Udatul florilor de interior

Irina Burnaia

New Member
Am pe constiinta moartea mai multor plante de interior.Dracaena,Amarillis,Azalee,Cyclamen,Begonia,Anturium.De teama nevoii lor de a avea apa,eu le-am udat prea des,regret enorm.
 

angela draganoiu

Active Member
ai enumerat exact plantele care nu sint mari iubitoare de apa. sa spune ca nu lipsa apei omoara plantele ci prea multa apa. in general e bine sa verifici cu mina daca e nevoie sa uzi planta sau sa mai astepti.
 

Irina Burnaia

New Member
Multumesc frumos,eu beau multa apa,mereu am grija sa beau2-3l/zi,si pe aceeasi logica am mers si cu ele,am mai gresit si cu violetele de Parma cand am stopit cu dusul frunzele,pe urma am citit sa le perii si le-am zgariat,iar frunzele s-au ingalbenit,acum suflu praful peste ele,atat.
Nu stiam de ce la mine feriga nu dezvolta frunze noi si am aflat ca trebuie sa pun apa in tavita,iar nu in ghiveci,acum este bine.
Multumesc inca o data tuturor.
 

adinal

Member
Am citit undeva o fraza de genul acesta: "Cand nu stii daca sa uzi sau nu o planta mai bine mai asteapta o zi." :wink:
 

fixpix

Active Member
Irina Burnaia a spus:
Am pe constiinta moartea mai multor plante de interior.Dracaena,Amarillis,Azalee,Cyclamen,Begonia,Anturium.De teama nevoii lor de a avea apa,eu le-am udat prea des,regret enorm.
hey irina... poate tre' sa te reprofilezi pe... plante de exterior ???
doar asa....ca idee....
hai ca glumesc. eu sunt masterjoy-u forumului. deocamdata. nu am fost celengelit de altcineva!
:evil:
 

Irina Burnaia

New Member
Atunci si in cazul asta marire si Tie Master Joy,exista pe aici si maestru de ceremonii,ca sunt novice tare pe aici si nu am invatat regulile,sper doar sa nu fie legaturi primejdioase.
 

fixpix

Active Member
lol... oricum... bafta si tie si mai ales plantelor tale...ca tu mai rezisti cumva, nu pieri de la atata apa!
si mie imi place apa...da mai mult pentru uz extern... pentru ala intern, prefer coca cola!
:mrgreen:
 

marean

Active Member
adinal a spus:
Am citit undeva o fraza de genul acesta: "Cand nu stii daca sa uzi sau nu o planta mai bine mai asteapta o zi." :wink:
Asta e mottoul crescatorilor de orhidee :wink: !
Nimic mai adevarat !
 
D

dyayzh

Guest
Fiecare floare se uda in functie de necesitati. De exemplu, azaleea nu trebuie niciodata sa aiba pamantul uscat, tacca la fel. Si mi sunt. Altele, dimpotriva daca pamantul nu se usuca bine inainte de o alta udare, reactioneaza imediat negativ. Din punctul meu de vedere nu putem vorbi de o udare "en gross" ci doar "en detail" daca dorim sa multumim fiecare floricica si ea, la randul ei sa ne bucure cu floricele si lastarasi :wink: :D
 

Fleur

Active Member
In afara de necesitatile plantei mai trebuie sa tii cont si de temperatura la care sta planta, marimea ghiveciului (daca este potrivit pt ea, mai mare/mai mic decat i-ar trebui) cat de bine dreneaza solui.
Eu prefer sa pun apa mai putin, decat mai multa fiindca plantele mele sunt din cele care nu suporta multa umezeala si am observat ca o planta care se ofileste din lipsa de apa, isi revine, dar cea care s-a ofilit de prea multa apa nu-si mai revine. De aceea pt udat folosesc o sticla prin al carui capac am trecut un furtunas pe cale l-am fixat cu silicon si cu ea nu pot scapa mai multa apa decat doresc si nici nu ud frunzele plantelor. Se poate folosi si recipientul de la Pur(detergentul de vase).
 

mycka_rose

Member
super idee asta, chiar ma intrebam cum as putea face sa tin cantitatea de apa sub control...va multumesc ca existati!
 
eu ud violetele sau alti pui cu seringa de 10 ml si in functie de marimea ghiveciului pun 1,2 sau 3 seringi. in acest fel nici nu le ud pe frunze ( decat rar cand mai cade cate o picatura)si nici nu risc sa le pun prea multa apa.
 

Roxana

Active Member
eu le pun apa in farfurioara violetelor.....asa este cel mai sigur (zic eu) si daca vad ca nu o absoarbe pe toata, o arunc pe cea ramasa.
 

adana

Member
e gresit daca ud exact langa tulpina florii,sau ar trebui mai departe de floare?am auzit ca topesc radacinile ,asa cum fac eu :(
 
D

dyayzh

Guest
Asta eu nu am auzit-o. Stiu ca plantele cu frunze pufoase nu e deloc bine sa le atingi cu apa frunzele si mai ales sa nu ramana apa in mijloc, la baza frunzelor caci e putrezire sigura :wink:
 
Sus