Trusa pentru masurarea pH-ului

tranda09

Member
Nici nu stiu ce trebuie sa doresc!!! Citesc ce scrieti voi despre sol acid samd si eu nu stiu ce sol am de 5 ani... si ce trebuie sa-i pun la radacina hortensiei ca sa-i schimb culoarea :? Chiar am nevoie de ajutor.
 

Roxana

Active Member
am gasit pe net un articol despre schimbarea culorii florilor de Hortensia:

Vei observa ca florile acestei plante isi schimba culoarea pe parcurs, la inceput fiind aproape albe, dupa care vor capata nuante de roz sau albastru, in functie de sol. Este foarte posibil ca unele dintre flori sa nu prezinte nici una din culorile mentionate mai sus, deoarece pe masura ce tufa se maturizeaza, acestea capata o culoare purpurie, apoi verzuie, pentru ca in cele din urma sa ajunga alb-maronii. Se recomanda taierea florilor atunci cand incep sa inverzeasca, acest lucru contribuind dezvoltarii tulpinilor vecine.

De asemenea, este indicat sa nu indepartezi toamna florile uscate, acestea avand atat un rol de protectie cat si unul decorativ.

Nuantele florilor sunt dictate de pH-ul solului. Astfel intr-un sol acid, florile hortensiei vor avea o nuanta de albastru, iar intr-unul alcalin, diferite nuante de roz sau de rosu.

Culoarea florilor de hortensia o poti influenta chiar si tu, prin unele trucuri simple. Daca doresti ca florile sa devina roz, ingroapa toamna, o cantitate mica (cateva sute de grame pentru o suprafata de 2-3 m) de var sau de resturi de caramida in jurul plantei. In schimb, daca doresti ca florile tale sa prezinte nuante de albastru, ingroapa bucati de scoarta de copac, coji de fructe sau rumegus.



Acum nu stiu daca este adevarat, ca eu nu am Hortensie si nu am incercat.
 

tranda09

Member
Roxana, multumesc mult pt precizari, asta-i la mine, nu stiu ce PH am in sol .Si nici cum sa-l determin. Si nici de unde sa cumpar determinatorul!!!
 

Roxana

Active Member
Uite ce au spus forumistii in legatura cu locurile unde poti gasi ph-metrul:

ribana a spus:
Eu cred ca si apa este cea care da ph solului. Se poate cumpara de la firma Nitech un astfel de ph-metru. Acum 1 luna era 500 Ron dar cu marirea valutei nu stiu care mai e pretul.
manuela a spus:
Aparatul l-am cumparat de la brico de la Cora dar cred ca se gasestein orice Brico sau Praktiker...poate si la Hornbach.

Arata in mare cam ca asta, diferenta fiind legata de marca, in rest e la fel. Are doua sonde pentru umiditate si ph si o sonda tip display pentru lumina.
http://homeharvest.com/homeharvest2000p ... lmeter.jpg
 

Roxana

Active Member
daca mai citesti mesajele postate in paginile anterioare, vei mai afla multu lucruri interesante. eu nu sunt in masura sa-ti raspund la toate intrebarile.
 

radu

Member
Daca totusi vrei sa incerci adresa pe care am postat-o mai sus, si anume hanna.ro poti gasi si testere electronice cu care poti determina si ph solului, si la un pret mai accesibil : 33 $+TVA, deci mai mic de 500 ron. Eu de la ei mi-am luat un alt tester.
Si inca ceva, ca sa fiu bine inteles: nu vreau sa se inteleaga gresit, nu am vrut sa ies in evidenta cu testerul cumparat, ci doar am vrut sa dau un semnal de urgenta, asupra celor ce folosesc ingrasamintele frecvent. fiindca cred ca acesta e rolul forumului, sa ne ajutam unii pe altii. Si sa exemplific : datorita ingrsamintelor, si nu din cele acidofile, am ph in sol intre 4 si 5, deci foarte mic, si nici prin cap nu-mi trecea ca ingrasamintele acidifica apa de udare in asa hal.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca pentru 10 ron merita sa il cumperi si sa il incerci macar daca tii neaparat sa ai asa ceva..
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pretul real este 30-40 lei. Poate e la reducere. Sau poate nu merge prea bine. Fa un test cu el daca ai cum.
 
Nu scrie ca e la reducere. Si nu e ultimul..are cel putin vreo 20.E intr-un blister si nu pot sa-l scot si sa-l infig intr-un sac cu pamant :D
 

popescu gp

Well-Known Member
testere

Eu am luat din Brico Stor tester pentru PH si tester pentru umiditate ;sunt fabricate in Olanda si m-au costat cca 90 lei,si am si garantie le ele pentru orice eventualitate.Testate mi-au dovedit utilitatea lor
 

claude

Well-Known Member
Moderator
tudose_al3xandru a spus:
Nu scrie ca e la reducere. Si nu e ultimul..are cel putin vreo 20.E intr-un blister si nu pot sa-l scot si sa-l infig intr-un sac cu pamant :D
Nu spun ca nu exista si chestii de calitate si ieftine, dar eu nu am incredere in niste aparate daca sunt prea ieftine, gandindu-ma la cat ar costa componentele, pret de productie, etc. Eu am cam patit cu chestii ieftine, care s-au dovedit a fi exact asa...ieftine si fara calitate :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: testere

popescu gp a spus:
Eu am luat din Brico Stor tester pentru PH si tester pentru umiditate ;sunt fabricate in Olanda si m-au costat cca 90 lei,si am si garantie le ele pentru orice eventualitate.Testate mi-au dovedit utilitatea lor
stii cumva cum se cheama ?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tudose_al3xandru a spus:
Am vazut in Auchan ph-metru ca acesta : http://www.thegardenersshop.co.uk/ph-meter-771-p.asp. Pretul - 10 Ron. O fi bun de ceva la banii astia? E de jucarie? Are cineva la fel?
cu jucarii din astea sunt patit , nu sunt bune de nimic , mi am luat 5 , cei drept la 2 lei bucata din china , dar nu au nicidecum treaba cu PH sau Umiditatea , am bagata in sol acid ph 7 am bagat in pahar cu apa si arata semiumed deci :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus