tuia columnaris bolnave

JARDINERO

New Member
Buna, am plantat 60 tuia columnaris, din ghivece, in urma cu 3 luni. Constat ca la jumatate din ele apare o uscare; a varfurilor, fenomen care avanseaza incet. Deci repet..nu e dinspre interior...sunt uscari ale capetelor, ca sa zic asa. Am udat bine, la 2-3 zile, doar dimineata sau uneori seara. Solul nu cred ca are ph-ul 5-6. Cam ce poate fi? si mai ales cum se combate?
 

thea

Member
Am si eu o problema cu pirul,m-a invadat!
Sunt asa de necajita ca as folosi ierbicid dar nu stiu care este cel mai putin nociv pt. capsunile pe care le doresc plantate pe locul invadat.
 
Buna, am plantat 60 tuia columnaris, din ghivece, in urma cu 3 luni. Constat ca la jumatate din ele apare o uscare; a varfurilor, fenomen care avanseaza incet. Deci repet..nu e dinspre interior...sunt uscari ale capetelor, ca sa zic asa. Am udat bine, la 2-3 zile, doar dimineata sau uneori seara. Solul nu cred ca are ph-ul 5-6. Cam ce poate fi? si mai ales cum se combate?
Sunt afectate de o boala. Citeste aici:http://www.botanistii.ro/forum/info...bp_reply_to=6071&_wpnonce=ec6cda901f#new-post
 

geodezia

Well-Known Member
postarile sunt f vechi uita=te la data de postare cind raspunzi ca sunt vechi subiectele
 
Zic eu ca nu e tarziu niciodata cand e vorba de intretinerea gradinii :)
Am vazut ca nimeni nu a pomenit de vreo boala si e bine ca cei noi care au probleme sa gaseasca si varianta mea de raspuns.
O duminica frumoasa!
 
Sus