Tunderea Hibiscusului

oana_oana

Member
Cum si mai ales cand va coafati hibilicii?
Am vazut la cateva dintre voi ca aveti deja pomisori.
Cum au ajuns pomisori? Lasi lastarul sa creasca pana la o anumita inaltime dupa care il tunzi si se ramifica? Sau cum?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Tunderile se fac in februarie. Deci, pregatiti-va.
Iar modul de tundere se face in functie de ce doresti sa rezulte. Daca vrei o tulpina inalta si o coroana rotunjita in varf (tundere "pe picior"), lasi plantele sa creasca, le pui un tutore si elimini toti lastarii bazali.
Daca vrei sa iasa un copacel bine ramificat incepand cat mai aproape de baza, atunci faci tunderi succesive. Fiecare crenguta tunsa se va ramifica in 2 sau 3. Si acestea la randul lor tot asa. Eu am facut al doilea tip de tundere. Nu mai stiu pe unde am pus pozele (s-a intamplat acum vreo 3 ani, pe o planta matura, tulpina lemnificata) .
 

oana_oana

Member
Sper sa nu se supere claudia_s pentru ca postez o poza cu copacelul ei care m-a terminat. Sigur nu dorm la noapte. Asa vreau sa-i fac si eu...daca se poate si asa de plini :oops:
 

ramona

Member
Eu de ex am un pomisor dragut. Sa-ti explic. Am primit un puisor care era neramificat dar cam inalt si intr-un ghiveci ca daca nu il sustineam se rasturna. L-am lasat sa creasca pana s-a ramificat singur. Atunci nu am mai avut ce face si i-am rupt frunzele pe tulpina in jos. Am lasat doar ramificatiile care erau doua. El s-a ramificat si mai mult si a facut o coroana. In toamna era destul de rar. Acum e ceva mai dragut. :D Am auzit ca luna cea mai potrivita pt tundere e februarie. Poate... nu stiu ce sa zic. Eu l-am tuns in iunie sau iulie si toata vara a fost plin de boboci. Avea si cate 14 boboci si flori deodata. Acum inainte sa il scot afara il voi mai tunde ca iar a luat-o razna cu crengile. Spor la tunsulit si pune si o poza daca ai.
Cam asa era al meu dupa tuns si schimbat de ghiveci:
http://gs88.photobucket.com/groups/k172 ... 0_1141.jpg
Multa bafta! :D
 

ramona

Member
Lasa-l sa mai creasca. Eu as zice sa rupi crengutele laterale care se lemnifica. Mai asteapta pareri. :D
 

angela draganoiu

Active Member
Oana daca vrei un copacel ar trebui, zic eu, sa tai motul si sa rupi lastarii de jos pina unde vrei sa fie coroana. apoi de fiecare data cind apare un nou lastarel pe tulpina ar trebui rupt.
eu ii coafez la jumatatea lui februarie. si ii tund destul de drastic pt ca n-am loc.
am o intrebare. am un hibi rosu pus in toamna si a crescut cam mult. voi ce ziceti as putea sa-i tai virful ? ca sa-i reduc din inaltime.
 

Sash

Active Member
Eu am tuns (oarecum) 2 hibi in ultimele luni.
Unul rosu batut clasic, care tot da lastari si frunzite in urma tunderii si unul mofturos. Un schizopetalus care avea 3 crengute si eu i-am taiat varful uneia. Cele 2 ramurele neatinse au crescut tare frumos, au si inflorit. Cea lasata fara varf s-a uscat de tot :cry: Nu stiu daca sa o las in pace sau sa o tai de tot. Mi-e teama sa nu afecteze tulpina principala de pe care pleaca toate 3... ufff...
 

byby_anka_w

Member
eu am luat un hibi de la tatal meu care arata ca un bonsai.tulpina si crengile sunt cam lemnoase si cam chele.daca le tund mai creste ceva pe ele?
cam asa arata
 

angela draganoiu

Active Member
de obicei cresc lastari si pe tulpina chiar lemnificata. dupa ce taiam hibi cel mare, spun taiam pt ca nu-l mai am, cresteau lastarei si pe tulpina ingrosata si lemnificata insa eu ii rupeam de fiecare data cind cresteau. parerea mea este ca vor aparea si la tine pt ca hibi rosu are o mare putere de regenerare si pt siguranta as pune un lastar la prins.
 

byby_anka_w

Member
dar daca cipesc crengutele din loc in loc?
defapt voi incerca.am si marcat una,doar una,vedem rezultaul si daca e satisfacator trecem si la restu' :)
 

angela draganoiu

Active Member
pai iti spusei. as taia crengile lemnificate la jumate, mai sus de unde se ramifica, as pune un lastar la prins ca sa fiu sigura in caz de Doamne fereste, iar crengutele mai mici le-as taia si pe ele, nu pe toate ci numai pe cele mai maricele. as lasa un copacel cu 3 bete in loc de ramuri. hibi rosu se regenereaza uimitor de repede si usor.
 
Sus