Tufanele

rem_2007

Member
Nu am gasit nici un topic despre tufanele. Stiu ca sunt oarecum banale dar mie-mi plac foarte mult.
As vrea sa stiu cand/de cate ori pe an se tund, ca sa formeze o tufa frumoasa si echilibrata si sa nu mai fie nevoie de sustinere.
 

fixpix

Active Member
LOL... io pot sa spun ca am fo incantat de ele... pana nu au mai avut cata apa le-o trebuit si apoi nu au mai aratat nicicum... incepeau sa mi se usuce...
a fost o perioada cam uscata azi-vara... si nah, nu prea puteam sa le ud zilnic...
ca si flori... is frumoase daca le merge bine.
nu cred ca o sa le mai vreau la anu. am altele de plantat
:rofl: :rofl: :rofl:
 

fixpix

Active Member
da stiu. si eu am nagivat pe google...si nu am dat de florile mele.
din seminte au iesit si pe plic asa scria... tufanele. de aia m-am bagat in seama.
dar nici seminte nu am luat, si nici loc pt ele nu o sa am.
asa... o floare pozata in prim plan arata super... multicolora... dar per ansamblu, nu am fost prea incantat...
precis ii place apa multa... or io & co. nu prea le-am udat.
:evil:
 

ghia_don

Active Member
Ca sa se indeseasca si sa lastareasca frumos , tufanelele trebuie ciupite de 2-3 ori, fiecare dupa ce cresc 2-3 frunze la lastarul nou.
Bineinteles ca in perioada in care trebuie ciupite eu am multe alte treburi de facut si uit intotdeauna sa le ciupesc, iar toamna adun crengile prea lungi , lasate in jos si le leg de tutori :(
Acum iar promit...la anul ma tin de ciupit :wink: ..
 

fixpix

Active Member
io m-am saturat de anuale!
ma axez pe perene... mi se par mai interesante.
poate numa zinnia ... ca alea ii plac mamei... si si mie...ca cresc destul de repede si fac flori mari!
:rofl:
 

rem_2007

Member
Multumesc pentru informatia cu "ciupitul". Intrebarea este cand incep cu ciupitul? Nu se pot taia, musai trebuie ciupite?
Fix, tufanelele nu sunt anuale, sunt perene iar de udat nu ma omor nici eu si sunt f frumoase.
 

fixpix

Active Member
REM. PROBABIL vbim de tufanele diferite :rofl:

sau poate nu. cert e ca tufanelele mele (sic!) le-am scos pe toate din pamant. mai ales ca multe s-au si uscat.

de alte tufanele, io nu stiu :)
 

fixpix

Active Member
io cred ca crizanteme le ziceam la tufanelele astea gasite pe google...
si credeam ca is perene... in sensu ca nu mor peste iarna. da am citit ca trebuiesc protejate de inghet?
in fine... oricum nu ma prea omor eu cu ele ....
macar toamna/iarna sa iau si eu o pauza cu florile astea!

:evil: :evil: :evil:
 

mirelush

Member
Rem, tufanelele daca sunt de talie mare ( adica inalte ) , tot vor creste. Prin tunderi si ciupire se poate limita cresterea, dar nu cu mult ( cam 10-15 cm ). Tot vor avea nevoie e tutore. Poti rezolva problema doar daca le stropesti cu inhibitori de crestere. Eu am vorbit cu un producator de crizanteme din zona si mi-a spus ca ei asa controleaza cresterea. Ciupirea se realizeaza dupa ce au dat 4-5 frunze . Poti sa le si tai ( dar asta mai tarziu, prin mai - iunie ).
 

rem_2007

Member
Fix, uite despre ce tufanele vorbesc:


Mirelus, m-ai linistit...eu speram sa le tai astfel incat sa nu le mai pun tutore... :cry:
 

fixpix

Active Member
mda... m-am lamurit... si care e diferenta intre ele si crizanteme?
io tot crizanteme le zic la toate :)
si... tot nu-mi trebuiesc!
parintii tot mai au cateva tufe... io le-am mai mutat... da tot mai cresc...
is din alea care fac niste betze luuuuuungi, si ma enerveaza... ca nimeni nu are grija de ele si se rasfira in toate partile si cad la pamant.
de asta nu imi plac nici daliile la nebunie... ca le trebe par.
:rofl:
ca la pasula!
 

mirelush

Member
Ambele apartin genului Chrysanthemum - adica tot crizanteme. Doar ca tufanelele au florile mai mici si de obicei grupate mai multe inflorescente pe tija...si bineinteles cresc inalte :) In unele zone li se mai spun si dumitritze.
 

v.cristina

Active Member
fixpix a spus:
mda... m-am lamurit... si care e diferenta intre ele si crizanteme?
io tot crizanteme le zic la toate :)
si... tot nu-mi trebuiesc!
parintii tot mai au cateva tufe... io le-am mai mutat... da tot mai cresc...
is din alea care fac niste betze luuuuuungi, si ma enerveaza... ca nimeni nu are grija de ele si se rasfira in toate partile si cad la pamant.
de asta nu imi plac nici daliile la nebunie... ca le trebe par.
:rofl:
ca la pasula!
iti dau un sfat legat de crizanteme:

daca doresti sa nu mai creasca asa de inalte sa le rupi varfurile in timpul verii si or sa fie mici si pline de flori toamna dar ruperea varfurilor sa fie repetata si fara mila :evil: :evil: :evil:

adevarul este ca nu au un miros foarte frumos dar sunt faorte dragalase cand infloresc atat de abundent toamna tarziu :wink:
 
Sus