Ulm Chinezesc

danero2004

Well-Known Member
Moderator
arata bine , mie nu mi se par chiar arsuri solare , as zice ca poate sunt si reziduuri calcaroase pentru ca apa s-a evaporat prea repede

Arsurile solare nu apar doar pe marginea frunzei

Succes
 

MariusR

Member
Par a fi arsuri solare care apar in anumite conditii (frunze tinere, vant, radacini inca ineficiente, temperatura ridicata,exces de saruri etc). Plantele scoase dintr-un mediu protejat in unul fara protectie patesc, de regula, asta. Doar daca apar arsuri pe ramuri sau trunchi sunt probleme serioase.
In rest, pulverizatul e cam degeaba.
 

robo

Member
Revin cu doua poze in care se vede mai bine culoarea frunzelor.



N-au mai aparut altele cu varful albit, dar sunt cateva mai maronii. Asta e arsura solara ?
Arsurile pe ramuri cum arata ?
Am mai observat ca s-a oprit din crestere cam de o saptamana.

Ce as putea sa fac ?
Momentan are soare de dimineata pana seara. Sa il mut ?

Edit:
Spatele frunzelor este patat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mda , e o chestie comuna , daca lasi frunele sa fie active iarna cand il scoti afara ele nu pot suporta asa o intensitate si o cantitate de UV dintr-o miscare

Trebuie vazut daca nu cumva solul se infierbanta peste 27-28C deasupra careia se distrug varfurile la radacini deci frunzele nu se mai pot racori

Reactia de inrosire sau maronire e normala la multe specii , e activitate solara intensa si frunza proceseaza cat mai multi nutrienti

succes
 

robo

Member
danero2004 a spus:
Mda , e o chestie comuna , daca lasi frunele sa fie active iarna cand il scoti afara ele nu pot suporta asa o intensitate si o cantitate de UV dintr-o miscare
Nu cred ca e asta, frunzele sunt noi, deoarece au cazut toate. Uita-te pe paginile anterioare.
 

robo

Member
Maine o sa masor temperatura substratului.

N-as vrea sa mai moara o data :rofl: cred ca a doua oara nu mai invie :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La lamai am avut o problema de genul asta pana sa aflu ca doar la 27C maxim radacinile lucreasza , dupa care sunt efectiv in stadiu de fierbere - prajire :incapatanat:
 

robo

Member
Am masurat temperatura, dar nu in ghiveciul asta ca n-a intrat sonda de la termometru. 28-29
Deci va trebui sa-i gasesc alt loc.

Bine ca mi-ai spus si de lamai, ca am cativa care stau in acelasi loc. Se incalzesc probabil si mai tare pentru ca au ghivece negre.
 

ovidiu1964

Member
ca sa nu se incalzeasca asa tare ghiveciul, poti sa-l invelesti in staniol din ala alimentar si va reflecta din raze
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai simplu e un ghiveci in ghiveci , asa esti mai sigur , si folia se incalzeste , dar mai incet
 

robo

Member
Vad ca nu mai posteaza nimeni pe aici in perioada asta.

De cand am postat ultima oara poza cu ulmul, a avut o perioada de o luna in care nu a crescut deloc. M-am gandit ca e din cauza vantului si l-am bagat intr-o "sera".

Dupa cateva zile am observat ca a inceput sa creasca si a ramas asa (acoperit) timp de 2 saptamani.


Cand l-am scos s-a oprit iar din crestere.
Nu stiu sigur daca sunt normale aceste "pauze", sau chiar il afecteaza vantul/umiditatea scazuta si "sera" a functionat.

Pe langa asta, unele frunze (mai mult cele de la baza lastarilor) se ingalbenesc si cad (desi nu am schimbat cu nimic udarea). Nu e grav, inca nu imi fac griji.

Ce parere aveti ? e si asta ceva normal ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Si la mine face la fel dupa ce ii ciupesc varfurile , poate e un push-up al nodului de frunza care in felul asta preseaza pe petiolul frunzei si nu o mai alimenteaza. In alta ordine de idei ingalbenirea frunzelor bazale e un semn de bine daca nu are cumva vreun paianjen rosu , planta trage tot ce a folosit pentru a face frunza aceea si investeste acel material in a face alta :D
 

robo

Member
Am gasit problema, acarianul rosu.


Din pacate am observat prea tarziu pentru ca nu era nici o panza si acum aproape toate frunzele au cazut.
O sa stropesc cu Nissorum si Envidor.
 

robo

Member
Nu am apucat sa caut azi, poate maine.


* Am gasit la fiola de 4ml - 10 lei, dar nu era Nissorum sau alt tip de acaricid
 

robo

Member
Dupa 2 zile de la stropire inca n-au murit (poate partial).
Cand pot sa repet tratamentul ? Ajunge un interval de 10 zile ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
incearca milbecnock , e nevoie de 4 ture la 5 zile sa scapi de tot , chiar daca nu vezi acest program e necesar si stropeste si vasul dar si plantele din jur
 

robo

Member
Pana la urma au murit acarienii, nu mai gasesc niciunul.
Totusi o sa mai tratez o data cu Envidor, in caz ca au mai ramas oua.
 
Sus