tineti hibiscusii iarna ?

carmenn

Member
Azi am adus si eu in casa cateva plante caci termometrul arata cam putin dimineata. Printre altele si un hibiscus rosu batut, care e plin de boboci. Iarna trecuta a stat la repaos, caci il cam tunsesem...acum e ok daca il tin la temperatura camerei ? :?
A inceput sa arate si el a copacel, si merita un loc in living.
:?
 

CocoT

Member
Ati adus hibiscusii in casa?Azi dimineata erau 8 grade afara dar peste zi e caldut. Ce ziceti sa ii mai las?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu s-a mai scris pe aici de 2 ani :( dar chiar asa:ati bagat in casa ghivecele?
Nu vorbesc de cei care ii tin pe balcon
:D
Eu personal inca nu :oops: .Ultimele doua nopti au fost 2 grade si vad ca inca se comporta bine.
Chiar si schizopetalusul si surinamul sunt ok :D dragii de ei ..............desi EI sunt un fel de barometru. :|
Ma gindesc insa sa ii acopar cu ceva pe timp de noapte sa nu raceasca totusi :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am dus tot in casa de doua saptamani :D si lumina si caldura i-au facut sa infloresca intr-o veselie.
E mult prea frig afara, la mine deja de doua nopti temperaturile scad sub 0 grade si am vazut ca a cazut bruma. Afara mai stau doar cameliile, muscatele si o fucsie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa ii ca-calesc :) sper ca nu definitiv :wink: .Si asa iarna este suficient de lunga ca sa stea in casa o perioada asa mare de timp .Sa se mai bucure si ei de aer racoros si soarele cu raze calde............. :D .La primvara o sa ii scoatem destul de tirziu ca e mai periculos sa ii scoti devreme decit sa ii bagi mai tirziu. 7 luni sub acoperis :gandit: cam mult parca.........
Dar asta este tzacameala mea.
Pina si micutii "Tirey" si "Woodoo" sunt linga ceilalti :oops: :oops: :oops:

Celelalte ce sa zic?Normal ca sunt tot afara :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am adus in casa de ~ 2 saptamani, cand ploua tare, era frig noaptea (5-6 grade), dar eram si presata de eliberarea balconului in vederea unor reparatii! :x Le merge bine nu le-au cazut frunzele, au boboci, dar zilnic dimineata le deschid geamul cel putin 2-3 ore. Oricum unde stau ei sunt 18-19 grade. Sper ca sa pot pastra si la iarna temperatura intre 15-18 grade. Acum am vazut ca s-au cam umplut de pureci si sunt in tratament de depuricare. Ar fi mai usor sa le rup bobocii dar sunt multi si mi-e mila asa ca ma voi lupta cu ei un pic. :evil:
In balcon mai am doi tinerei, Classic red si Rosario red. Au bobocei dar frunzele sunt un pic smotocite. Mai experimentez cu ei. :wink:
Anul trecut i-am bagat pe toti in casa pe 6 decembrie, dar erau 8 buc, acum sunt 30 si mai vreau! :oops: :indragostit:
 

nki

Member
si eu i-am bagat in casa cam de vreo 2 sapt ,la noi e destul de rece si m-am temut sa nu-i afecteze... credeti ca le merge bine pe geam ? nu am calorifere sub geam deci nu e foarte cald ,dar se cam ingalbenesc bobocii iar cei care rezista si au inflorit sun niste flori micute nu ca cele de peste vara :?
 

melimeli

Active Member
si ale mele sunt inca in balcon si mai am de gand sa-i tin macar 2-3 sapatamani :) (cred ca sunt totusi feriti nefiind sub cerul liber :? sper :gandit: )
 

georgiana georgiana

Active Member
si eu i-am bagat in casa tot cam de doua saptamani, dar pe mine ma omoara musculitele albe...ieri am lasat un hibi chel, sa vedem de ce se mai prind dumnealor!
 

mimish

Active Member
Eu doar unul mai mic l-am adus in casa de vreo doua saptamani. Ceilalti asteapta sa fie dusi la serviciu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Georgiana nu te intreba .Si mai mult decit atit lasa oua si pe pamint care iti vor da de furca la invierea lor din hibernare.Asa ca da-le sa pape mospilan .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici vorba de asa ceva.Neaparat da-i cu mospilan.Si da si pe pamint dupa ce il rascolesti putin.
Si acum unul din hibi care sunt inca afara.Nici macar azi noapte nu l-am bagat inauntru si iata ca a supravietuit.Este adevarat ca este batrinel.Un "Koening: de toata frumusetea pe timp de vara si putin infrigurat in prag de iarna:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu doi am bagat abia azi in casa. De dimineata a spus sotul ca erau 0 grade, dar ei au fost "inveliti" cat cuprinde in praf de BCA, asa ca sper sa nu fi suferit prea tare. Sunt pui de un an.
Gabiuta, cel mult o sa cheleasca, in rest nu cred sa aibe probleme. Acum arata bine batranelul! :wink:
 

ghia_don

Active Member
Ai mei stau la caldurica de vreo trei saptamini, n-am riscat sa-i mai las afara, ca la noi noptile sint reci.
Noaptea trecuta au fost -6 grade si mi s-au blegit niste fucsii pe care le-am lasat in solar :( ..
 

dorica

Member
da, adevarul e ca hibi sunt foarte pretentiosi cu temperatrile
nici eu nu risc sa-i las pana tarziu afara; in balcon acum e foarte bine pt ei.Mai tarziu ,cand vor veni zile mai friguroase vor sta alaturi de mine la caldurica :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa va arat o parte din hibiscusii mei pregatiti de drumul spre........IN casa.Fiindca ei inca stau la soarele de aproape decembrie :)
:)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina acum sa stii ca nu am probleme cu nici unul.Nu infloresc atita tot.Dar am prins pentru binele lor inca 2 luni de stat afara ceea ce este foooooooooooooarte important!!!!
 
Sus