Tuie bolnava

MASCHA

Active Member
Avand in vedere seceta din acest an si eu m-am gandit la lipsa de apa,dar din ce am citit tuiele nu sunt iubitoare de apa.
Ar fi bine sa fie schimbarea frunzelor ,dar de ce numai anul acesta,tuia fiind batrana ,este prinsa dintr-un lastar,iar acum are peste 1,5 m.
Pana una alta i-am curatat frunzele uscate si am stropit-o cu piatra vanata si.... :astept:
 

gardianul naturii

New Member
Nu-ti fa probleme, isi schimba frunzele!
Cele care s-au uscat sunt batrane. Curata tufele sa nu arate urat, pana se vor scutura ele . . .


ai dreptate si eu am in gradina tuia si la fel se intampla cu ele,le-am curatat de frunzele uscate si urate si acum sunt frumoase,tuile trebuiesc tunse si nu necesita cine stie ce ingrijire :) ale mele sunt foarte inalte :D am si un magnoliu in gradina,dar si multe altele :D
 

elianna

Well-Known Member
Asa am patit si eu. Le am langa gard iar pe gard am avut vita salbatica. Cand am taiat-o am vazut ca s-au uscat dar numai in partea dinspre gard, dar nu toate. M-am gandit ca au fost lipsite de soare sau prea inghesuite. Le-am curatat si acum astept. Ce am mai observat este ca au mai multi lastari. Eu stiam/credeam ca tuia columnaris are un singur trunchi. Acum ce sa fac, le las asa sau tai lastarii laterali?
 

gardianul naturii

New Member
Asa am patit si eu. Le am langa gard iar pe gard am avut vita salbatica. Cand am taiat-o am vazut ca s-au uscat dar numai in partea dinspre gard, dar nu toate. M-am gandit ca au fost lipsite de soare sau prea inghesuite. Le-am curatat si acum astept. Ce am mai observat este ca au mai multi lastari. Eu stiam/credeam ca tuia columnaris are un singur trunchi. Acum ce sa fac, le las asa sau tai lastarii laterali?


daca lastarii sunt verzi lasa-i,daca sunt uscati doar curata-i si lasa-i asa nu ii taia. Acum depinde de forma ei,daca nu are o forma frumoasa tuia ta cu ei taiei,dar daca arata ok lasa-i . eu i-am mai tuns ca sa le dau o forma,dar de multe ori prefer sa ii las asa cum cresc ei fara sa le dau o forma.
Parerea mea este sa ii lasi asa deoarece nu stiu cum arata tuia ta si nu stiu cata parte i-a ramas verde. Asa ca mai bine lasa-i daca se intampla ceva cu trunchiul cel mare,lasand lastarii nu o vei pierde,mai ai o sansa sa o pastrezi. :)
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru sfaturi. Tuia arata bine, zic eu, are o forma frumoasa privita din interior. Cred ca am sa-i mai trag din lastarii verzi catre partea afectata.20160321_112109.jpg 20160321_112128.jpg tuia cu probleme 2016.03.08 (2).jpg tuia cu probleme 2016.03.08.jpg
 

gardianul naturii

New Member

elianna

Well-Known Member
Multumesc pentru aprecieri. Au crescut binisor si din curte se vad bine. Sper sa remediez si partea de la strada, inca n-am avut timp. Am sa le tai pe cele uscate iar cele verzi si mici pot sa le trag putin/sa le adun ca sa umplu golurile.
 
Multumesc pentru sfaturi. Tuia arata bine, zic eu, are o forma frumoasa privita din interior. Cred ca am sa-i mai trag din lastarii verzi catre partea afectata.Vezi atașament 1790 Vezi atașament 1791 Vezi atașament 1792 Vezi atașament 1793
Citeste aici: http://www.botanistii.ro/forum/informatii-despre/ce-fungicid-avem-nevoie-pentru-tuia-pentru-aspectul-de-crengi-maro/?bbp_reply_to=6071&_wpnonce=ec6cda901f#new-post
Nu e normal, sunt bonlave. Am luat si eu 10 tuia iar la 2 din ei au inceput varfurile sa "rugineasca" . Acum nu stiu ce fungicid sa aleg din cele recomandate de dl. Tom si astept sa imi raspunda care este cel mai bun. Ieri le-am taiat ramurile afectate si acum vreau sa le stropesc bine cu solutie ca sa nu se extinda mai rau. Eu am noroc ca am observat din timp..
 
Sus