Tundere Leandru

Ariana

Member
Am un leandru frumos si plin de boboci. Imediat deaupra pamantului tulpina se imparte doua. Una merge vertical si una in lateral
ma bate gandul de cand am cumparato sa o tund si crenguta care o tai sa o pastrez pentru a inmulti planta. e chiar un leandru frumos mirositor roz batut. dar nu stiu exact care ar fi perioada cea mai potrivita pentru al tunde
 

Viovett

Member
Exista deja topic despre leandru ar fi bine daca l-ai citi - sunt experientele forumistilor, unele ilustrate cu fotografii. Unii ii tund toamna altii ( si eu) primavara.
 

Roxana

Active Member
daca tot a deschis un topic despre tunderea Leandrului eu zic sa-l lasam. o sa selectez de la celalt topic (despre ingrijire) cele care se refera la inmultire.
 

CARMEN-ANA

New Member
Ariana a spus:
Am un leandru frumos si plin de boboci. Imediat deaupra pamantului tulpina se imparte doua. Una merge vertical si una in lateral
ma bate gandul de cand am cumparato sa o tund si crenguta care o tai sa o pastrez pentru a inmulti planta. e chiar un leandru frumos mirositor roz batut. dar nu stiu exact care ar fi perioada cea mai potrivita pentru al tunde
:eek: :eek: :eek: Am si eu un pui de leandru,roz,il tin in hol si e cam rece,ii face rau?Poate,acum,bat campii,dar stiti de superstitia cu lendrul? Ca,cine,are,creste,etc leandru si are copii,nu-i va vedea casatoriti,asta referitor la povestea flacaului cu numele Leandru? :)
 

dana_rusu

Member
Saracele flori cad prada cate unei superstitii si le persecutati de numa numa,in hol la racoare se simnte cel mai bine asa ca nu-ti fa griji vara cat mai cald si ud la radacina iar iarna la racoare udat cat mai rar,cat despre superstitie nu stiu ce sa spun am leandri dar nu am copii asa ca sa intrebam pe alta cineva.
 

popescu gp

Well-Known Member
leandru

Eu am multe culori de leandru iar fata s-a maritat si are un sot foarte bun ;si eu cand m-am casatorit soacra mi-a spus desi era iubitoare de flori ca nu este bine sa pastrezi leandru caci aduce necazuri ,dar eu vad ca nu am probleme in familie,am o sotie iubitoare si fata si ginere minunati.Atentie la pastrarea leandrului in prezenta unui copil mic caci orice parte a plantei este toxica si cred ca de aici superstitia.Eu ii tai imediat dupa iflorire si apoi ii bag la iernat intr-o camara la rece sau la beci si pana primavara nu ii ud.Apoi in martie-aprilie dupa ce a tracut bine inghetu lii scot la lumina ,tai tulpinile ce nu sunt estetice si din varfuri de ramuri semilemnificate si care nu au avut flori, fac butasi care iradacineaza in acea perioada foarte repede intr-o sticla cu apa
 

CARMEN-ANA

New Member
Despre leandru

:? Multumesc pentru sfat.Am si eu beci,cam 2/2,e taaareee frig acolo jos,chiar nu pateste nimic daca la anu' il bag acolo ?Spuneti-mi daca acum are cam 30-40 cm si in vara va creste,incep in primavara urmatoare sa-l tund? Apropo,in al catelea an face flori? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Despre leandru

CARMEN-ANA a spus:
:? Multumesc pentru sfat.Am si eu beci,cam 2/2,e taaareee frig acolo jos,chiar nu pateste nimic daca la anu' il bag acolo ?Spuneti-mi daca acum are cam 30-40 cm si in vara va creste,incep in primavara urmatoare sa-l tund? Apropo,in al catelea an face flori? :)
1.Nu pateste nimic daca este adapost si temperatura nu coboara mult sub zero.Dar......i-ar trebui putina lumina totusi.Lui ,dragul de el,ii place soarele asa ca...........
2.Nu il tunde decit daca vrei sa il ramifici.Depinde mult de cum arata.Daca este un simplu bat cu frunze este bine sa ii tai virful ca sa se ramifice.Cind vezi ca intra in vegetatie harst cu foarfeca :D .Probabil ca nu mai devreme de luna martie.
3.Poate face flori in a doua vara.Daca ii creezi conditiile el este vrednicut.
 

valentyna

Member
primul a fost cel roz.l-am tinut un an la bloc.a facut bobocei dar nu i-a deschis,anul urmator l-am dus la curte.a crescut si a inflorit de toata frumusetea.in beci ii tin si eu.e ok pt ei.lumina au putina dar nu se plang :rofl: pana acu am 3 mari si 3 mici si inca mai achizitionez.imi place ca din vara pana toamna stau printre pomi si infloresc continuuu. 8)
 

nki

Member
voi cand tundeti leandrii ? as putea sa-i tund acum ca sunt prea mari ,au crescut anul asta foarte tare dar au si inflorit ,mai infloresc anul viitor daca-i tund acum ? ce ziceti ,cum sa fac? :?
 

sicamin

Member
Nki ,eu am tuns de vreo 2 saptamani leandri care erau prea mari.Am taiat tot ce era mai "Batran" (ai mei au vreo 5-6 ani) si am lasat tufe .Daduse multi lastari de jos si in sus erau cam golasi. In perioada aceasta lastarii pusi in apa fac radacini mai repede. Cel putin ai mei pusi in apa au deja radacini bune.
 

cory_helen

Active Member
as dori si eu lastar inradacinat de leandru, ca nu am avut noroc de cel primit anul trecut...

multumesc... :oops:
 

sicamin

Member
Cory ,iti pot oferi doar roz dublu ,lastari frumosi cu radacini. Cei albi si rosii (am avut mai putini) sant deja promisi.
 

cory_helen

Active Member
da, sicamin... ce ai disponibil... nu am niciunul si mi-s tare dragi... mersi frumos... sa-mi spui daca iti datorez ceva bani sau doresti ceva de la mine la schimb...

voi pune o oferta in curand, dupa ce fac un recensamant al plantelor...

te pup si abia astept leandrul...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nki a spus:
voi cand tundeti leandrii ? as putea sa-i tund acum ca sunt prea mari ,au crescut anul asta foarte tare dar au si inflorit ,mai infloresc anul viitor daca-i tund acum ? ce ziceti ,cum sa fac? :?
cel mai bine ar fi sa fie tunsi in august pt ca au timp sa faca lastari noi care vor inlorii la anul !dar si eu am tuns din rozul meu cel mare acum doua zile ,pt ca nu imi place cum arata ,sper sa mai fie timp frumos si sa mai faca lastari anul asta , daca nu la anu sigur :)
 

nki

Member
mersi de raspuns fetele dar mi-e asa mila sa-i tai sunt plini de fori :( dar voi incerca
 
Sus