un sfat

sini

Well-Known Member
Daca vreti sa curatati de praf plantele cu frunze "paroase"gen:violete,gloxinii,strepto,etc nu folositi periuta de dinti sau orice alt "pamatuf tepos";cel mai bine e spalatul cu dusul(din experienta)
 

sini

Well-Known Member
cele spalate nu au murit;din cele curatate cu periuta au scapat doar frunzele f.mici(probabil pe acelea nu le-am curatat)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dati-mi si mie va rog o idee,un sfat,o solutie.......... :D
Am citeva ghivece mari,foarte mari chiar , negre din acelea in care vin plantele si pomii de gradina .Cred ca stiti despre ce este vorba.As dori sa le folosesc pentru plantele aromatice pe care le voi cultiva sau pentru altceva.Nu m-am gindit inca dar .........tare as vrea sa le infrumusetez,sa le dau o nota vesela sau sa le fac ceva sa arate si ele bine.
Cum credeti ca le-as putea imbunatatii "imaginea"? :rofl:
 

Floria

Active Member
La magazinul Praktiker , la raionul de gresie, faianta, au niste banderole late de 5 sau 8 cm din material plastic cu adeziv,care se aplica pe la bucatarie. Au tot felul de desene florale, geometrice sau asimetrice si poti lipi acea banda mai sus sau mai jos cum vrei pe ghiveciul tau negru, asta dac nu vrei sa te apuci de pictura sau impletit cosuri din nuiele.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Parca erau la Hornbach niste cosuri inalte de rafie. Cam scumpe mi s-au parut, desi acum nu mai stiu pretul, insa frumusele foc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dyaaaaaaaaa :eek: pina sa-mi creasca mie suculentele sa imi imbrace macar jumate dintr-un ghiveci ma trezesc cu nepotii mergind de-a busilea :rofl: :rofl: :rofl: .Dar sa stii ca nu esti prea departe de gindurile mele oricum.Stii tu ce stii :wink:
Chestia cu benzile este o idee.
La chestia cu nuielele credeti ca nu m-am gindit si eu???Ar fi tare fain.
Imi trebuie ceva care sa reziste la ploi,zapada,etc...........O sa ma uit si la benzile alea cind voi avea drum :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu are nimeni asa ceva sau le-ati aruncat?Chiardaca o sa le pun in spatele casei printre pomi fructiferi si capsuni tot vreau sa arate frumos.Ce ziceti?
 

CocoT

Member
Gabiuta, poti folosi vopsea pentru exterior(ca sa reziste la umezeala si vant).Le poti vopsi in intregime sau desenezi forme diverse.
 
daca vrei sa arate rustic o solutie f ieftina si incercata de mine este sa pui ghivecele in saci de iuta (nu e nevoie sa fie noi si nici nu stiu unde se mai gasesc de cumparat) si legati cu funie si nod arata f bine
 

danya

Active Member
Gabiuta, ai infrumusetat ghivecele alea pana la urma? Eu m-am plictisit de ale mele, astea normale si as vrea sa le fac cumva mai frumoase. :oops:
 
Sus