Un Craciun ... prematur

cornelia

Fondator
Membru staff
Ooookk stiu ca e devreme, dar ia uitati ce chestie draguta am gasit:



Cred ca am sa fac ceva similar de Craciun. :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,foarte frumos!Braduletii ii poti cumpara de acum si sa-i tii undeva afara.Stii ca erau in Hornbach?
 

aleynad

Active Member
Moderator
tare frumusei, Cornelia :D
am luat si eu de la Kaufland astfel de conifere, dar le-am plantat in amenajarea cu pietre :D daca ninge la iarna se decoreaza singuri :wink:
 

victoria

Active Member
Se pot face aranjamentele astea si din crengute de brad si pulverizate cu spray de zapada.Ies foarte frumos.
 

Narcy

Member
Foarte frumosi bradutii!Si eu am inceput sa ma interesez de ce se mai poarta anul acesta in materie de,decoratiuni florale pt.Craciun.Am sa va arat niste poze de anul trecut cu aranjamentele facute de mine cand voiavea ceva timp. :oops:[/img]
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Frumoase aranjamente,dar pot sa bag de vina?Imi spun doar punctul de vedere,tu faci cum vrei tu,da?
Mie nu-mi plac trandafirasii aceia albi,nu au nici in clin nici in maneca cu iarna.Asta e parerea mea,sa nu te superi pe mine!
In schimb da bine fondul acela albastru,dar se potriveste bine si rosul.
 

Narcy

Member
Multumesc de sfat,Iudit.Am sa incerc sa-i colorez cu un spray rosu,eventual. :( Multumesc pt.sinceritate :rose: :*
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu le colora!Lasa-le asa si urmatoarele care le faci ,fa-le altfel.In loc de trandafiri pune de ex. nuci date cu bronz,vezi cum iti va placea.
 

sorina

Active Member
In principiu ai talent :wink: iar daca-mi permiti nu as combina plasticul cu cetina sau crengute de brad in general :? Judit zice bine :mrgreen: foloseste ce ai la indemina din natura sau CIT MAI NATRURALE

Cel mai mult imi place nr 6 si 9 din album
Oricum FELICITARI si mai asteptam poze :D
 

alfa

Active Member
Sorina, azi chiar mi-ai facut chef de mesterit. Si iata a iesit:

.... prima chestie... un rateu, un monstrulet :rofl: :rofl:


dar apoi totusi mai bine zic eu :D N-am terminat inca partea de jos, asa ca nu va arat decat pozat asa de sus :oops:
 

sorina

Active Member
Alfa , te contrazic :? Mie PRIMUL aranjament imi place cel mai mult si iti spun si de ce > pentru ca este asimetric si mai interesant . Pe linga Physalis , catina , macese si conuri te rog sa-mi spui ce sunt sferele alea verzulii , sunt foarte faine :mrgreen:
Te felicit si mai astept creatii de-ale tale :mrgreen:
 

alfa

Active Member
Multumesc pentru aprecieri! acu chiar ca imi faceti chef :D

Sorina, sferele acelea, sunt niste conuri, de la un conifer, care pierde frunzele toamna. La mine in parc sunt multi din astia. Problema e ca acum cad doar frunzele, nu si conurile. Am avut norocul si copacul ghinionul, ca cineva a rupt dintr-unul o craca mare ( sau o fi fost cei de la administratia parcului, din cine stie ce motiv). Eu l-am descoperit pe jos intamplator, cat plimbam cainele. Atunci am observat pentru prima data conurile, mi-au placut tare mult si mi-am umplut toate buzunarele cu ele :mrgreen: . Dar mai ramasesera destule pe craca. Azi m-am dus iar, dar aparent astia de la parc au facut curat, ca nu am mai gasit craca. :( Ori asa din copac mi-ar fi rusine sa culeg, oricum sunt mult prea sus si nu as putea ajunge la ele.
 

lelia

Well-Known Member
Si mie imi place ,monstruletul ,e haios si lucrat cu indemanare .
Frumos !!!!
Mai vrem ...... :D
 

sorina

Active Member
nu stii cum se numeste coniferul ala , ca tare imi plac aferele ale a si mi-ar trebui. Poate se gasec acesti coniferi si la mine in Sibiu . :wink:
 

alfa

Active Member
Draga Sorina, am cautat pe internet, pare sa fie Metasequoia glyptostroboides. Cel putin acele arata la fel. Nu am gasit insa poze cu conurile verzi necoapte. Cele uscate seamana, dar se pare ca ce am eu sunt conurile necoapte, nedesfacute. Acum nu stiu daca vor ramane la fel sau cum vor arata cand se vor usca.
 

alfa

Active Member
In parcul de langa mine sunt destul de multi. Cei drept si eu am vazut asa ceva doar aici.
Conurile mai exact:

Aranjamentul l-am terminat si asta a iesit :oops: :
 
Sus