Tufanele

MASCHA

Active Member
Multumesc !
La inceput am avut crizanteme ,dar treptat am renuntat la ele, necesita mai multa atentie si nu intodeauna apucau sa infloreasca,asa ca le-am inlocuit cu tufanele de care sunt tare incantata fiindca pot fi plantate si in vase,au tufa compacta si plina de flori :)
 

victoria222

Active Member
Eu vreau sa renunt si la tufanele. Infloresc foarte tarziu si ocupa mult loc. La mine unele nici acum nu au inflorit. De la cele care au bobocii florali ceva mai mari, am taiat flori si le-am adus in casa unde s-au desfacut foarte frumos. Macar asa sa ma bucur de ele
 

presco

Active Member
Sunt foarte frumoase Georgy! Eu nu as renunta la tufanele si crizanteme pentru nimic in lume. Anul asta am am achizitionat trei!
 

adrianam

Well-Known Member
:eek:
Sunt splendide, Magda, sa-ti traiasca si sa infloreasca tot asa in fiecare an! :D

La mine nu a rezistat nici una din cele cumparate anul trecut! :(
Am tot din cele clasice care abia acum au inceput sa se deschida, cand nici macar nu mai reusesc sa ajung la gradina!
Trebuie sa caut soiuri care sa infloreasca in septembrie, octombrie, dar nu stiu unde.
 

magda

Active Member
Moderator
Mersi Adriana. La mine au rezistat. As dori si eu niste tufanele cu inflorire timpurie. Acum mama s-a retras la oras si ele inca nu au inflorit de tot. Mama a taiat din ele pt. a le pune in vaza, dar nu este acelasi lucru. Tare mult as fi vrut sa le vedem in curte inflorite mai mult timp.
 

laural

Well-Known Member
adrianam a spus:
:eek:
Sunt splendide, Magda, sa-ti traiasca si sa infloreasca tot asa in fiecare an! :D

La mine nu a rezistat nici una din cele cumparate anul trecut! :(
Am tot din cele clasice care abia acum au inceput sa se deschida, cand nici macar nu mai reusesc sa ajung la gradina!
Trebuie sa caut soiuri care sa infloreasca in septembrie, octombrie, dar nu stiu unde.

Am avut eu anul asta tufanele care infloresc in septembrie( alb, rosu si un roz-mov ). Mi-am pastrat cate un ghiveci, daca trec iarna cu bine, la inceputul verii o sa am de dat ;-)
 

laural

Well-Known Member
Cu toate ca la noi vine iarna foarte repede, anul asta, gratie vremii bune, mai avem in curte la Bran crizanteme inflorite. Au fost cumparate anul trecut la ghiveci in Baumax( din import ) si netratate cu substante de impiticire au crescut la Fat frumos... :aoleu: , dar sunt frumoase:
 

cristinaf

Well-Known Member
Poate va era dor de toamna...



M-am trezit cu ele inflorite inca din luna iunie. Imi plac, dar parca ma strange in spate cand le vad.:sweating: :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Cristina ,sunt frumoase ......am si eu cativa in gradina cu boboci ,si am aceeasi senzatie cand ma uit la ei :sweating: mergem spre toamna ,si inca nici nu a fost vara :(
 

lelia

Well-Known Member
Mie imi plac ,sunt foarte frumoase si harnice ,infloresc de acum si pana la toamna ....
Stati linistite fetelor ,vara-i aici, toamna-i departe .......
 

happy

Well-Known Member
Poate va era dor de toamna...



M-am trezit cu ele inflorite inca din luna iunie. Imi plac, dar parca ma strange in spate cand le vad.:sweating: :D
Sa stii ca si eu am unele galbene care au inflorit in iunie si daca le tund acum vor inflori din nou in octombrie.Asa este soiul de tufanele.
 
Ultima editare:

belisima

Well-Known Member
Poate va era dor de toamna...



M-am trezit cu ele inflorite inca din luna iunie. Imi plac, dar parca ma strange in spate cand le vad.:sweating: :D
:rofl: sunt de la mine,cristina?si ale mele au inflorit,astea mov,mie imi convine ,lasa ca am si soiuri de toamna! e o pata de culoare frumoasa chiar si acum,plus ca isi pastreaza cresterea compacta
 

cristinaf

Well-Known Member
Da, de la tine sunt. Ti-ai recunoscut repede bebelusa.:D

Si mie imi plac tare mult, dar nu ma asteptam sa infloreasca atat de repede. Mai am una galbena care infloreste in august, si mi sa parea ca e tare timpurie.
 
Sus