Tufanele

belisima

Well-Known Member
:hug:si mie imi place culoarea ei, se potriveste perfect anotimpului......si are o crestere superba, globuloasa,imi place , ce sa mai...:rofl:
mie cele mov mi-au inflorit iar, deci de 2 ori in 3 luni....acum cu culoare mov originala
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumoasa, Cristina! La noi nu am vazut culoarea asta!
Si eu mi-am cumparat 3 dar mult mai mititele ieri din piata!
Sper sa se dezvolte pana la anul, sa le fac vedete!
Si cred ca mai iau cateva dupa-amiaza, ca abia mi s-a deschis pofta de plantat! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Spectaculoase.... cind o sa ai una in plus as dori si eu una la schimb sau pe bani....
 

cristinaf

Well-Known Member
Am sa incerc sa o inmultesc prin butasi la anul, ca din radacina deocamdata nu am ce desparti, toamna trecuta abia am plantat-o. Chiar daca pare ea mare, in realitate sunt vreo trei bete, dar foarte ramificate.
Ma gandesc ca ar trebui sa se poata foarte bine si prin butasi, ca doar asa procedeaza si producatorii.
 

cristinaf

Well-Known Member
Mi-au inghetat tufanelele.:( Si cele portocalii, si cele mov cu galben, si cele care infloreau in iulie, din cele galbene - tufa mare- pare sa mai fi ramas ceva. Ma enerveaza cand pierd plante care parereau adaptate in gradina mea. Macar cand nu le merge din prima stiu o treaba, asa e mai urat.
 

cristinaf

Well-Known Member
Adevarul e ca nu le-am protejat nicicum, si nici nu erau mai adanc ingropate.
Poate ar fi trebuit sa le musuroiesc, dar acum e prea tarziu... dar m-am si plictisit de plantele sensibile. Mi-am propus sa nu-mi mai bat capul, si sa ma rezum la ce rezista la mine.
 

adrianam

Well-Known Member
Nici eu nu vreau plante sensibile. dar tufanelele mi s-au parut mai rezistente la seceta si la soarele de la noi, asa ca un minim de protectie toamna, nu ma deranjeaza.
 
Sus