udarea prin metoda wick-watering

miki70

Active Member
Multumesc Doina :rose:
Ai folisit si sfoara din dres? Mie asta mi se pare foarte sigura, nu exista riscul sa se usuce . Am folosit prima data sforicica cumparata la m, foarte subtire dar am vazut ca s-a uscat la unele violete repede si vreau sa folosesc din dres de data asta.
 

tamara

Member
Eu am folosit ata de la rejansa de perdea dar, fiind incepatoare, am pus prea putin perlit si le-am omorat. Nu mai am curaj sa incerc din nou :)
 

doina

Member
Nu am folosit dres pentru ca sunt mai comoda si nu am rabdare sa tai dresuri iar eu ma imbrac mai mult in pantaloni asa ca nu prea am dresuri :rofl: :rofl:
 

ena

Member
Eu folosesc dres. E ok, dar daca se usuca trebuie sa umezesti tot substratul ca sa inceapa sa traga apa. Am inteles ca sfoara e mai buna, dar eu nu am gasit ceea ce as fi vrut.
Oricum, in aceasta perioada nu le tin pe WW. Nu am peste 23 grade la ele...
 

Floria

Active Member
Eu am pus firele de la mopul care s-a uzat. Vara este foarte buna aceasta metoda dar iarna in nici-un caz pentru ca se mentine pamantul prea ud si putrezesc radacinile plantelor. Si nu am dus sfoara pana sus pe ghiveci, am inghesuit-o bine pe fundul ghiveciului si isi face treaba foarte bine.
 

ena

Member
E de bumbac? Nu ai avut probleme? Din ce citisem eu, era indicata sfoara sintetica ca sa nu putrezeasca.
Eu pun sfoara pana la jumatatea ghiveciului. Dar pe fund pun tot timpul polistiren si am facut si gauri sumplimentare la ghiveci (pe lateral).
 

Floria

Active Member
ena a spus:
E de bumbac? Nu ai avut probleme? Din ce citisem eu, era indicata sfoara sintetica ca sa nu putrezeasca.
Intr-un an nu a putrezit si daca putrezeste mai am ca am schimbat iar mopul.
 

miki70

Active Member
Mie mi se pare ca se usuca mai repede cea cumparata la m, am gasit in Piata Centrala (Craiova), acolo unde sunt cei care vand sape, var, cuie....
Kerkyra :rose: foloseste tot din asta si e multumita, eu nu sunt. Ori pt ca data trecuta am avut pamantul prea inghesuit?
Aseara am umblat la vreo 8 violete, le-am pus cu sforicica din dres , substratul l-am umezit putin inainte si l-am lasat in ghiveci asa cum a picat, fara nici o presare. Sper sa le placa.
La mine e foarte cald, trebuie sa mai opresc din calorfere ca altfel mor :)

Un acest articol "Sistemul de udare prin fitil" scrie ca ciorapii sunt cei mai buni
http://www.senpolia.ro/2011/sistemul-de ... fitil.html

Dar cu lycra fara lycra? :rofl: Eu am pus fara lycra , poate le trebuia cu lycra :rofl: :rofl: :rofl: Offf, violeteala asta imi da batai de cap. :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa este, Miki, eu sunt foarte multumita de ata din piata, dar... am avut 1-2 violete la care era totusi prea multa umezeala (un procent totusi nesemnificativ din total). Cu ciorap am incercat si eu si nu mi-a mers deloc, vorba ta poate nu erau din cei mai fini :rofl:
Din cate am citit si am constatat, e bine sa uzi in totalitate ata inainte de a o pune in ghiveci ca sa inceapa sa functioneze.
 

miki70

Active Member
Plimbareato :hug: ciorapii mei au fost normali 20 DEN dar cu model :rofl: , o sa vad rezultatul. Acum caut mai fini sa vad daca rezultatul difera.
In articol scrie ca trebuie testata sfoara, se pune intr-un vas cu apa si daca se umezeste repede e buna, daca pluteste si nu se umezeste repede nu e buna.
 

miki70

Active Member
Am facut testul , ciorapul a pierdut in fata sforii din piata , sfoara s-a umezit imediat iar ciorapul a plutit mai mult de 15 m :nu-mi_place: Ma intorc la sfoara :rofl:
 

ena

Member
Da, din pacate asta este problema cu dresul: nu se umezeste usor, nici macar daca este lycra :rofl:
Problema mea este ca nu am gasit sfoara sintetica sa-mi placa si deocamdata sunt blocata la ciorapi ...
 

miki70

Active Member
Ena sforicica subtire sintetica gasesti la magazine mari gen Praktiker , este sfoara care o folosesc constructorii sa marcheze o linie dreapta. Din pacate se vinde la rola mai mare si e cam scumpicica. Ce am cumparat eu din piata e cu 0.2lei m liniar.
 

doina

Member
ena a spus:
Da, din pacate asta este problema cu dresul: nu se umezeste usor, nici macar daca este lycra :rofl:
Problema mea este ca nu am gasit sfoara sintetica sa-mi placa si deocamdata sunt blocata la ciorapi ...
Ena eu am cumparat sforicica de nylon la kg , mosoare de 1/2 kg cu 34-36 lei . Iti va ajunge o vesnicie :rofl: daca doresti pot sa vad daca mai este...
Nu cred ca este bun nici fitilul nici mopul de bumbac pentru ca in afara de faptul ca putrezesc se dezvolta diverse mucegaiuri in fibre si se transmite si la substrat.
 
Sus