Tuberoze

victoria

Active Member
superbe.Si la mine au inflorit 2anul asta foarte frumos.La anul vor fi mai multe.Imi place mirosul lor de lesin.
 

sicamin

Member
Ce Frumuseteeee,de parfum nici nu mai vorbesc !!! Felicitari Sonia !
Si la mine au inflorit 2 din cele de la tine ,multumesc !
 

sonia_i

Active Member
O zi buna tuturor! :D
Va rog sa lasati adresele cei carora am promis bulbi in acest an.
Din cauza vremii nefavorabile, amanam plantarea bulbilor cu 2-3 saptamani.
 

elipopa

Active Member
sonia_i a spus:
O zi buna tuturor! :D
Va rog sa lasati adresele cei carora am promis bulbi in acest an.
Din cauza vremii nefavorabile, amanam plantarea bulbilor cu 2-3 saptamani.
eu i-am plantat deja, au muguri cam de 5 cm! erau deja incoltiti si i-am plantat pe la jumatatea lui aprilie! asa tarziu se planteaza?
 

sonia_i

Active Member
Daca ati avut vreme frumoasa, e ok.
La noi a fost foarte frig, chiar daca avem solar.
Sunt pregatiti toti, dar pamantul e aproape inghetat si plantam multi bulbi in camp deschis.
 

victoria

Active Member
tuberozele mele s-au muiat in cutia in care au stat :cry: :cry: :cry:
cred ca au unghetat asta iarna,dupa care s-au dezghetat si s-au muiat :cry: :cry: :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu le am tinut in beci la 8 grade fara sa mai ud , ghiveciul era de 15 l , dar acum sunt scoase de 2 luni si nimic inca :|
 

sonia_i

Active Member
Nu cunosc aceste metode. Eu v-am spus cum am procedat, si din toti bulbii pe care i-am avut au inflorit 99%.
 

sonia_i

Active Member
Parintii mei au uitat de bulbii pe care i-am pus deoparte pt doritorii din forum si bulbii au sfarsit ... la gunoi.
Bulbii plantati in solar vor face floare in 2 saptamani, iar cei din camp abia acum scot primele frunze.
Propuneti ce sa facem cu florile: se pot transplanta pt doritori sau doar dupa ce se termina floarea? :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma plimbam in seara asta pe langa casa , si tot simteam parfum pe langa mine , cand colo ce sa vezi de unde venea.



din pacate doar una , desi sunt multe firicele doar una a facut flori , precizez ca nu am scos nimic din sol de cand ii am , am pus un ghiveci mare sa se inmulteasca acolo , ca nu prea stiu pe care sa elimin si pe care sa tin :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
danero2004 a spus:
precizez ca nu am scos nimic din sol de cand ii am , am pus un ghiveci mare sa se inmulteasca acolo , ca nu prea stiu pe care sa elimin si pe care sa tin :)
Adica nu le-ai scos niciodata din pamant peste iarna?
 
Sus