Tuf vulcanic si pamant pentru cactusi

Nick.A

Member
Daca stie cineva de unde se poate procura/cumpara tuf vulcanic,utilizat in cultura cactusilor,sa lase o adresa ceva si pentru noi astia care fiind de la ses nu vedem asa ceva pe marginea drumului si nici in magazine nu gasim.
Am cautat pe Internet dar nu gasesc decat firme care vand placi decorative din tuf,care au un pret astronomic si nu se face sa-l sfarami si sa-l pui la cactusi.
Multumesc.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

sunt si eu interesat de tuf vulcanic ,granulatie mica 0.1-3 mm sau medie 3-5 mm , eventual puzzolane sau pumice dar cred ca pentru acestea nu exista furnizori in Romania .
Pentru tuf vulcanic am gasit doar firme care comercializeaza bucati mari de tuf decorativ sau placi decorative exact cum spunea si NickA.
In ianuarie februarie as vrea sa trec colectia pe substrat mineral odata cu mutarea acesteia in primavara in noua locatie de la Valcea .
 

celeste

Member
Toate bune si frumoase, pentru tuf vulcanic am gasit pe cineva, cam departe de mine ce-i drept, dar poate aduce si in Bucuresti, dar nu stiu cat de des. Eu am luat direct de la sursa. Daca e cineva interesat sa-mi trimita pm.
Dar din ce locuri mai apropiate de casa se pot lua celelalte minerale, ca sa pot ajunge si eu ? Ca tare as fi si eu interesata ! Ceva granit, dacit, etc., macar cele mai importante. Eu cunosc numai locuri prea indepartate in care ajung doar in concediu, asta daca nu ma nimeresc in weekend in zona...
 

gino

Member
Nu stiu unde a aparut acest topic initial. Eu il descopar acum.
Locul lui ar fi trebuit sa fie aici daca nu exista specificatia "pentru cactusi"
In sfarsit, nu comentez optiunile moderatorilor...
Din pacate nu stiu surse apropiate de locatiile voastre, Nicusor si Stelian.
Dar daca totusi gasiti ce va trebuie, aveti grija la amestecuri.
Am avut surprize placute, dar si neplacute la amestecurile pe baza de tuf vulcanic...
 

Maranta

Member
Salut ,

nu cred ca am prin apropiere ceva cariere sau comercianti de tuf vulcanic , am tot incercat dar degeaba . Nu am incercat pana acum nici o combinatie cu tuf vulcanic dar vad ca toata lumea vorbeste de el de aceea as fi vrut sa-l includ si pe el in amestecul mineral pe care il voi folosi in viitor, ma gandeam la un 10-15 % maximum la o granulatie de 0.5-4 mm .
Dar cred ca o sa ma las pagubas mai ales ca ultima varianta cu furnizorul din Cluj a a cazut din motive necunoscute .
 

gino

Member
Stelian, nu-ti promit nimic concret, dar daca apar ceva oportunitati, te voi anunta.
Si poate ca ar merita deschisa o discutie tematica despre folosirea tufului si consecintele lui in amestecurile pentru cactusi si suculente...
 

stefanm

Member
Ati mai descoperit cumva intre timp vre-o sursa de tuf vulcanic ? :D
Daca da, m-ar interesa si pe mine.
 

vali

Active Member
Moderator
Stefan, daca in centrele de gradinarit din oras ai constatat ca n-ai nicio sansa, incearca pe la Pet-Shop sau acvaristi. De multe ori, vand pietre pentru decorul acvariilor, de genul acestora
Nu este altceva, decat tuf vulcanic. Problema e ca va trebui sa ti-l granulezi singur :evil:
 

stefanm

Member
Ce-i drept nu m-am uitat niciodata la pietrele decorative pentru acvarii. Am intrebat de tuf vulcanic si pe la pet-shop-uri dar tot ca substrat. Trebuie sa incerc din nou.
Multumesc pentru pont. Ceva sfaturi pentru granulare eficienta? :p
 

vali

Active Member
Moderator
stefanm a spus:
Ceva sfaturi pentru granulare eficienta? :p
Ia-ti o bere langa tine si un ciocan zdravan. Apoi bea bere pana incepi sa simti ca te enerveaza "bolovanul" din fata ta. Dupa asta, te pui cu ciocanul pe el :) .
 

