Un parc "ciudat" de frumos. "Pazvante"

gino

Member
Pentru mine Tecuci, dincolo de numele orasului, este un cuvant magic !
Acolo mi-am petrecut o mica particica de viata, ca militar in termen.
Barbatii stiu ce inseamna nostalgia locului unde au facut armata.
Tinerete, aventura, oameni si locuri noi, intr-un cuvant, o alta lume.
Astazi un prieten a rostit cuvantul magic : Tecuci !
Nu are importanta contextul, cert este ca am fost curios sa aflu ce se mai petrece pe acolo, accesand informatiile de pe net, evident, desi sincer sa fiu mi-as fi dorit sa ma pot teleporta acolo instantaneu...dar si pentru ca prietenul meu imi spunea ceva despre parcul din Tecuci.
Am incercat sa imi aduc aminte cum arata parcul din Tecuci....
Grea incercare...la vremea aia parcul arata ca toate parcurile oraselelor de provincie, si il asemuiam cu cel din Turnu-Magurele, ca marime si conformatie...
Se pare ca lucruri incredibile s-au intamplat cu parcul din Tecuci si astfel a ajuns celebru.
Dar mai intai o poveste. Povestea omului care a schimbat infatisarea parcului din Tecuci.
http://www.gardianul.ro/Pazvante-din-Te ... 31488.html
Si imagini :
http://www.pazvante.ro/
Arata superb. Nu mai recunosc nimic din ce a fost odata acolo...
Cateva imagini si aici :
http://galateni.net/forum/viewtopic.php?f=17&t=3616
Daca este cineva pe forum din zona, as vrea sa ne dea mai multe detalii si eventual si ceva fotografii.
 

ghia_don

Active Member
A fost recent un reportaj la televizor despre acest parc si despre Vasile Danaila, am fost foarte impresionata de ce a facut acolo...mi-am propus ca la vara sa vad pe viu acest parc...
 

mg

Member
Am ramas putin socat , putin intristat ...Sint aproape 40 :mrgreen: de ani de cind am calcat ultima oara prin el, si 20 de cind am trecut pe linga ... Cind eram copil mergeam in vacanta si pe acolo iar in anii '90 am stat citeva zile " ascuns " in Tecuci din cauza minerilor ... Aduceri aminte !
Da , stiam ceva de parc , auzisem de la cineva care locuieste in oras . Adevarul este ca nici n-am dat importanta , credeam ca vorbeste prostii . Se pare ca la anul va trebui sa vad cu ochii mei .
Acum sint putin confuz ...amintiri ..
De circa o luna am avut o lucrare la care am folosit niste muncitori adusi de la Birlad ( oras vecin ) ...mi-au mincat zilele moldovenii acesti si am terminat lucrarea cu ideea : "...... " moldovenii astia ! :x Acum vad alta latura ...
Hai ca o iau pe aratura ! :) Frumos , merita vazut , imi pare rau ca n-am ajuns anul acesta .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am fost intr-o frumoasa plimbare prin parcul lui Pazvante.....Multumesc Gino! :D
 

gino

Member
Ma bucur doamna Gabiuta, poate ca n-ar fi rau daca in primavara am organiza o ...mica excursie la Tecuci, sa vedem cu ochii nostrii...minunea !
Ce ziceti ? :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am vrut si eu sa organizam o excursie in Valea Trandafirilor si a ramas in stare de proiect,poate Pazvante aduce noroc!
 

gino

Member
Nu stiu cum sunt perceput pe aici...ma rog, nu asta conteaza, dar trebuie sa va spun ca...viata trece si ar trebui sa profitam...
Unii dintre noi nu pot sa colinde prin lume...macar sa vedem ce este de vazut de la noi si tot este ceva...
Suna usor melodramatic...cine hotaraste pana la urma daca merita sa vedem parcul cu pricina ?
Un comitet de initiativa, o idee...hai ca pana in primavara avem tot timpul.... :D
Apropo' de idei...cei in masura pot sa initieze un astfel de topic...
Ar fi in beneficiul tuturor, ma gandesc eu cu singurul neuron care-mi mai functioneaza...pe sistem de avarie... :rofl:
 

gino

Member
Doamna Cornelia....ma flatati, pe cuvant !
Sincer...si pe buna dreptate...
Una este sa spun eu...vreti sa mergem la Tecuci ?...si alta ...sa o spuna cineva...mai in masura, desigur !
Va rog sa nu ma perceprti gresit, dar asa stau lucrurile. Cu siguranta ! :D
 

flytitus

New Member
Parcul lui ,,Pazvante"

Buna !.

In primul rand ma adresez lui Gino multumindu-i pentru ca nu a uitat de entuziasmul meu vis a vis de acest parc original(marca Danaila),si a deschis un topic pe aceasta tema !.
Adresez pe aceasta cale tuturor membrilor egradini un indemn de a privi cu atentie o metamorfoza mai rar intalnita :un fost jucator de alba-neagra, a investit banii castigati ,in amenajarea ,,unui spatiu de vis si incantare"pentru cei care vor avea placerea si curiozitatea de al vizita.
Investitie mare,efect..... pe masura !.
Cu stima
Titus
 
Sus