Tufanele

fixpix

Active Member
se vede cristina ca tie iti plac... mie unu... nici mirosu lor specific nu-mi place in mod deosebit... asa ca... "u r barking up the wrong tree!" sa ma intrebi pe PM daca vrei traducerea...
:evil:
 

mirelush

Member
Anul asta am taiat crizantemele , cam fara mila - vorba Cristinei. De vreo 3 ori le-am taiat lasand doar o treime din planta. Si tot au crescut inaltutze si cam dezordonate :


Celelate rotunde, de genul asta :
nu le-am tuns, nu le-am ciupit. Si-au pastrat forma asa cum au avut-o de pe vremea cand erau in ghiveci ( cu un an, doi in urma ). Unele au crescut mai mari, altele mai mici dar forma si-au pastrat-o.
 

v.cristina

Active Member
fixpix a spus:
se vede cristina ca tie iti plac... mie unu... nici mirosu lor specific nu-mi place in mod deosebit... asa ca... "u r barking up the wrong tree!" sa ma intrebi pe PM daca vrei traducerea...
:evil:
nu esti tu oare cel care sustinea sus si tare ca nu este interesat de hibi si acum cine este amorezat pana peste cap de aceste floricele??? :gandit: :gandit: :gandit: :gandit: :gandit: poate in cele din urma iti schimbi si ideea despre crizanteme ...cine stie??


cat despre traducere eu parca tin minte ca am zis ca nu cunost deloc maghiara nici de fel engleza.....sigur nu ai o problema cu memoria??? :? :? :? :? :? :? :? :? :? incep sa imi fac griji pentru tine :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Amadeo

Member
Si eu am "tufanele", cu gramada....pt ca bunica e obsedata cu ele.....doar ca ea le zice iernarete.......asa l-i se zice p'aici. probabil pt ca infloresc pana toamna tarziu. dar sunt foarte frumoasa, chiar daca cresc inalte......de nu se mai opresc :) ....si sunt si o multime de culori
 

mirelush

Member
Rem, ultima data le-am tuns in iulie ( pe la jumatatea lunii - cred ), ca sa aiba timp sa se regenereze si sa isi dezvolte bobocii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
M-am hotarit:pe 1 iunie de ziua copiilor :) tund tufanelele.Ati mai incercat vreodata aceasta solutie pentru o mai buna dezvoltare a plantei?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Remuleeeeeeeeeeeee..........................ai aparuuuuuuttttttttttttttt!!!!!!!!!!! :D Vezi ca te bizii :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
Si eu le-am tuns acum doua saptamini, am lasat tufele cam de 15 cm inaltime.Au inceput sa lastareasca :D ...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu o mirare: e normal sa inceapa sa infloreasca de acum? Ca tufele de la serviciu formeaza boboci si unul e chiar colorat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Le-am tuns si eu cum am promis.Sper sa se "tufeasca" mai mult :) nu tufleasca :evil:
 

roxy

Member
Cornelia, la mine anul trecut s-au format bobocii din vara dar au stat asa pana toamna cand au inceput sa se deschida.
Pe a mea au ciugulit-o vrabiutele si stagnat :cry:
 

valentyna

Member
la vecina de langa gradina mea i-au inflorit crizantemele care anul trecut au inflorit in octombrie.mi-e mi se pare ceva suspect...
 

mirela06

Active Member
Eu ce Dumnezeu de crizanteme am :? Oare nu trebuiau,unele dintre ele, sa infloreasca acum :? Unele sunt cu floarea enorma.Anul trecut le-am primit mici si pline de flori. Acum s-au inaltat. Nu as vrea sa fie atit de mari ca-mi strica aranjamentul care l-am facut inainte :cry:
 

alfa

Active Member
mirela06 a spus:
Eu ce Dumnezeu de crizanteme am :? Oare nu trebuiau,unele dintre ele, sa infloreasca acum :? Unele sunt cu floarea enorma.Anul trecut le-am primit mici si pline de flori. Acum s-au inaltat. Nu as vrea sa fie atit de mari ca-mi strica aranjamentul care l-am facut inainte :cry:
De regula se mai inalta, pentru ca atunci cand le cumperi sunt indopate cu ingrasamant si infloresc inca de mici.
 

mirela06

Active Member
Pai cred si eu, iar asta te face sa crezi ca asa ramin. Eu m-am cam pacalit, dar nu-mi pare rau ca-s tare frumoase :)
 
Sus