Un sfat pentru transplantare

cornelia

Fondator
Membru staff
Am observat la plantutele de 1-2 ani un fel de tasare a pamantului din ghiveci. Nu-mi place si as vrea sa le pun un pamant de buna calitate. Treaba e ca nu stiu cat le poate deranja transplantarea asta. Voi ce ziceti? S-o fac, sau nu?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca inlocuiesti solul e mai delicat , se mai poate dar la limita , si recomandarea e sa se spele solul si nu sa se desfaca , apoi radacinile se tund un pic si se repozitioneaza in noul substrat.

Succes
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nene, daca eu spal radacinile cu apa, ele nu se mai hranesc 3 saptamani. Inteleg ce zici, ca e mai gratioasa indepartarea cu apa, dar nu e si sanatoasa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tocmai am facut-o la un lamai luat din piata sapt trecuta si stie si Ghia cum arata , pamant in "lut taranesc" ,asa ca am trecut la spalat si curatat si acum sa vezi ce brav sta in picioare , frunzele au capatat culoare , pentru mine a ...functionat.


Succes
 

dorinas

Member
cornelia a spus:
Am observat la plantutele de 1-2 ani un fel de tasare a pamantului din ghiveci. Nu-mi place si as vrea sa le pun un pamant de buna calitate. Treaba e ca nu stiu cat le poate deranja transplantarea asta. Voi ce ziceti? S-o fac, sau nu?
Daca nu sunt inflorite sau cu boboci de floare poti sa le transplantezi fara probleme, cureti usor cat mai mult din pamantul vechi si le pui unul nou, le trebuie ceva timp sa se acomodeze dar apoi o sa creasca mai bine. Daca au boboci sau pedunculi sigur nu vor mai inflori daca faci operatiunea de transplantare.
 
Sus