Un colt de Rai: rozariul de la Mandruloc

laural

Well-Known Member
M-am uitat acum pe sit-ul lor, si m-au dat pe spate cu proiectele viitoare :clap: :clap: :clap: asa ceva visam si eu odata :cry: un loc plin de flori, in care sa poti organiza mese festive, loc de joaca pt. copii, terase etc..Frumos Frums
 

maxie

Member
Multumim Adina pentru superbele imagini ! Asa cum ziceau si fetele,acolo parca-i raiul. Este mult,mult mai bogat si frumos decat rozariul din Gradina Botanica din Bucuresti.Sper sa reuseasca sa-si termine proiectele,pentru ca o gradina se construieste cu mult efort si in multi ani.Cand voi ajunge prin zona,sigur il voi vizita si eu.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Asa cum spuneam, desi proiectul acestui parc a inceput cu destui ani in urma, mai e inca mult de lucru. Inaugurarea lui e prefigurata a avea loc abia peste 2 ani insa nu stiu daca va fi respectat termenul. Deocamdata vizitarea e gratuita. Zona cea mai avansata e cea a trandafirilor. Rozariul e partea cea mai veche si se si vede in marimea si varietatea plantelor.

Destul de bine conturata e si zona rocariei insa eu una as mai fi intervenit caci plantele s-au extins necontrolat si efectul nu e spectaculos. Si in ce priveste diversitatea plantelor mai e de lucru.


Zona iazului am inteles ca a fost un esec. Investitia e mare, lucrarile de amploare insa cred ca au avut probleme cu pastrarea apei.

Din cauza vremii instabile nu am putut explora intreaga zona plantata, asa ca nu am descoperit zona bujorilor arbustivi (citisem ca au adus vreo 150 de varietati din China), am vazut doar ceva ierbosi insa in declin si rebegiti de ploaie. Oricum sezonul bujorilor e cam la final daca nu chiar incheiat.

Per ansamblu m-a incantat foarte mult ce am vazut (cu tot noroiul, ploaia si buruienile inerente unei lungi perioade reci si ploioase) incat mi-am propus in viitor vizite lunare, ca sa pot savura pe indelete ce ofera fiecare anotimp. :D

Daca v-a placut ce ati vazut in pozele mele neprofesioniste sa stiti ca realitatea le intrece cu mult! Prin urmare va invit sa va delectati pe viu cu acest colt de Rai.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
R@MONA a spus:
:eek: :eek: :eek:
Magnifice imagini! Ce mi-as dori sa vad si eu pe viu asa ceva!!!! :cry:
Stiti cum se numeste trandafirul acesta?
http://s1282.photobucket.com/user/Adina ... 6.jpg.html
Sa fie New Image? Parca in topicul Roxanei Peled l-am mai vazut. :D

Poti sa vezi pe viu rozariul. Doar drum sa-ti faci prin zona. Nu-i chiar asa departe de tine. De pe valea Oltului pe cea a Muresului... Vreo doua aruncaturi mai zdravene de bat! :D :)

P.S. Na, ca gandiram aproape simultan, Rose, dar cel putin e coincidenta de pareri, asa ca se pare ca aveam dreptate.
 

R@MONA

Active Member
Aveti dreptate, e New Imagine! :cry: Ce rau imi pare ca nu l-am luat de la bulgar!
Adina, chiar mi-as dori sa vad rozariul, dar asta mi-ar mai lipsi! Al meu m-ar interna daca i-as spune ca am ca obiectiv turistic.........trandafiri! :tavalit: :tavalit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumim, Adina! Cred ca am trecut odata pe la langa parcul asta , undeva intre Arad si Lipova cred
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu siguranta ai tecut, Madalina, pe langa el. E pe partea dreapta a soselei ce leaga Aradul de Lipova la vreo 10 km de Arad. Se vede bine din masina avand o intindere de vreo jumatate de km la sosea.
 

ela78

Member
Un adevarat colt de rai, trandafirii sunt superbi! L-am recunoscut si pe brown velvet, ce bine ar fi daca s-ar face mai multe astfel de parcuri, sa avem si noi ce admira.
 
Sus