Un soi de planta/copacel??

matei02

New Member
Buna ziua! Acum cateva zile am luat in primire mai multe flori de pe un balcon, majoritatea cu anumite probleme – fie udate necorespunzator, fie lumina prea puternica/slaba. Am luat o carte care arata mai multe specii de plante de apartament, dar una din plante ma induce in eroare.

E un fel de planta, care duce spre pomisor, nu vad sa aiba vreo floare ca sa imi fac o idee. Dat fiind ca nu ii stiu numele, nu o pot uda corespunzator si nici nu stiu de ce fel de lumina are nevoie.

Voi atasa niste poze, scuzati mizeria, am incercat sa o curat putin de uscaturi inainte de poze. :-D

20200505_154828.jpg20200505_154821.jpg20200505_154807.jpg
Stiti ce planta este? Va multumesc oricum, o zi buna!!
 

crysty

Active Member
Daca rupeti o frunza si o striviti si miroase frumos atunci este din neamul citricelor si ar putea fi orice, ori portocal ori lamai ori mandarin ori qumkuat .
Desi nu am pomenit la citrice sa aiba vizibile acele "inele de crestere" pe crengute, ca sa le zic asa, plus ca petele galbene indica o varietate rara cu mutatie genetica de tip "variegata". Iar citrice variegate nu am vazut in viata mea si asta ar fi foarte rara .
Mutatia genetica de tip variegata e atat de rara incat ar apare in mod natural probabil la o planta din 2 milioane de indivizi sau mai mult.
Echivalentul la om este vitiligo daca ati auzit de el , acele pete decolorate pe piele.
Florariile vand plante variegate dar ele sunt clone din lastar inradacinat.
Dupa forma frunzelor si cum cresc ele se aseamana cu citricele dar nu sunt sigur, pentru ca la citrice marginea frunzelor este perfect curbata nicidecum usor zimtata asa cum pare, desi in zilele noastre cu atatia hibrizi modificati genetic recunoasterea unei specii este mai dificila.
Daca planta e din neamul citricelor si cum este ea variegata atunci va aflati in fata unui exponat de muzeu, serios.
Chiar daca nu este din citrice, faptul ca este variegata o face foarte rara.
Schimbati-i pamantul cu prima ocazie si cumparati o sticluta de cropmax sau atonik sa il stropiti si pe el si pe restul plantelor si o sa vedeti rezultatele.

Ceva nu e in regula cu frunzele ca sunt cam distorsionate sau strambe/rasucite dar daca planta este curata sub frunze si pe crengi adica nu are daunatori atunci ea sufera din lipsa apei. Daca stropiti cu solutie de cropmax sau atonik pe frunze o perioada sau macar cu apa goala ea se va recupera.
 
Ultima editare:

matei02

New Member
Daca rupeti o frunza si o striviti si miroase frumos atunci este din neamul citricelor si ar putea fi orice, ori portocal ori lamai ori mandarin ori qumkuat .
Desi nu am pomenit la citrice sa aiba vizibile acele "inele de crestere" pe crengute, ca sa le zic asa, plus ca petele galbene indica o varietate rara cu mutatie genetica de tip "variegata". Iar citrice variegate nu am vazut in viata mea si asta ar fi foarte rara .
Mutatia genetica de tip variegata e atat de rara incat ar apare in mod natural probabil la o planta din 2 milioane de indivizi sau mai mult.
Echivalentul la om este vitiligo daca ati auzit de el , acele pete decolorate pe piele.
Florariile vand plante variegate dar ele sunt clone din lastar inradacinat.
Dupa forma frunzelor si cum cresc ele se aseamana cu citricele dar nu sunt sigur, pentru ca la citrice marginea frunzelor este perfect curbata nicidecum usor zimtata asa cum pare, desi in zilele noastre cu atatia hibrizi modificati genetic recunoasterea unei specii este mai dificila.
Daca planta e din neamul citricelor si cum este ea variegata atunci va aflati in fata unui exponat de muzeu, serios.
Chiar daca nu este din citrice, faptul ca este variegata o face foarte rara.
Schimbati-i pamantul cu prima ocazie si cumparati o sticluta de cropmax sau atonik sa il stropiti si pe el si pe restul plantelor si o sa vedeti rezultatele.

