Tufanele

aleynad

Active Member
Moderator
asa am patit si eu, le-am cumparat anul trecut la ghiveci si chiar m-am interesat special daca sunt pitice, ca nici mie nu-mi plac cele care cresc uriase si trebuie sa le legi mereu de tutori :roll:
acum am una alba deja inflorita si e spendida :D , a crescut doar cu cativa cm mai inalta
si una galbena care are doar boboci formati, insa are deja 50 cm , in schimb a devenit f stufoasa, cred ca o sa fie o explozie florala peste 1-2 luni
acum ma uit la ele si sper sa ramana doar atat de inalte, sa nu mai creasca :)
 

instructor

Member
CA SA NU CREASCA PREA INNALTE ,CRIZANTEMELE SE RUP PRIMAVARA CIND AU VREO10 CM,SE RUP TOATE VIRFURILE ,SE POT RUPE CHIAR DE 2,3 ORI,ATUNCI ELE SE RAMIFICA FRUMOS, AU MAI MULTE FLORI SI NU CRESC ASA INNALTE
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu nici nu le-am ciupit, nici nu le-am taiat, si sunt mandra de ele :D
sunt f ramificate si pline de flori/boboci
 

mirela06

Active Member
Dragilor, pai sa fac asta si la cele uriase, ca au ajuns deja de numai. Sunt cele cu flori enorme si ca un mop. Acum este tirziu, dar la anul cred ca asa am sa procedez. :)
 

alfa

Active Member
Mirela, poti sa mai faci si altceva. La crizanteme se practica curatirea. Adica, ca sa obtii o flaore mare, atunci cand apare buchetelul de boboci, le rupi, lasi doar un singur boboc. Adica pe o tija sa fie un singur boboc. Depinde evident si de soi cat de mare va deveni acea floare. Insa cu siguranta va fi mai mare, decat in cazu in care lasi 10 floricele in buchet.
 

mirela06

Active Member
Alfa, draga mea, multumesc. Eu am Crizanteme globuloase, enorm crescute in ciucumferinta si flori fac de numai. Ma necajesc de faptul ca am primit de la copii Crizanteme, la ghiveci, mici ca inaltime, dar florile enotme, albe, mov si galbene, Au petalele una peste alta, atit de multe de ajunge mai mari decit un ou de strut. Nu stiu cum sa descriu mai bine. Am sa le fac poze, daca infloresc, pt ca de crescut, au ajuns de peste un metru si jumate. Iata una la ditamai ghiveciul http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/HF ... AKUTRJXNUD
 
ale mele tufanele care anul trecut si acu 2 ani au inflorit in toamna, acu au inflorit din iunie si deja s-au trecut florile la unele. inseamna ca in toamna n-o sa mai am tufanele inflorite? :(
 
A

Anonymous

Guest
si tufanelele si crizantemele se taie in mai -iunie cam la jumatate(daca pui butasii in pamant se prind si aia,io am incercat)
si toamna cand le dau bobocii se mai raresc din ei ca sa creasca florile mai mari
 

alfa

Active Member
Am patit o ciudatenie. Am cumparat niste minitufanele. Le-am plantat in jardiniere impreuna cu calluna si altele. Tufanica care era la inceput alb imaculat a inceput incet incet sa se coloreze in roz. Asa arata acum o saptamana.

Acum e roz toata. Iar calluna roz, mi se pare ca si-a mai pierdut din culoare.... :? :?
 

alfa

Active Member
Aha.... multumesc Dana. Sunt frumoase si asa... desi mie imi placeau si mai mult albe :oops:
 

mymo

Active Member
Atena,cea galbena si cele doua rosii toamna asta,celelalte anul trecut.
Dea,tufaneaua e "ratusca cea urata" surioara crizantemei.
 

Dea

Active Member
:D mie, sincer, imi plac si acestea! sunt frumoase si spectaculoase in felul lor!
mymo draga mea, eu, cred ca denumirea de tufanele este una 'populara', defapt, tot crizanteme sunt.
 
Sus