Tuia! Am si parca

perimetru2

New Member
acum 3 luni am luat 21 de seminte de tuia si le-am plantat simplu! 1 ghiveci 1 kilo de pamant de flori am facut 7 gropite cu degetul cel mic de jur imprejur si am asteptat 2 sapt! am vz ca nu se prinde nimic am zis sa nu las ghiveci gol si am facut rost de 3 pui de trandafir! cand am inceput sa-i pun pe acestia uitandu-ma mai atent am dat cu ochii de frunzulite iesite pe margine! la inceput au fost timide 2 sau 3 dar cu timpul asta insemnand 2 sapt am observat ca s-au prins 20 din 21 de seminte. trandafirii n-au nici o problema s-au prins si ei! asa m-am facut cu 23 de plante micute intr-un singur ghiveci. acum nu stiu ce sa fac as vrea sa mai astept dar toate cresc si ma gandesc sa nu se afecteze una pe alta! As vrea sa astept primavara sa mut trandafirii dar traiesc cu frica ca nu se vor mai prinde! Astept sfat!
 

Cosstel

Member
de acord 100% cu mesajul de mai sus, poate doar daca stii sigur ca sint dintr-o specie deosebita. Vorbesc in cunostinta de cauza. Am 33 de tuia si de doi ani ma "chinui" cu ei si au inaltime de aprox 25 cm. In primavara ii plantez desi momentan am ceva stringeri de inima, au o culoare spre maroniu :( sper sa-si revina fiindca pacat de munca prestata.
 

perimetru2

New Member
as fi total de acord cu voi dar acum sunt asa de frumoase ca nu ma indur sa le smulg sau altele! deja a dat a treia frunza! sunt klumea! am un teren de 1700mp si peste doi trei ani sper ca ii voi pune acolo!!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
te inteleg perfect, pentru tine este un fel de experiment. eu zic sa le scoti din ghiveciul trandafirului cu cate un mic balot de pamant pentru fiecare si sa le transplantezi in ghivece independente.
 

emundin

Member
Cosstel a spus:
de acord 100% cu mesajul de mai sus, poate doar daca stii sigur ca sint dintr-o specie deosebita. Vorbesc in cunostinta de cauza. Am 33 de tuia si de doi ani ma "chinui" cu ei si au inaltime de aprox 25 cm. In primavara ii plantez desi momentan am ceva stringeri de inima, au o culoare spre maroniu :( sper sa-si revina fiindca pacat de munca prestata.
tuya iarna doarme, pare doar moarta, da nu e este .
 

adrianam

Well-Known Member
Am o cunostinta care pune de vre-o cinci ani, seminte de tuia in gradina. Au rasarit de fiecare data, fara probleme, cele mai batrane au cam 80 de cm.
 

emundin

Member
Dragii mei renuntati la tuya cu seminte ca pana la urma o sa imbatranati pana o sa aveti tuya de 2 metri si circumferinta de un metru :p asa sa fie bogat :p alegeti metoda butas si va creste ceva mai repede. Pe mine ma enerveaza preturile care sunt practicate pentru tuya. eu am peste 50 in gradina care sunt maturi ingrasamant la greu ca sa fie sanatosi. plus ca acum am mutat o tuya de 1.86 si diametrul 80 cm. Mi-a luat trei zile sa sap si sa incerca sa o misc. 5 oameni ca sa care peste 90 kg pentru ca am luat cu tot cu pamant. Va doare capul daca vreti sa mutati o tuya adulta. In rest numai de bine si sa va creasca mari cat casa:
P
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
imi permit sa incep cu o sugestie amicala si prietenoasa, pe care sa o intelegem ca pe o gluma :) : din ciclul sa schimbam denumirea din 'iazul meu' in 'Iazul meu' schimba emundin te rog tuya cu tuia (denumirea populara) sau Thuja (denumirea stiintifica) :wink:

eu ii inteleg pe cei care incearca sa experimenteze. presupun ca initiatorul topicului asta si-a propus, nu neaparat sa formeze un gard viu extra stufos din tuile rasarite din seminte. si eu am avut doi castani salbatici obtinuti din seminte si am fost foarte mandra de rezultat, nici macar o clipa nu mi-am imaginat ca vreodata voi sta la umbra lor.
 

perimetru2

New Member
inteleg ce spuneti dar am un teren pe care intentionez sa construiesc pest e5 ani! peste 6 ani tujha va fi sigur mai mare si pana la urma voi obtine efectul din foto! la 40 de ani ce-i drept!
 

Cosstel

Member
Ieri am terminat de plantat cei 39 de puiuti de thuia. Atit a iesit la numaratoare desi eu stiam de 33 :D

emundin a spus:
tuya iarna doarme, pare doar moarta, da nu e este .
Intradevar, au inceput sa-si recapete culoarea verde incepind de la ax, radacinile erau viguroase si acum grija mea e sa nu dea ciinii peste ele :(

Oricum nu as mai repeta aventura, fiindca la Obi dar si la Horn... am vazut la 7 RON la aceasi marime iar eu m-am "chinuit" 2 ani cu ei ca sa ajung la aceleasi dimensiuni. Pe viitor voi trece la inmultirea prin seminte sau butasire daca o sa-mi mai arda :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
daca vei incerca inmultirea prin seminte a unui soi este foarte posibil ca plantele rezultate sa piarda din caracterelel soiului parintilor.

satisfactia pe care ti-o poate da un astfel de experiment este foarte mare. sa-ti traiasca puietii si sa creasca mari, iar tu sa te bucuri de ei!
 
Sus