Tunderea Hibiscusului

aleynad

Active Member
Moderator
eu de obicei ii tund dupa ce le trec florile, toamna tarziu
si am mania de a-i forma ca si copacei :)
 

oana_oana

Member
Este minunat. Si eu tot asa ii doresc, dar la unii nu mai am cum ca i-a tuns tata cand erau mici si i-a facut tufa, dar am unii care sunt numai buni de facut pomisor.
Sa-ti traiasca frumusetea si sa fie harnicut.
 

cory_helen

Active Member
e superb, am sa fac si eu unul asa... imi place f mult... eu ii formam ca si tufe...
tocmai am sa primesc maine unul si il voi forma ca pomisor... :oops: :oops: :oops:
 

Timy

Member
Hmm, as dori sa mai tund hibiul meu, ca a luat razna dupa tunsul de la primavara, cred ca in martie-aprilie.. Dar anul acesta nu a produs flori. Nici unul.
Oare din cauza ca l-am tuns tarziu, sau doar de faptul ca l-am tuns?

De fapt e "copacul" mamei, si o ia razna, daca-l ating inca o data, deci probabil n-o sa-l tund, numai peste 2ani :evil: dar o sa fie tuns, trebuie sa inteleaga, ca nu mai avem loc unde sa-l pastram.
 

oana_oana

Member
Si eu ma uitam azi la ai mei si au boboci pe toate crengutele. Cred ca doar pe unul o sa reusesc sa-l fac pom anul asta. Restul nu au atins inaltimea dorita.
 

Sash

Active Member
georgianamihai a spus:
buna tuturor! am si eu un hibi care a fost cam chinuit . acum , de cand l-am adoptat eu i-am administrat vita flora 1 si ii merge ft bine, au dar frunze si ramuri noi , a inflorit. recent l-am tuns iat crengutele eliminate le-am pus in pamant umed la prins, asezare la lumina. va atasez poze cu el inainte si dp tundere si astept sfaturile voastre!va pup si spor la gradinarit!

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... EuQ_ph.jpg

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... yEO_ph.jpg
Fleur a spus:
Destul de inestetic din pv al coroanei :) Prea multe nu poti face, doar sa-i scurtezi si mai mult cele doua crengi si sa-l formezi tufa. Tulpina principala pare uscata o portiune si daca asa este taie pana la verde. Scurtand toti lastarii laterali existenti ar trebui ca in curand sa-i dea altii si-n partile fara.
Pune lastari la prins sa ai de rezerva :wink:
 

CARMEN-ANA

New Member
Hibiscus

oana_oana a spus:
Sper sa nu se supere claudia_s pentru ca postez o poza cu copacelul ei care m-a terminat. Sigur nu dorm la noapte. Asa vreau sa-i fac si eu...daca se poate si asa de plini :oops:
:) Am ramas cu gura cascata,sa nu-i fie de deochi,sa-ti traiasca ca taaareeee e frumos. Am avut si eu ceva asemanator,dar..."cu ajutorul"unei prietene,mi-am distrus multe flori.Prin 2004,am plecat la mare cu familia,o prietena s-a oferit ca-mi tine ea florile,aveam 5-6 ghivece cu azalee,3 hibiscus si inca cateva.Am stat linistita 2 sapt si cand am ajuns acasa,ducandu-ma sa-mi iau florile(prietena,intre timp,plecase si ea in concediu 2 sapt),am crezut ca mor,a trebuit sa mai astept 2 sapt.Deci 1 luna florile n-au fost udate,lasate in soare,pe balcon,n-am recuperat nimic!Imi pare rau,ca nu le-am fotografiat,dar intr-un ghiveci pusesem,2 hibiscus,tineri,rosu+roz,urmand sa-i separ cand mai cresteau.Ei bine,radacinile li-i s-au unit si imi faceau jumatate,flori rosii batute si jumatate pe margine rosu,iar in mijloc roz deschis.O frumusete! De azalee ce sa spun,aveam rosii,roz,albe, albe cu interior rosu,ciclam. Cand ma gandesc,la florile alea,simt un gol in stomac,parca am pierdut o persoana draga mie.Anul trecut,am primit de ziua mea,azalee si 1 trandafir pitic rosu,sper sa nu-mi moara niciunul,in iarna asta! :? :? :?
 

gabrielais

Active Member
am nevoie de un sfat, va rog; am un hibi rosu clasic care nu a incetat sa faca flori din mai anul trecut; a facut flori non stop toata iarna...are niste crengi mari si lungi, majoritatea chele, ca i-au cazut frunzele, da' cu flori in varf....nu stiu ce sa fac???...l-as tunde ca arata ca naiba...nici nu mai incape in locul in care l-am pus...daca il tund acum ii fac vreun rau? ma agit de ceva vreme si chiar nu stiu ce sa fac...
 

ovi0808

Member
Buna.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa tund acest hibiscus.
In primavara i-am taiat varful ca sa ramifice si acum arata cam asa:




Am impresia ca i-am lasat prea lunga tupina, initial am vazut ca are mai multe ramificatii in partea inferioara dar care s-au oprit din crescut in favoarea celor din varf.
Plus ca anul acesta a inflorit mult mai putin decat anul trecut.
Va rog da-timi un sfat cum pot forma o coroana frumoasa.
Multumesc.
Ovidiu
 

mio

Member
Pai, daca vrei coroana frumoasa, si chiar se poate, taie crenguta de jos, curata tulpina de frunze pana la coroana formata de crengutele din varf, tunde crengutele din varf la jumatate, dar armonios, sa ramana o coroana, si gata, ca restul stie el. Asa o sa ai o frumusete de copacel hibiscus. multa lume isi doreste dar nu are asa o tulpina dreapta si frumoasa ca la al tau.
Lastarii taiati curata-i de frunze si lasa-le doar trei in varf si pune-i la inradacinat intr-un pahar cu apa.
 
Sus