tunderea muscatelor

Tenger

New Member
buna am si eu o intrebare... am foarte multe muscate si nu stiu cand trebuie sa le tund ma puteti ajuta?
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai eu mai tund din ele si toamna cam o treime
dar primavara in februarie cand le schimb pamantul atunci le tund pana la 10 cm pe cele drepte, iar la cele curgatoare le tai doar lastarii uscati si varfurile pentru a lastarii frumos
 

alfa

Active Member
Anca, daca vrei sa le ai santoase si frumoase si la anul, le vei tunde cu siguranta. Probabil ca le ai afara inca.... dar dupa ce le bagi in casa, o sa vezi, ca din cauza lipsei de lumina si soare (pentru ca sunt zilele scurte si noptile lungi), se vor lungiiii si subtia. Energia pe care o au, o sa si-o consume sa se duca dupa lumina. Deaceea trebe puse la "hibernat". La racoare si hrana putina si somnic pana in primavara. :D
 
Buna ziua,
Nu ma pricep foarte mult la muscate, dar pot sa va spun ce am observat ca face sotia, care are o adevarata pasiune pentru ele; situatia e un pic diferita pentru ca aici vremea permite sa le ti afara si peste iarna, plantate direct in pamant si acoperite doar cu o folie (cea mai friguroasa noapte a fost cu -7 grade; in iarna asta am avut temperaturi sub 0 doar 7-8 zile, nu mai mici de -3 -4 grade); in casa le-a bagat doar pe cele curgatoare si lastarii pusi la inradacinat; toamna le tunde, nu foarte scurt; problema este ca tot ceea ce tunde, pune la inradacinat, in nisip amestecat cu putin pamant de flori :) ceea ce face ca numarul lor sa creasca foarte repede; cele de afara par sa reziste bine pana acum, dar daca s-ar intampla ceva cu ele pana in primavara, stiu ca si-a asigurat stoc de rezerva :rofl:
Ciprian
 
Nu, cat am locuit in Romania proceda cum cred ca procedeaza toata lumea: adica cele "obisnuite" in pod, la intuneric si ferite de inghet, cele curgatoare si crete in casa, in geamuri; in Anglia suntem de 2 ani, dar doar vara trecuta ne-am mutat la casa si a avut loc sa se desfasoare; iarna aceasta e un experiment, dar am mai vazut si in alte gradini muscate lasate peste iarna afara, plantate direct in pamant.
Acum au inceput sa se usuce din frunze, dar plantele nu au inghetat sau putrezit, cred ca atunci cand o sa dea caldura isi vor reveni;
Ciprian
 

aleynad

Active Member
Moderator
Florinela....Ciprian sta in Anglia, unde are altfel de clima :)

la noi...acest lucru nu e posibil :(
 

elenafles

Active Member
CiprianSuta a spus:
Buna ziua,
Nu ma pricep foarte mult la muscate, dar pot sa va spun ce am observat ca face sotia, care are o adevarata pasiune pentru ele; situatia e un pic diferita pentru ca aici vremea permite sa le ti afara si peste iarna, plantate direct in pamant si acoperite doar cu o folie (cea mai friguroasa noapte a fost cu -7 grade; in iarna asta am avut temperaturi sub 0 doar 7-8 zile, nu mai mici de -3 -4 grade); in casa le-a bagat doar pe cele curgatoare si lastarii pusi la inradacinat; toamna le tunde, nu foarte scurt; problema este ca tot ceea ce tunde, pune la inradacinat, in nisip amestecat cu putin pamant de flori :) ceea ce face ca numarul lor sa creasca foarte repede; cele de afara par sa reziste bine pana acum, dar daca s-ar intampla ceva cu ele pana in primavara, stiu ca si-a asigurat stoc de rezerva :rofl:
Ciprian
Curios ca au suportat o minima de 7 grade. :eek:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am vazut la o casa din apropiere muscatele curgatoare neclintite de pe pervazele exterioare.Nu arata ca unele proaspete dar nu sunt nici moarte.O sa ma apropii sa vad care este misterul.Nici zapada cazuta pe ele se pare ca nu le-a afectat prea tare.
Eu nu le-am tuns fiindca au stat afara pina la jumatatea lui decembrie :oops: asa ca operatiunea o voi face in primvara.
 
Sus