Ulm?

DracuMic

Member
Azi mi-am luat un pom nou nout pt casuta mea.!
Dupa frunze si textura de pe tulpina pare ulm suta la suta dar ma mira foarte mult faptul ca are niste frunze extrm de mici,cam 3-5 milimetrii maxim,si foarte dese.!
http://i259.photobucket.com/albums/hh29 ... outate.jpg
http://i259.photobucket.com/albums/hh29 ... frunze.jpg
frunzele sunt foarte stralucitoare,chiar si lui nevasta-mea ia placut mult.!
nu e cine stie ce dar mie mi-a placut mult,si e bun asa de inceput.!
Are niste crengi foarte bune pt viitor pentru primele mele incercari de marcotare.!
Daca nu e ulmus parvifolia..va rog sa ma corectati. :)
 
Salut Ovidiu :)

Nu am de ce sa te corectez, e un ulm chinezesc, ca are frunzele mici e foarte bine, nu peste mult te vei plange ca le are prea mari, vor creste ele credema :rofl: , sunt frunze tinere, proaspete, de-abia plesnite din muguri... de aceea sunt asa de frumoase si stralucitoare. Cred ca stii foarte bine ca ulmul este o specie de exterior, in interior nu o sa-ti reziste mult, va intra intr-un fel de regres si dupa un timp va cam murii. De aceea eu iti recomand ca dupa o perioada de aclimatizare sau mai bine zis de acomodare cu noua locatie( adica exterior) sa-l pui undeva la aer, ale mele sunt de cateva zile in eterior. Iar despre modelarea lui, adica marcotaj, nu stiu ce urmaresti cu el, dar despre aceasta tehnica Vali poate sa-ti spuna mai multe el a mai facut-o, si nu o data.
Exemplarul tau este unul tipic comercial, asdica cu trunchiul in forma de S, de ce aceasta forma...?. Simplu, crescand in inaltime, inaltime care nu s-ar asorta prea bine cu numarul ramurilor principale, adica coroana prea rara, nenea chinezu prin aceea indoitura in S a trunchiului a coborat inaltimea dand impresia unei coroane mai dese.
Aceea formare a trunchiului in forma de S, este o tehnica foarte controversata in lumea bonsai, nefiind acceptata, deoarece nu se incadreaza in nici un stil.
Cam atat despre copacelul tau deocamdata, daca am scris lucruri eronate sau ar trebuii completate rog rog lumea s-o corecteze si sa-l completeze.
Toate cele bune, si ai grija de el... o merita.
Vasile
 

Hariclea

Member
Foarte frumusel copacelul...
Frunzele pot fi asa stralucitoare de la o substanta pulverizata pe frunze, care tine si praful la distanta.
 

DracuMic

Member
Vasile la cluj au fost -2 azi noapte,daca l-as lasa in balcon dimineata v-as trimite poza cu bruma pe el.!
La tine la campie cred ca deja sa mai incalzit dar aci intre dealurle astea e nebunie curata cum se schimba vremea de ciudat.
Oricum l-am pus peste zi in balcon dar deseara il bag iar inauntru sa nu-l nenorocesc cumva.!
Hariclea sa sti ca nu e stropit cu nimic,asa sunt frunzele lui,lucioase.!
Iar pentru Vali o mica intrebare?
Ai pus hormon de inradacinare la marcotari?....Ca inca la cluj nu am gasit asa ceva,am Radistim pentru butasi ierbacei de la o doamna de aici de pe forum(sarumana :) ) dar nu stiu daca ar fi bun.!
 

Hariclea

Member
Atunci vreau si eu reteta de lucire! 8)
Nu poti sa afli secretul? Ca totusi e incredibil de lucios! :)
 

vali

Active Member
Moderator
Neaaahh... nu e nevoie. Ulmii fac radacini si de plictiseala :). Nu e nevoie de hormoni. Astia se folosesc la speciile indaratnice, care trebuie stimulate.

Totusi, e ciudat ca tocmai in Cluj (unde se fabrica) sa nu gasesti Radistim.

Hari, aici dau dreptate dracului (adica nu dau dracului dreptatea :rofl: , ci asta micu' are dreptate) La ulmul chinezesc, cand apar frunzele si ajung la culoarea normala, acel verde mai inchis, sunt foarte lucioase. Dupa un timp, se matuiesc.
 

DracuMic

Member
Bai Florine ma `nebunesc.....la chioscul ala din P-ta M. Viteazu nu are,am cautat pe linga aeroport la un magazin de agro...fito..etc,nici acolo. :(
 
Buna Ovidiu :)

Sa stii ca si la noi a inghetat asta noapte, ulmii mei sunt in exterior cam de o saptamana, nu iti recomand sa-l pui pe al tau acum afara, eu ti-am spus ca ulmii sunt de exterior, asta nu inseamna ca pe al tau poti sa-l pui tam-nesam afara. Ai mei au stat tot anul trecut afara pana la primele zile geroase, au fost pregatite pentr-u iernat, au iernat in conditii de +4-5*C, deci suporta cateva zile , sa zicem mai friguroase, sper :? , al tau a fost tinut in interior toata iarna, ar fii catastrofal pentru el si cateva ore sub -*C.Deci cu al tau mai asteapta pana vor fii zile cand si noaptea sunt cel putin 12-15*C, zic eu.
Hariclea, taina acelor frunze lucitoare e faptul ca sunt frunze destul de tinere, n-o sa fie ele tot timpul asa de stralucitoare, asa e specia asta.
Numai bine ...
Vasile
 

Hariclea

Member
Da, o sa mor de ciuda!!! :rofl:

Vali, raposatul meu ulm nu avea frunzele asa lucitoare nici cand de-abia se iveau, si am avut ocazia sa-i observ mugurii si noile frunze de 3 ori... :roll: de-aia intrebam, ca eram convinsa ca trebuie sa fie vreo smecherie la mijloc :wink:
 

vali

Active Member
Moderator
Nu stiu ce sa spun in legatura cu "raposatul"... si nu contest faptul ca exista o sumedenie de substante de "cosmetizare" a plantelor de apartament... la fel de-adevarat e si faptul ca daca-l pulverizezi un pic inainte de a-l trage in poza, efectul e aproximativ acelasi.

Nu ma incumet sa comentez "ulmul iadului" :) , dar asta din imagine e al meu si, crede-ma pe cuvant, nu l-am dat cu alifie, nu l-am stropit inainte de sedinta foto.
http://i193.photobucket.com/albums/z161 ... 2008_1.jpg

Pe cat de proaspat si lucios este acum, pe atat de mat si prafuit va deveni intr-o luna, doua (cel mult).
 

Hariclea

Member
Mai ca-mi face pofta sa mai incerc o data... ulmul asta.. :roll: mai ales frunzele astea asa lucioase... :mrgreen:
 

vali

Active Member
Moderator
Foarte bine! Asta era si ideea :giggle:
Doar "pofta vine mancand"... In cazul bonsailor, pofta vine vazand :)
 
Sus