udarea plantelor

sini

Well-Known Member
Nu am stiut unde sa pun aceste cateva idei.Daca este vreun topic special,va rog sa le mutati acolo.Sunt pentru perioadele de concediu ( si nu numai) cand nu este nimeni acasa sa ude florile. Sunt verificate de mine si au unda verde pentru o perioada de cca o luna.

-sistemul din ultima poza este cumparat din magazin(rezervorul l-am inlocuit pentru ca imi trebuia mai mare)
-sistemul din pozele 2 si 3 este facut de sot dupa cel cumparat (aproximativ)
Sistemul cumparat este pentru 36 de plante.Celalalt este pentru cate vrei.
 

horia_ch

New Member
Bune idei, sini!
Picurătoarele la sistemul home-made cum arată? Sunt profesionale sau sunt şi ele DIY?
 

IoanaTweety

Active Member
Ingenioasa ideea! Am sa folosesc si eu cel putin prima varianta.
Vroiam sa va intreb siretul ala cat de adanc este pus in ghiveci.
 

horia_ch

New Member
Aaaa, şi în legătură cu prima variantă (cea mai la îndemână): văd că, coarda (fitilul) este destul de groasă. Cât de adânc este îngropată? Sau e doar aşezată pe suprafaţa substratului... deşi nu cred.
 

sini

Well-Known Member
Nu stiu engleza,dar cred ca am inteles la ce te referi.
-asa arata picuratorul profesional .cele 36 de picuratoare sunt grupate pe trei categorii:15ml,30 ml si 60ml apa,un minut pe zi (poate fi modificat intervalul de timp)
-celelalte picuratoare sunt facute de sot.sotul le spune duze.eu am vazut ce a facut:bucati de sarma cu niste fante pentru reglarea cantitatii de apa

-snurul traverseaza ghiveciul de sus in jos (de la suprafata pana la fundul ghiveciului)
 

horia_ch

New Member
Mulţumesc, sini! :D
Chiar eram îngrijorat pentru ce voi face cu plantele cât timp vom fi plecaţi în concediu. Sunt culmea cât pot să bea, mai ales fuchsiile. Acum am o oarece idee... :hug:
 
Sus