Tripsi la violete

simonac

Member
musculitele de la hornbach erau si acum 2 saptamani cand am fost acolo... :x ma gandeam ca le-au exterminat pana acum, dar se pare ca nu...
oricum e riscant sa-ti iei o floare de acolo, cand locul misuna de insecte
 

Angelinna

Member
apropo de musculitele albe de la Hornbach, erau acolo si saptamana trecuta. am fost si eu si le-am vazut. mi-am luat un leandru alb si o muscata alba ca nu am putut sa ma abtin. aveau musculite albe pe ele si le-am pus in carantina separate de restul florilor de acasa. acum la cateva zile musculitele au disparut complet, pana sa apuc eu sa stropesc. probabil nu le-a placut la mine acasa :mrgreen:

dar acesta e un topic despre tripsi asa ca ce vroiam sa va intreb este:

am si eu tripsi la violete si azi am luat mospilan. dau mai intai cu mospilan. apoi, daca nu da rezultate am luat si talstar, si decis si lider, m-am aprovizionat.
intrebarea este: cat de des repet cu mospilanul ? si de unde stiu daca tripsii au rezistenta la el sau nu ca sa schimb insecticidul ?
eu nu ii vad dar sunt aproape sigura ca am asa ceva pe violete. dar nu stiu pana cand sa dau cu insecticide. dupa ce imi dau seama ca i-am exterminat ? :x

multumesc :D
 

Angelinna

Member
Ma ajutati si pe mine va rog cu un sfat...

violetele mele au fost afectate de tripsi masiv. am stropit cu mospilan prima data in modul urmator. intr-un pulverizator fin am pus solutia si am stropit pe exteriorul frunzelor si cat am putut si pe interior.
apoi la o saptamana - 10 zile am repetat stropirea de data aceasta cu talstar. problema este ca la unele violete, frunzele sunt atat de mici chircite si inghesuite intre ele ca pur si simplu nu ai cum sa le stropesti pe fata interioara. sunt afectate masiv si daca rup frunzele afectate practic violeta ar ramane fara nicio frunza..

revin cu poze cat de curand ca sa mai ziceti si voi ce credeti
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Angelina pune solutia intr-o seringa si incearca sa o "injectezi" si in zonele mai dificile. Frunzele chircite rau nu mai au nici o sansa asa ca poti sa le tai. Anul asta au fost atacuri masive ale tripsilor. Si din cate vad nu doar la violete.
 

danya

Active Member
Sa va arat violeta mea atacata de tripsi :(



Am rupt toate florile, am vazut un tripsi, am dat cu mospilan. Dupa 2 zile am vazut iar tripsi si am dat iar cu mospilan. Sper ca nu s-au dus si pe celelalte violete... am pus-o singura in alta camera acum :|
 

Leanna

Member
Dana, undeva citisem ca si geamurile si pervazurile se dezinfecteaza.Oricum succes si insanatosire rapida violetei! :D
 

danya

Active Member
Ajutor!! :cry: Tripsii mi-au invadat violetele :cry: Oare mai scap de ei, sau le arunc? Am vazut unul pe o frunza, am dat cu mospilan pe el si pur si simplu nu patea nimic. As vrea sa va intreb:
Daca pun solutia un pic mai concentrata mor violetele?
Cate zile trebuie sa treaca dupa ce am dat cu mospilan pana la urmatoarea aplicare? (Imi vine sa dau tot timpul pe ele numai sa moara) :cry:
Si inca ceva: Solutia preparata este buna doar atunci, sau si dupa cateva zile?
 

emeclau

Active Member
dana 1705, sigur trebe sa pui mai concentrat , daca zici ca nu a avut nici un efect! daca nu moare cu mospilan, oricum o devasteaza tripsii, asa ca ce iti mai faci atatea griji? :rofl:
iarta-ma, asta a fost rautacioasa :mrgreen:
deci, sa nu deviem de la subiect
in primul rand, esti sigura ca sunt tripsi?
daca da, incearca sa le dai cu talstar la 1 sapt. si cu mospilan la 10 zile
tine- o asa pana dai de vreo 3 ori cu fiecare!
eu iti recomand sa faci solutie proaspata de fiecare data!
multa bafta sa ai si fii rea, rupe-le capu'! :evil:
auzi, mai este o metoda cu Raid...
Poti sa saturezi o carpa sau prosop de hartie cu raid pt muste si apoi sa il pui intr-o cutie de plastic cu capac sau punga, impreuna cu planta. Nu uita sa nu o pui si cu farfuriuta in cutie, sa nu aiba unde sa se ascunda nemernicii !
lasa-le asa vreo 30 de ore, in vaporii de raid. Incearca mai intai cu o violeta!
metoda asta a recomandat-o un alt mare nebun dupa violete, de pe alt forum si se pare ca da roade!
 

byby_anka_w

Member
si inainte de toate rupe tot:tije florale frunze atacate.
eu am chelit,pur si simplu toate violetele.mai au 4-5 frunze in varf(la unele chiar 2-3)
 

danya

Active Member
Se poate sa dau cu solutie putin mai concentrata decat ar trebui si sa moara din prima? Am dat pe violete si nu mai vad niciun trips. Inainte sa dau ii tot vedeam, dar acum nimic..
 

emeclau

Active Member
dana, mai da macar inca de 2 ori, sa moara si larve si oua si tot
ce ma bucur dana, ca ai reusit :) !!!!!!!!!!!
 

danya

Active Member
O sa mai dau. Parca nu imi vine a crede ca am scapat asa usor. :D
Cum previn formarea tripsilor apoi? Sa dau si pe cele sanatoase?
Apar si pe cele fara flori? Pe frunzele puse la prins cu pui mici apar?
 

danya

Active Member
Nu am gasit Mospilan si am luat Talstar pt tripsi la violete.
Totusi nu stiu daca sa dau cu el sau nu. Voi ati folosit?
 

ena

Member
Da, am folosit. Poti sa stropesti cu incredere. Sa ai grija sa fie suficient de cald in incapere ca sa nu ramana ude frunzele prea mult timp.
 

danya

Active Member
Multumesc Ena. Am stropit deja.
Nu sunt sigura daca am pus destul de concentrat insa...
 

emeclau

Active Member
Dana, mai cumpara neaparat inca un acaricid/insecticid si dai alternativ si cu el, altfel creaza rezistenta la Talstar si adio eficienta :D
 
Sus