Tuberoze

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu , am ales un ghiveci cat mai mare si usor de mutat insa , si am umplut cu pamant si cei cativa bulbi care in 2-3 ani au ajuns sa umple complet ghiveciul , anul asta am avut 9 bulbi floriferi , anul trecut am avut 1 , sper sa tot cresc numarul de la an la an

Iarna stau in beci la intuneric pe uscat complet si nu au nimic , au stat chiar si 6 luni daca calculez bine si in 2 saptamani erau sus frumosi
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ia te uita, ce ingenios ai fost, si eu aveam aceeasi problema, niciodata nu stiam care bulbi sunt floriferi asa ca am renuntat la ele, desi cu durere in suflet :rofl:
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Nu , am ales un ghiveci cat mai mare si usor de mutat insa , si am umplut cu pamant si cei cativa bulbi care in 2-3 ani au ajuns sa umple complet ghiveciul , anul asta am avut 9 bulbi floriferi , anul trecut am avut 1 , sper sa tot cresc numarul de la an la an

Iarna stau in beci la intuneric pe uscat complet si nu au nimic , au stat chiar si 6 luni daca calculez bine si in 2 saptamani erau sus frumosi
Deci inteleg ca tu ii tii bulbii in pamntul din ghiveci ,nu ii scoti din pamant asa cum fac eu! :eek: De 2 ani nu am avut o tuberoza inflorita din nestiinta :x O sa fac la fel ca tine! :clap:
 

sonia_i

Active Member
Nu am auzit asa ceva in viata mea, ma rog!
Toti bulbii se scot din pamant ca sa fie separati pe ani, si sa se poata dezvolta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sonia, problema este ca nu suntem in stare sa-i separam pe ani...tu cum stii care ce varsta are :oops:
 

sonia_i

Active Member
La mine in sunphoto se vad poze cu tuberoze de anul 1, 2 si 3.
Se vede ca cel mare e de an 3, cel mijociu de 2 si cel mic de 1.
 

happy

Well-Known Member
Sonia ,bulbii de anul 2 sunt cei care vor inflori la anul sau bulbii de an 3 infloresc anul urmator(4)?Sunt anumite conditii de caldura ca acesti bulbi sa infloreasca?Unde sa citesc despre ei? :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
danero2004 a spus:
Nu , am ales un ghiveci cat mai mare si usor de mutat insa , si am umplut cu pamant si cei cativa bulbi care in 2-3 ani au ajuns sa umple complet ghiveciul , anul asta am avut 9 bulbi floriferi , anul trecut am avut 1 , sper sa tot cresc numarul de la an la an

Iarna stau in beci la intuneric pe uscat complet si nu au nimic , au stat chiar si 6 luni daca calculez bine si in 2 saptamani erau sus frumosi
Deci inteleg ca tu ii tii bulbii in pamntul din ghiveci ,nu ii scoti din pamant asa cum fac eu! :eek: De 2 ani nu am avut o tuberoza inflorita din nestiinta :x O sa fac la fel ca tine! :clap:

Asa sa faci si nu o sa ti para rau , pe cuvant :marfa:

sonia_i a spus:
Nu am auzit asa ceva in viata mea, ma rog!
Toti bulbii se scot din pamant ca sa fie separati pe ani, si sa se poata dezvolta.
Niciodata nu e prea tarziu sa mai inveti cate ceva :hug: :tavalit:
 

sonia_i

Active Member
happy a spus:
Sonia ,bulbii de anul 2 sunt cei care vor inflori la anul sau bulbii de an 3 infloresc anul urmator(4)?Sunt anumite conditii de caldura ca acesti bulbi sa infloreasca?Unde sa citesc despre ei? :D
Bulbii de anul 3 infloreasc a treia vara, cei de anul 2 - a doua vara si tot asa...
Temperatura ~ 20 grade.
 

miraflor

New Member
Re:

sonia_i a spus:
:( trebuia sa le usuci cu foenul.
Buna seara si sarbatori fericite. Nu aveam intentia sa postez nici un mesaj cand am intrat pe forum dar vazand acest raspuns dat la cineva care i-au inghetat bulbii,de catre o persoana care pretinde ca este producator, nu ma pot abtine. Sunt producator de bulbi si flori de Tuberoze din anul 2000, timp in care am facut mai mult de-o gramada de experimente in fiecare an. Dar revenind la acest subiect tin doar sa precizez faptul ca o data ce au inghetat bulbii, acestia nu se mai pot folosi. SUNT MORTI, indiferent daca se usuca cu foenul sau o sa primeasca " transfuzii ", sunt MORTI. :!:

danero2004 a spus:
happy a spus:
danero2004 a spus:
Nu , am ales un ghiveci cat mai mare si usor de mutat insa , si am umplut cu pamant si cei cativa bulbi care in 2-3 ani au ajuns sa umple complet ghiveciul , anul asta am avut 9 bulbi floriferi , anul trecut am avut 1 , sper sa tot cresc numarul de la an la an

Iarna stau in beci la intuneric pe uscat complet si nu au nimic , au stat chiar si 6 luni daca calculez bine si in 2 saptamani erau sus frumosi
Deci inteleg ca tu ii tii bulbii in pamntul din ghiveci ,nu ii scoti din pamant asa cum fac eu! :eek: De 2 ani nu am avut o tuberoza inflorita din nestiinta :x O sa fac la fel ca tine! :clap:

Asa sa faci si nu o sa ti para rau , pe cuvant :marfa:

sonia_i a spus:
Nu am auzit asa ceva in viata mea, ma rog!
Toti bulbii se scot din pamant ca sa fie separati pe ani, si sa se poata dezvolta.
Niciodata nu e prea tarziu sa mai inveti cate ceva :hug: :tavalit:
Daca mi se permite, ma bag si eu ca musca-n lapte, in discutia dv. Doresc doar sa precizez faptul ca daca bulbii nu se separa, tijele vor fi mai subtiri, inflorescenta mai putina. Incercati sa separati bulbii si sa vedeti ce inflorescenta frumoasa o sa aveti.


happy a spus:
Sonia ,bulbii de anul 2 sunt cei care vor inflori la anul sau bulbii de an 3 infloresc anul urmator(4)?Sunt anumite conditii de caldura ca acesti bulbi sa infloreasca?Unde sa citesc despre ei? :D
Bulbii de Tuberoze produc tija florala daca sunt bine dezvoltati. S-a impamantenit ideea ca bulbii de Tuberoze produc floare doar in anul 3 dar nu e asa. Daca exista bulbi care au avut toate conditiile sa se dezvolte in primul an, acestia pot produce floare in anul 2. Daca se planteaza bulbii si nu se mai ingrijeste nimeni de ei, se lasa sa fie acoperiti de iarba sau buruieni si nu au apa, sa stiti ca se pot planta 4 ani consecutiv si nu o sa vediti floarea de tuberoza.
 

sonia_i

Active Member
Total de acord...o data ce au murit, asa raman...
Separarea tijelor se face, puteti vedea in album!
Iar daca fac floare si in anul 4 la fel de frumoase, nu cunosc!
O seara buna!
 

Mady.C

New Member
Bună tuturor,
As putea să ajut eu cu puiet de tuberoză. Începând din toamnă. De toate varstele. 0735191001
 
Sus