udarea prin metoda wick-watering

doina

Member
Nicolle ai dreptate dar daca lasi pamantul sa se usuce intre udari , daca nu lasi tot timpul apa in rezervor nu sunt probleme chiar daca este mai putin de 50% perlit.
Indiferent de metoda de udat folosita trebuie sa ai grija cu udatul violetelor :wink:
 

emeclau

Active Member
danya a spus:
Nu are rost. O sa cumpar alt pamant si o sa pun cu perlit 50-50. Asta pe care il pregatisem avea si vermiculit. :|
Danya, nu are nimic ca are si vermiculit, dimpotriva,
pe langa ca absoarbe apa , absoarbe si elem. nutritive pe care le elibereaza trepata, urmand ca planta sa creasca constant si uniform
nu va fie atat de frica cu apa, daca e un substrat aerat, surplusul se scurge din ghiveci
in plus, ati fi uimite sa stiti cate varietati sunt mari bautoare de apa!
cred ca mai mult sufera violetele in general de sete, decat din cauza udarilor excesive :!:
 

emeclau

Active Member
uite, la urmat. tura de transplantari ( sapt. ce vine) voi face poze concret cum fac, pe etape
practic, ata nu vine la fundul ghiveciului, ca atunci nu ajung radacinile ( sau nu ajung asa de bine) , ci la mijlocul inaltimii ghiveciului
pui ata in pahar, o tragi practic prin gaura, cum tragi un fir de ata in ac, lasi cam de o palma sa atarne in afara ghiveciului ( portiunea care va sta in rezervor) si pe urma pui substrat, tinand in continuare cu degetele de celalat capat ( cel de sus); substrat pui cam pana la jum. ghiveciului, pe urma pui roata ata si acoperi pana sus cu substrat
faci o gaura pe urma cu degetele, asezi planta in ea, completezi cu subsrat si obligatoriu uzi
pe urma o lasi in rezervor si gata ...vezi cum trage apa :D
 

danya

Active Member
De aproape 2 saptamani violetele mele sunt pe ata.
Vad ca sunt tare fericite asa, sper sa nu se razgandeasca.
Am scapat de grija udarii, care uneori nu era corespunzatoare si plec linistita de acasa. E minunata metoda. :giggle: Si pt ele si pt mine...
Pacat ca nu pot pune toate plantele asa...
Credeti ca daca nu au murit pana acum am scapat de pericolul asta?
 

danya

Active Member
Da, le merge mai bine.... avand tot timpul apa le place. Am 40 de violete pe ata.
Eu incercam sa pun apa cand consideram ca e nevoie dar nu intotdeauna le nimeream, poate sufereau de sete, sau puneam prea multa.... asa au apa constant.
Sunt frunzele mai verzi si mai viguroase, cresc si mai repede...
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am observat ca in general violetelor le place asa. Am incercat sa extind metoda si la chirite. Betty si Aiko au crescut rapid, au inflorit, in schimb Tamianei nu i-a placut. Am observat si o chimera careia nu i-a placut pe ata. Deci cred ca trebuie urmarite la inceput, dar, in general, e o metoda eficienta de udare, zic eu :D Si atentie sa traga ata, se poate usca in interior. Am patit asa cu Bob Serbin. Dupa ce am umblat iar la ghiveci, si-a dat drumul la inflorit, de unde credeam ca o pierd.
 

IoanaTweety

Active Member
Am pus 2 pui pe ata, de fapt ii aveam primiti asa si ana acum i-am udat pe sus. Le-am pus un paharel cu apa sub ei, sa vad ce se intampla.
Acum vara e destul de usor sa te pacalesti, nu stii cand trebuie sa le uzi exact.
 

miki70

Active Member
Am gasit un filmulet pe net cu acesta metoda
http://www.youtube.com/watch?v=C8D82zC3CBw

