Tufa sau arbust decorativ inflorita mult timp

madairina

Member
As vrea sa pun in gradina o tufa sau arbust ornamental (1.50-2.00m) care sa infloreasca destul de mult. Eu am gasit Potentilla fruticosa Tangerine. Ce parere aveti se face chiar asa ca sfera si are multe flori? Poate imi recomandati si altceva tinand cont ca vreau sa il plantez in plin soare.
 

riana

Active Member
e foarte frumoasa si infloreste toata vara si creste destul de repede. ti le-as recomanda pe cea galbena si alba ca nu sunt pretentioase, sau chiar si roz. eu am avut rosie dar a murit si mai am portocalie dar nici ei nu i-a mers prea bine.
 

madairina

Member
Daca o comand acum e vre-o problema daca o plantez toamna?
Aceasta este cea galbena Potentilla fruticosa Sommerflor. Se face de 1.50-2.00m?
 

fixpix

Active Member
mie unu nu mi se pare o planta care sa ajunga la 1,5-2 m cum ai vrea tu.
cel putin, eu inca nu am vazut asemenea dimensiuni. probabil nu au plantat oamenii demult tufele lor...
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
apoi daca asa scrie acolo ca ajunge... asa o fi. eu zic doar ce am vazut pana acuma. mai inalte de APROAPE 1 m nu am vazut.
 

fixpix

Active Member
sau un ... buddleia. eu am unul peste 2,5m. planta asta chiar infloreste destul de mult. fie alb, fie mov, deschis/inchis. mie unu imi place.
fie tufa, fie aranjat cumva.
 

fixpix

Active Member
da. asa ii zice. mie imi place. si face flori o perioada indelungata.
am unu la care i-am taiat toti lastarii si acuma arata ca un copacel. sper sa reziste peste iarna.
ca imi place asa cum e acuma. foarte drept, si cu crengi cu flori doar sus. sub el sa se poata dezvolta alte plante.
dar si ca tufa arata super.
 
Sus