Roxana

Active Member
albela: Am cumparat de la Baumax pamant pentru cactusi. Era ud, foarte ud. Nu inteleg pentru ce l-au ambalat asa. Ca sa traga la cantar? L-am folosit in amestec cu pamant de florarie ca sa plantez niste plante de hoya. Si in amestec tot era prea ud, ca nu am mai udat dupa plantare. Alta data cand am mai cumparat de acolo era normal. Ati patit asa ceva?

cornelia: Pamantul ala probabil ca a fost tinut afara in ploaie, s-o fi infiltrat umezeala si in pachete. In principiu nu se uda pamantul ca sa atarne la cantar. Ar fi prea exagerat si si-ar pierde clientela. Cand mai patesti asa nu transplanta florile decat dupa ce se usuca pamantul. Practic, desfaci pachetul si intinzi pamantul pe un ziar ceva cateva zile. Procedezi cam cum se usuca si verdeturile pentru iarna ... Nu recomand bagatul in cuptor.

marean:
Confirm si eu pt o punga de pamant pt cactusi si suculente de la florimo,era atat de ud,incat a trebuit sa-l las la uscat inainte de folosire :x !
 

Roxana

Active Member
Roca vulcanica:


simona2: Ati folosit roca vulcanica pentru flori? Daca da, cum s-au comportat acestea? De unde v-ati procurat roca vulcanica?

lili: Roca vulcanica sau tuf vulcanic

O sursa de incredere se gaseste in Cluj. Persoana respectiva are cantitati nelimitate, pret convenabil .
Cine este interesat, ma poate contacta pentru nr. de telefon al domnului respectiv.

Este foarte bun pentru suculente, cactusi si amestec pentru celelalte plante.

mihai_c: Tuful e roca sedimentara rezultata din cenusa vulcanica presata si cimentata... adevaratele roci vulcanice sunt granitul, bazaltul etc... :wink: nu le confundati...

lili: Nu te contrazic Mihai :wink:
Daca tot ai luminat situatia :oops: .....atunci sunt nevoita sa fac urmatoarea precizare: la sursa respectiva se gaseste tuf vulcanic , cu granulatie de diverse marimi.

Tina: Si roca vulcanica (pouzzolane).. stie cineva unde as putea gasi ?
Multumesc.. :D

popgeo: Practic orice praf de piatra (atita vreme cit nu e calcaroasa) este un ingrsamint extrem de bun. Bazaltul insa se pare ca e mai bun decit altele. Daca stie cineva surse de asa ceva as fi si eu interesat. Probabil carierele de piatra ar fi ideale... dar evident nu carierele de marmura...;-)
 

Antoniotoni

New Member
Saci de 40 litri(35 kg) de roca vulcanica la 35 ron sacul se gaseste in pantelimon, langa fabrica de bere tuborg, imediat ce treci podul de pe centura faci dreapta si intri in incinta la romstal de acolo se intra intr o florarie City Garden.
Pe sac scrie Lapillo Vulcanico Tercomposti, are o granulatie de aproximativ 1 cm, se poate sparge usor cu un ciocan formand granulatii de 3-4 mm.
Aici aduc destul de rar cate un balot, comenzile din ce am inteles le fac la 2 luni. Merita, calitate pret excelenta mai ales daca ai un sistem hidroponic este excelent.

Sau bolovani de roca vulcanica la 3,5 ron kg se gaseste pe dn1 imediat ce iesi din prisma (unde este magazinul hornbach) practic pe banda care te intori spre bucuresti imediat la 50-100 m dupa intersectia care duce spre corbeanca pe dreapta este un depozit de materiale de constructii, pietre, roci decoruri pentru piscine si gradini au si bolovani de tuf vulcanic( roca vulcanica rosie).
 
Sus