Ceva nu e in regula cu frunzele ca sunt cam distorsionate sau strambe/rasucite dar daca planta este curata sub frunze si pe crengi adica nu are daunatori atunci ea sufera din lipsa apei. Daca stropiti cu solutie de cropmax sau atonik pe frunze o perioada sau macar cu apa goala ea se va recupera.
Multumesc pt raspuns! Planta este a bunicii mele, probabil are vreo 10-15 ani, la fel ca celelalte. I-am schimbat pamantul si ghiveciul, nu am observat sa aiba probleme la radacini, tulpina f stabila, nici urma de paraziti/daunatori.
Ideea e ca ea s-a mutat mai demult si nu mai stie nici ea denumirea. Probabil o sa ii dau un ingrasamant universal de flori, sa isi revina, si voi testa pe parcurs, sa vad de cata apa are nevoie! Multumesc!! :)
 

matei02

New Member
Daca rupeti o frunza si o striviti si miroase frumos atunci este din neamul citricelor si ar putea fi orice, ori portocal ori lamai ori mandarin ori qumkuat .
Desi nu am pomenit la citrice sa aiba vizibile acele "inele de crestere" pe crengute, ca sa le zic asa, plus ca petele galbene indica o varietate rara cu mutatie genetica de tip "variegata". Iar citrice variegate nu am vazut in viata mea si asta ar fi foarte rara .
Mutatia genetica de tip variegata e atat de rara incat ar apare in mod natural probabil la o planta din 2 milioane de indivizi sau mai mult.
Echivalentul la om este vitiligo daca ati auzit de el , acele pete decolorate pe piele.
Florariile vand plante variegate dar ele sunt clone din lastar inradacinat.
Dupa forma frunzelor si cum cresc ele se aseamana cu citricele dar nu sunt sigur, pentru ca la citrice marginea frunzelor este perfect curbata nicidecum usor zimtata asa cum pare, desi in zilele noastre cu atatia hibrizi modificati genetic recunoasterea unei specii este mai dificila.
Daca planta e din neamul citricelor si cum este ea variegata atunci va aflati in fata unui exponat de muzeu, serios.
Chiar daca nu este din citrice, faptul ca este variegata o face foarte rara.
Schimbati-i pamantul cu prima ocazie si cumparati o sticluta de cropmax sau atonik sa il stropiti si pe el si pe restul plantelor si o sa vedeti rezultatele.

Ceva nu e in regula cu frunzele ca sunt cam distorsionate sau strambe/rasucite dar daca planta este curata sub frunze si pe crengi adica nu are daunatori atunci ea sufera din lipsa apei. Daca stropiti cu solutie de cropmax sau atonik pe frunze o perioada sau macar cu apa goala ea se va recupera.

Cred ca am gasit! Se numeste Aucuba Japonica sau Pomul de Aur! Am un soi de planta variegata si cu frunze zimtate, multumesc frumos pt ajutor oricum! O zi frumoasa :)
 

crysty

Active Member
Cu placere, bine ca s-a rezolvat problema.
Erau 2 lucruri care ma puneau si pe mine in dubii privind faptul ca ar fi un citric si anume inelele de crestere adica urme prea dese de la frunzele cazute si faptul ca am vazut in poza a treia o frunza cazuta pe jos care avea marginile vizibil zimtate.
Nu am avut ocazia sa vad acest arbust de aucuba in realitate si deci nu m-as fi gandit la el .
Daca eram acolo cel mai bun test ca sa vad ca este citric este strivirea unei frunze in mana sau a unui segment de crenguta, particular fiind faptul ca citricele miros frumos, indiferent ca e frunza sau nu, din cauza uleiului volatil .
Daca nu gaisiti ponturi de ingrijire a unei specii pe internet indiferent ca e vorba de aucuba sau nu, cel mai bun lucru este aflarea familiei din care face parte planta si aflarea rudelor ei, dar cunoscute noua si se pleaca de la ingrijirea acelor rude de specie.

Am vazut si eu acum pozele de la aucuba pe internet si se pare ca 90% din poze sunt doar pentru versiunea de variegata.
Am si eu un mic arbust pe variegata dar este Schefflera (arborele umbrela) cu pete mari galbene pe frunze.
Multa lume la noi nu prefera variegatele si nici nu stiu ca este o mutatie genetica rara echivalenta cu vitiligo la om pentru ca ambele tin de pigmentul pielii dar nu ii condamn, si nici nu stiu ca plantele variegate sunt mai scumpe in comert decat versiunea normala, fiecare creste ce vrea, ce poate, ce ii place, si ce isi permite sau ce gaseste . Principalul e sa creasca ceva si cresterea unei plante este aproape echivalenta cu ingrijirea unui copil pentru ca necesita rabdare si supraveghere si cred ca cel mai bun test pentru cineva daca e in stare sa aiba grija de un copil este sa ii dai o planta usor de intretinut sa o creasca o perioada fara sa o cocoloseasca cu prea multa apa dar nici sa o lase asa acolo fara apa ...dar devin offtopic si ma abat de la subiect prea tare.
 
Ultima editare:

CGF

New Member
Scuze de poză, aparatul s-a focusat pe pământ. Stie cineva ce arbore e acesta? Arata asemanator cu prunul dar are tepi, coaja copacului e rosiatica, lucioasă, la inceput de aprilie avea florile albe cu roz, frunzele sunt unele verzi altele rosu maroniu, are ceva fructe rosii maronii asemanatoare cu coarnele dar mai ascutite la varf.Arbore necunoscut.jpg
 
Sus