Ulm chinezesc (parvifolia)

Ki

New Member
Am primit si eu cadou un ulm; nimic pretentios, dar mie imi e tare drag de el.

Si i-a mers bine, timp de doua luni, incepuse sa creasca, faceam planuri de tuns, cand au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele si sa cada:
http://i97.photobucket.com/albums/l221/ ... nator2.jpg
http://i97.photobucket.com/albums/l221/ ... nator1.jpg

In scurt timp a ramas cu o coroana de crengi goale ... am cautat, am citit, l-am studiat si pe el, si trandafirul de langa (care patea cam acelasi lucru) si am desoperit panze de mini-paianjeni ... spala-l, stropeste-l cu Talstar (ca la farmacia respectiva nu aveau altceva, dar garantau ca e chiar mai bun) si noile frunzulite proaspat crescute, de cativa mm, s-au ars si au cazut din nou ... am rarit udarea (macar sa nu moara inecat), l-am scos din vasul lui (clasicul vs dreptunghiular, de catina cm adancime), am descoperit ca nu are decat o radacina, lunga de cca 1,5m, am scurtat-o, l-am replantat intr-un vas mai incapator, dar intr-un substrat "universal", a reinfrunzit timp de vreo 3 saptamani, pana cand au inceput sa cada, verzi, parca fusesera uscate pentru ierbar

... si a infrunzit din nou; astazi am stropit peste tot cu Nissorun, chiar si plantele care nu pareau sa aiba panze, mai putin ficusul din sufragerie, si sper din tot iminoara mea sa mi-l lase in pace,
 

Roxana

Active Member
Bonsai

Ulmul chinezesc este un Bonsai, nu-i asa? pai si mie mi s-a intamplat la fel cu Bonsaiul meu: cand era infrunzit, cand desfrunzit (m-am enervat si vroiam sa-l arunc, dar bine ca nu am facut-o), pana cand m-am interesat de ce se intampla asa. Am aflat ca e un proces normal de a-i cadea si de a-i da alte frunze noi si nu e nici un pericol. Dupa un timp arata ''ca nou''.
Cat despre panzele de ''mini-paianjen'' pe care le-ai vazut nu cred ca este problema. Si eu am gasit o astfel de panza intre Ficus si Pelargonium, doar am indepartat-o si gata. Cred ca este o simpla coincidenta cu panza de paianjen.
 

Ki

New Member
si eu am citit ca, in cazul ulmului, caderea frunzelor se poate intampla o data - de doua ori pe an, dar nu ma asteptam sa se intample de 3 ori in mai putin de 4 luni ... si nici sa se usuce noii muguri proaspat aparuti ... :(
 

oo-ren-ishii

New Member
urgent

buna!

verisoara mea a venit si mi-a lasat bonsaiul ei, care este tot o specie de ulm, deoarece stia ca ma ocup de plante . Din pacate a zis ca i s-au ingalbenit frunzele, dar el saracul are tot frunzisul uscat. Nu am mai avut bonsai si nu stiu ce sa-i fac. L-am udat in continuare. ma gandeam sa-i tai un pic din crengute...in fine nu prea stiu ce sa-i fac.Astept un sfat cat de repede.
:D Multumesc!
 

carmenn

Member
nu il taia tu, cine stie ce forma vrea ea sa-i dea...
cat despre udat, depinde cat de mare e vasul
eu bonsaii ii ud zilnic, caci e cald in casa.
 

oo-ren-ishii

New Member
Da..merci de raspuns !
Eu chiar vreau sa-l ajut sa revina. Ea nu prea are acum timp sa se ocupe, e plecata in delegatie. Si imi este ca o sora, asa ca nu i-l pot da pur si simplu inapoi.Plus ca bonsaiul este f .dragalas.
Si continui sa-l ud (nu excesiv). Sper ca in curand sa-i dea funzulite, ca nu mai are nici una. Daca stiti, spuneti-mi va rog cam care este perioada de timp care trece intre pierderea totala a frunzisului(dupa cate am citit se intampla la acesta specie) si aparitia de muguri noi ? In acesta perioada sunt necesare masuri suplimentare de ingrijire?

multumesc!
 

Hariclea

Member
Pai depinde, daca i-au fost administrate ingrasaminte, depinde de tipul solului... in principiu, in cateva saptamani ar trebui sa apara ceva semne de muguri noi...
 

oo-ren-ishii

New Member
Merci Hariclea!
e o veste buna.DA..sper ca in cateva saptamani sa apara muguri.
Nu i-au fost administrate ingrasaminte.

Ma gandeam sa-l transplantez ca-i cam ies radacinile pe afara...
 

Hariclea

Member
Nu il transplanta! Practic asta inseamna un bonsai... pe scurt: un copacel intr-un vas mic... :wink:
Daca va trebui transplantat, mai bine sa o faca "stapana" lui.
 
Sus