Tunderea Hibiscusului

mio

Member
Cu placere. Daca vezi ca se dezechilibreaza coroana, poti oricand sa tai pentru a se intari crengutele si a-i pastra forma. O sa dea lastari frumosi de peste tot. Poti sa-l tunzi, pui lastarii la prins si-i oferi celor ce-ti vor multumi. E un copacel frumos! :D
 

ovi0808

Member
Exact asa am si procedat.
Colegele de servici care il admirau mereu( a crescut intr-un an si cateva luni de la un lastar de 3-4 cm la ceea ce se vede in poze) isi doreau lastari. Acum vor fi multumite :).
Am observat ca are tendinta de a se dezechilibra orientandu-se dupa lumina. De aceea il rotesc mereu. Poate acesta e secretul si pentru tulpina dreapta.
Acum astept reactia lui la "tunsoare".
Prima reactie e ca nu mai consuma atat de multa apa. Probabil pierdea prin vaporizare la nivelul frunzelor o cantitate mare.
 

ovi0808

Member
cornelia a spus:
Din cate vad eu are o deficienta de iluminare. Il bate soarele vreun pic?
Doar dimineata cam o ora. O sa-l centrez pe fereastra pentru a primii mai multa lumina. Doar ca, concureaza pentru un loc bun la fereastra cu un avocado, un maslin, un palmier washingtonia, si un citric.:).
Si mie mi s-a parut ca noile ramuri cresc cam plapande, cam subtiri. I-am administrat si un pic de ingrasamant universal pentru plante cu flori si astept rezultatele. Cat a fost mic, intr-un ghiveci modest a inflorit mereu. Vara aceasta nu a mai vrut sa infloreasca.Am inteles ca nu va inflori pana cand radacinile nu vor umple ghiveciul nou. L-am mutat in primavara si am sperat ca va inflorii macar o data.
Ar mai trebui tuns?
 

Cristiana

Member
Si eu sunt de parere ca nu are parte de lumina suficienta, si partea asta n-o va compensa ingrasamantul. Nu-i poti da o luna de vacanta la soare?
 

ovi0808

Member
Cristiana a spus:
Si eu sunt de parere ca nu are parte de lumina suficienta, si partea asta n-o va compensa ingrasamantul. Nu-i poti da o luna de vacanta la soare?
E cam greu acum ca a venit toamna si ziua e scurta, ploua des......
 

nicolet

Member
Buna Violeta.am si eu dar este ceva mai mare, asa arata acum dar cind era ceva mai micut decit al tau i-am tuns virful destul de generos .Va face mai multi lastari si il urmaresti sa-i dai dupa aceea forma , sa fie o coroana frumoasa .Eu pe al meu l-am tuns acum 2 ani de 2 ori pentru ca tot cresteau crengute dar nu inflorea. Anul trecut a inflorit din iunie pina in decembrie.Acum mai astept sa treaca cam 1 saptamina si il tund si eu iarasi numai ca nu stiu daca sa-i tund doar virfurile sau sa-i mai ciupesc si din lastarii mici.Voi vedea
 
salut,eu l.am tuns deja pe al meu,k mai am cont p un site iar fetele miau dat sfaturi cum ar fi bine,si m.am suparat si l.am tuns pentru k nu vrea ca sa faca flori si creste k un 'nebun' si i.am taiat varful si lastari d jos 3 4 cm..akm sa astpt sa vad cum ii va merg,,,, foarte frumos al tau....superb..imi poti da si mie un mik lastar daca se poate?si iti dau si u dintr.al meu care e rosu batut...
 

nicolet

Member
violeta1910 a spus:
salut,eu l.am tuns deja pe al meu,k mai am cont p un site iar fetele miau dat sfaturi cum ar fi bine,si m.am suparat si l.am tuns pentru k nu vrea ca sa faca flori si creste k un 'nebun' si i.am taiat varful si lastari d jos 3 4 cm..akm sa astpt sa vad cum ii va merg,,,, foarte frumos al tau....superb..imi poti da si mie un mik lastar daca se poate?si iti dau si u dintr.al meu care e rosu batut...

Buna,ai sa vezi tu ce frumos va creste si al tau doar sa ai putina rabdare cu el,si eu cred ca va face si flori.
Iti dau cum sa nu mai ales ca si eu vreau sa-l tund cam intr-o saptamina.
Dar cum facem?vrei sa il plantez eu sa ti-l dau deja cu radacini?
Imi spui cum vrei si tinem legatura , ok?
 

nicolet

Member
Buna, cam pe saptamina viitoare il tund pe al meu si iti plantez un altoi,tinem legatura si daca traieste vorbim cum sa ti-l trimit
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cred ca pina acum,l-ai tuns deja,dar da,e bine daca ai taiat acele varfuri.
 

IOAN.BV

New Member
Buna. Am un hibiscus rosu minunat pe care as dori sa-l toaletez si sa folosesc lujerii taiati ca sa obtin noi plante prin butasire.
Problema e ca nu stiu cat de mult sa tai din el fara sa il ranesc, si sa ii dau o forma reusita.
Parerile voastre m-ar ajuta enorm.

 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ioan hibi tau nu o sa sufere deloc daca-l tunzi drastic. Stabileste-ti singur dimensiunile si forma pe care vrei sa le aiba si apoi tunde-l fara regret.
 
Sus