Un colt de Rai: rozariul de la Mandruloc

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
N-am stat deloc pe ganduri unde sa asez acest topic. Unde altundeva i-ar fi locul decat in mijlocul vostru, al admiratoarelor acestei maiestuoase plante?

Am pasit azi intr-un colt de Rai. Mi-e sufletul prea plin de emotie, de incantare asa ca simt nevoia s-o impartasesc si altor iubitori de frumos. A fost o adevarata desfatare pentru ochi si suflet ceasurile de ragaz petrecute in rozariul de la Mandruloc.

Spre rusinea mea, fiind aradeanca si trecand pe E68 de zeci si zeci de ori in ultimii ani, trebuie sa recunosc faptul ca nu am vizitat pana azi parcul dendrofloricol intemeiat de Eutopia Gardens langa Arad in apropierea localitatii Mandruloc. Ca in fiecare prima sambata a lunii iunie din ultimii ani azi a avut loc aici Sarbatoarea Trandafirilor, a VI-a editie. Daca parcul in sine e inca in constructie, rozariul are deja ceva vechime. Asta o dovedesc exemplarele multiple din peste 2000 de varietati. Bogatia, frumusetea, varietatea si marimea plantelor e impresionanta.

In ciuda vremii nefavorabile din ultimele 2 saptamani, trandafirii sunt splendizi, prea putin afectati de excesul de ploaie. Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat daca soarele si-ar fi facut datoria. Plimbarea in mijlocul lor m-a vrajit. Nici vremea inchisa nici rafalele de ploaie, nici noroiul nu au putut indeparta impatimitii care au venit sa-si arate respectul mariei sale, Trandafirul.

Va invit la un tur virtual in imparatia trandafirilor pe meleagurile noastre.
http://s1282.photobucket.com/user/Adina ... t=3&page=1
 

carla

Active Member
Ce fericita esti ca stai aproape si poti sa vezi asa ceva :visator:
Aleea cu rambleri e de vis
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vai de capul meu Adina, ce-i acolo :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat: N-am cuvinte! Acum cativa ani si eu treceam prin Arad de 2 ori pe an, dar nici nu eram inca asa pasionata si pe vremea aia nici nu stiam de parcul acesta. Ca si daca nu esti pasionat de trandafiri si tot merita sa-l vezi!!!
 

geodezia

Well-Known Member
ehee eeee ce mai minunatii da rapsodii in blue nu s-a dat in spectacol ca anu trecut au fost toate tv acolo sa il pozeze?
 

Roxana Peled

Active Member
Fantastice sunt imaginile Adina! Iti multumim din suflet ca le-ai impartasit cu noi.
Aveau si nume pe langa ei? Cred ca eu ramaneam acolo 3 zile numai sa-mi iau notite :rofl:
Mormanele acelea uriase de flori albe, ce trandafir sa fi fost oare?
Ce le-or face fetelor sa-i convinga sa infloreasca in halul ala? :hipnotizat:
 

ghia_don

Active Member
Asta-i Raiul !!! :hipnotizat: :clap: Nu pot sa mi-l imaginez altfel :visator:
Multumim Adina , cu ajutorul tau ne plimbam si noi printre minunatiile alea !! :hug:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma bucur ca va place, fetelor! :D

Geodezia, fata de anul trecut vremea a fost mult mai capricioasa, prin urmare am vazut cativa trandafiri care sunt abia la stadiul de mii de boboci. Probabil intr-o saptamana isi vor arata valoarea.

Roxana, unul dintre minusurile rozariului e lipsa etichetelor. Sper doar sa fie temporara. Se pare ca au asezat varietatile pe categorii:urcatori, acoperitori, thea hibrizi, englezesti etc. Stiti voi mai bine gruparile decat mine.

Parcul e departe de finalizare. Exista doar utilitatile asigurand irigare si iluminare. Lipsesc si bancile deocamdata.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E exceptional . Ce bine ca se mai face si asa ceva prin RO.

Parca si locatia e aleasa cu numele... Mandruloc... ;-)
 

nick1971

Active Member
:visator: nu mai plecam de-acolo o saptamana, superb!!!!
Multumim, Adina!
Imaginile cu arcadele le-am vazut si pe facebook, dar nu m-am gandit ca sunt din Romania
 

elenafles

Active Member
Vai!!! Ce minunatii :eek: .Adina,multumim ca ne-ai ajutat sa vedem asemenea frumuseti si in Romania :hug: .Pacat ca nu sunt filmati sa-i vada toata tara.
 
Sus