In film ata e pusa pe marginea ghiveciului pana sus iar substratul este umezit inaintea plantarii. Vreau sa pun sfoara din dres dar nu stiu cat de groasa trebuie sa o tai sa nu traga prea multa apa. In trecut am pus sfoara subtire sintetica cumparata, facuta inel dupa ce am pus 2 degete de pamant si imi tragea prea multa apa. Pamantul l-am presat putin pe marginea plantei , posibil sa fi fost asta cauza?
Voi cum procedati?
Vreau sa ma apuc de ele si nu stiu cum sa procedez :(
 

doina

Member
Eu am ata sintetica si substratul este 50% perlit/50%Florimo A.
Nu apas pe langa violete ci doar scutur ghiveciul/paharul ca substratul sa se aseze bine .
Pun ata, presar putin substrat apoi incerc sa asez ata pe langa ghiveci si pun plantutasi completez cu substrat.
Cand folosesc pahare mai inalte pun pe fundul lor un strat de bilute de argila sau bucatele de polistiren
 

miki70

Active Member
doina a spus:
Eu am ata sintetica si substratul este 50% perlit/50%Florimo A.
Nu apas pe langa violete ci doar scutur ghiveciul/paharul ca substratul sa se aseze bine .
Pun ata, presar putin substrat apoi incerc sa asez ata pe langa ghiveci si pun plantutasi completez cu substrat.
Cand folosesc pahare mai inalte pun pe fundul lor un strat de bilute de argila sau bucatele de polistiren
Doina multumesc pentru raspuns :rose: . Mai insist putin asupra punerii fitilului :oops: . Introduci ata in ghiveci, tii de ea , pui putin pamant (cat anume?1 lingura e ok?) apoi asezi ata pe langa ghiveci (cat anume? faci un inel complet de jur imprejur sau daor jumatate de cerc?? mai putin?)
 

angela draganoiu

Active Member
eu folosesc metoda asta cind plec in concediu. anul trecut am tinut violetele mai mult timp "cu ata in fund" si le-a placut :) cu celelalte plante a fos mai greu. respectiv cu hibi care au stat la mare caldura in balcon si au ramas fara apa in vase.
inainte de a pune ata in ghiveci (eu o bag prin gaurile de scurgere cit intra) ud bine planta, apoi o asez pe un vas cu apa iar restul de ata il fac colac pe fundul vasului.
nu stiam ca streptoseii accepta metoda asta de udare. am sa tin minte.
 

doina

Member
marirogo a spus:
Am pus si eu niste streptocarpusi pt a experimenta cum le place wick-watering si iluminarea cu neoane:
Cred ca la streptosi poate merge metoda daca ii tii la caldura dar totusi ei vor apa mai rar decat violetele.
Pe ai mei i-am dat la 15 grade si cred ca ar putrezi imediat daca ar avea apa tot timpul in rezervor.
Miki70 , nu este foarte importanta lungimea atei , cel putin eu asta am constatat asa ca cercul la mine este in functie de cat de lunga am ata . Uneori imi ajunge sa fac un cerc in jurul ghiveciului uneori nu.
Stratul pe care-l pun pe fundul ghieciului este subtire de jumatate de centimetru aproximativ deci e mai putin de o lingura , cred. Importanta este compozitia substratului si sa nu apesi substratul pe langa radacina violetei.
 

marirogo

Active Member
doina a spus:
marirogo a spus:
Am pus si eu niste streptocarpusi pt a experimenta cum le place wick-watering si iluminarea cu neoane:
Cred ca la streptosi poate merge metoda daca ii tii la caldura dar totusi ei vor apa mai rar decat violetele.
Pe ai mei i-am dat la 15 grade si cred ca ar putrezi imediat daca ar avea apa tot timpul in rezervor.
Ai mei sunt la caldura, pe rafturi cu neoane, ca si violetele. Cei pe care i-am trecut pe ata au fost in perlit sau in pastile de turba, deci aveau multa umezeala si inainte, de aceea sper sa nu li se para prea mare stresul modificarii conditiilor de mediu.
 

doina

Member
miki70 a spus:
Multumesc, acum mi-e foarte clar cum trebuie sa procedez.
:rose: :rose: :rose: :rose: :rose:
Cu placere Miki :hug: si succes .
Am uitat sa-ti spun eu am avut ate de diverse grosimi si nu mi s-a parut ca atunci cand ata a fost mai groasa s-a dus mai repede apa din rezervor.
Marirogo , eu am avut probleme cu streptosii care au avut si perlit in substrat asa ca acum ii tin in FloraSol simplu si vad ca le merge bine.
 
Sus