udarea prin metoda wick-watering

marirogo

Active Member
doina a spus:
Ena eu am cumparat sforicica de nylon la kg , mosoare de 1/2 kg cu 34-36 lei . Iti va ajunge o vesnicie :rofl: daca doresti pot sa vad daca mai este...
Doina, nu ai o poza cu sfoara luata de tine? Ca eu am luat ceva sfoara de rafie pt legat rosiile in solar, si ma gandesc daca n-o fi buna si aia..
Intrebare: nu ati folosit niciuna sfoara de rafie?
 

doina

Member
kerkyra a spus:
Din cate am citit si am constatat, e bine sa uzi in totalitate ata inainte de a o pune in ghiveci ca sa inceapa sa functioneze.
Eu pun ata uscata dar o buna perioada de timp dupa transplantare obisnuiesc sa pun putina apa 'pe sus' si atunci cand sunt sigura ca plantele s-au acomodat cu noua 'casuta ' si au inceput sa-si dezvolte radacinile binisor pun mai multa apa tot pe sus pana curge in rezervor si implicit se uda si ata.
 

ena

Member
Multumesc mult Miki.
Doina, daca poti si mai gasesti te rog frumos sa imi iei si mie. Imi spui pretul si iti virez banii. Sarut-mana!
 

doina

Member
Asta e ata. Ena ajung saptamana viitoare acolo si te anunt.

N-am folosit ata de rafie mereu am avut impresia ca nu merge dar fara sa stiu sigur.
 

miki70

Active Member
Ena cu multa placere, daca doresti sa-ti trimit imi spui.

Asa arata sfoara cumparata la m din piata pe care o folosesc eu si Corina



Este sintetica 100% , verificat :rofl: . M-am enervat ca nu pot face cercul pe fundul ghiveciului , se facea codita de purcel si am calcat-o cu fierul. Am tinut fierul mai mult pe un capat si s-a topit , mi-am stricat masa de calcat . Violeteala dauneaza creierasului :oops:
 

doina

Member
Pai o tai cu foarfeca nu o topesti la bricheta sau la lumanare ?
Cea pe care o cumpar eu trebuie naeparat topita pentru ca alfel se desface in muulte firisoare.
 

miki70

Active Member
doina a spus:
Pai o tai cu foarfeca nu o topesti la bricheta sau la lumanare ?
Cea pe care o cumpar eu trebuie naeparat topita pentru ca alfel se desface in muulte firisoare.
Nu se desface , se face cirliontz , adica spirala si nu pot face cercul perfect pe marginea ghiveciului.
 

doina

Member
Nu conteaza ca cercul nu-i perfect las-o cum cade sau tine-o pe langa ghiveci spre suprafata solului, nu o mai faci cerc la fundul lui.
 

ena

Member
Eu folosesc Vilmorin universal. Am cautat sa nu aiba uree. Il diluez cam de 4-5 ori fata de cat este indicat. Am vazut ca le place. Acum tocmai am terminta de udat cu Revital. Am si ingrasamant special pentru violete, dar o sa il folosesc la primavara.
 

doina

Member
Eu folosesc Compo universal si din cand in cand le pun si ingrasamant special de la Chempak.
Formula ingrasamantului pe care-l cauti este asemanatoare cu cel special asa ca daca gasesti trebuie sa stii ca nu trebuie sa-l folosesti numai pe acela.Cred ca primavara si toamna ar fi suficient.
Ena cred ca ai putea uda si acum de cateva ori cu cel special doar este perioada lor de inflorire.
 

miki70

Active Member
doina a spus:
Eu folosesc Compo universal si din cand in cand le pun si ingrasamant special de la Chempak.
Formula ingrasamantului pe care-l cauti este asemanatoare cu cel special asa ca daca gasesti trebuie sa stii ca nu trebuie sa-l folosesti numai pe acela.Cred ca primavara si toamna ar fi suficient.
Ena cred ca ai putea uda si acum de cateva ori cu cel special doar este perioada lor de inflorire.
Da, am citit ca trebuie folosit alternativ cu 14-11-25

Floraline cu Guano cum trebuie diluat pentru WW?
 

doina

Member
In general pentru ww ingrasamintele ar trebui dizolvate de cel putin 4 ori mai mult decat scrie pe ambalaj.
 

miki70

Active Member
Dau nota proasta sforii din dres din nou, trag prea multa apa si trebuie sa le mut pe sforicica cumparata. :(
 
Sus