Trimere

sicora fabian

Active Member
Masina manuala nu este pentru cei comozi! Oricum, la tuns nu ar trebui taiat mai mult de o treime din lungimea firului de iarba.
 

adrianam

Well-Known Member
De cati ani folosesti Bosh-ul, bebe Iris?
Pe mine ma deranjeaza zgomotul facut de masinile de tuns iarba, asa ca prefer ceva fara zgomot, chiar daca depun ceva efort. Banuiesc ca este mai putin efort decat la cosit aceeasi suprafata!
 

bebe Iris

Active Member
De un an, dar efortul este considerabil...eu una nu pot tunde iarba acolo unde sunt denivelari si buruieni, il pun pe sotu'. Acasa in curte unde e gazonul ok pot, acolo doar ma joc.
 

sicora fabian

Active Member
Pentru suprafetele denivelate trebuie un trimmer (prin denivelari a nu se intelege valonamente). Pentru masinile de tuns trebuie suprafete plane si nu doar pentru calitatea lucrarii ci si pentru ca exista riscul de a se deteriora cutitele!
Insa denivelarile pot fi reparate foarte usor, in acest fel si suprafata gazonata capatand un aspect atractiv. :D
 

ghia_don

Active Member
mflorian a spus:
am o suprafata mare de gazon (1500mp) pe care trebuie sa o intretin fara sa apelez la firme sau persoane specializate.
Daca nu ai obstacole, cea mai buna solutie este o masina de tuns iarba tip tractor:

Este cea mai scumpa solutie dar cea mai productiva pentru suprafete mari.

Daca tractorul iti depaseste bugetul, sau daca terenul are prea multe obstacole, sau daca este inclinat, alege cea mai mare masina electrica (mare in sensul lungimii cutitului). Asta, in cazul in care ai o priza electrica la indemina. Daca nu, tot o masina cu benzina ramine ca ultima solutie.

Masina mecanica de tuns iarba trebuie scoasa din calcul, deoarece nu poate taia mai mult de 3-5 cm din inaltimea ierbii. Daca iarba a crescut mai mult, masina se blocheaza si mai mult zdrobeste decit sa taie.
Masina mecanica este excelenta pentru suprafete mici, care sint tunse des.
disperat a spus:
Masina de tuns gazon tip tractor sigur ar fi o solutie. Totusi pentru o suprafata de 1500 m cred ca e de ajuns si o masina pe benzina. Una electrica nu mi se pare suficienta (latimea de taiere nu e foarte mare, cablul electric trebuie sa fie foarte lung, daca mai ai si ceva pomi se incurca prin ei) Sfatul meu este sa iei o masina buna, "de firma". Chiar daca e mai scumpa, pana la urma tot la fel iesi (alea ieftine se strica si trebuie sa-ti cumperi alta) Vorbesc din experientele neplacute pe care le-am avut. Masina mecanica clar iese din discutie...
Florin a spus:
Eu am o suprafata de circa 500 mp cu gazon si o masina electrica de marime medie, cu un cablu lung de 50 de metri. Chiar si asa tunsul dureaza 1-2 ore si e foarte obositor. Trebuie golita cutia cu fire de iarba taiate cam la 5 minute. Daca nu tund cateva saptamani, pe urma devine practic imposibil sa mai bag masina in gazon, nu mai face fata. La 1500 de metri nici nu se pune problema, trebuie o scula profesionala sau o coasa. O moto-taietoare de gazon nu e chiar cat un tractor, cred ca gasesti ceva in jur de 2-3 mii lei noi.
cosmina a spus:
Myo,
presupun ca terenul este in afara orasului. Cred ca e imposibil sa nu gasesti un taran dornic de ceva bani ca sa-ti coseasca iarba. Unul care nu e lenes. Si il chemi sa faca treaba cand esti tu acolo (stai cu ochii pe el ca pe butelie). Cel mai bine e sa gasesti o persoana care are animale si are nevoie de iarba (pt.pasari sau vaci sau capre, oi).
:rofl: Ti-ar place sa "accesorizezi", nu-i asa. Ti-ar sta bine pe o masinuta de tuns iarba. Singura problema pe care o vad eu e ca, daca terenul e "invadat" si nedefrisat, o sa imprastii si mai tare semintele de "nedorite". Plus ca s-ar putea sa dai si peste pietre si bolovani pe sub iarba inalta. Cu coasa procedeul e mai bland. Poti sa incerci chiar tu. Nu-i asa greu cum pare daca-ti dozezi efortul. Mie personal chiar imi place.
ares cel mare a spus:
la ultima tunsoare din toamna am stricat masina de tuns, deci am aceeasi problema, dar stiu si rezolvarea.

am (avut) o masina electrica cu diametrul de 38cm, motor de 1000 ... m-a tinut 3 ani in conditiile in care am 2000 mp, din care 1000 deal si n-am gazon, ci iarba.

de crapat a crapat doar o roata de plastic, motorul fiind in continuare bun.
ce voi face? voi cumpara aceeasi marca de 1,2-2 mil lei ca sa am si piese de schimb... e ok....poate un motor mai puternic 1200-1500.... iti recomand si 50 m cablu electric format din 2 segmente de 25m ... e mai usor de exploatat.

in rest, eu mi-am facut propriile cutite de taiere din otel dur, pt ca ei iti dau nishte lame extrem de moi.... practic nu termin o tundere fara o ascutire.

si am si eu o intrebare: are cineva nishte lame de care e multumit? unde se gasesc ...? astept recomandari...

tkx
bradut a spus:
As vrea sa-mi cumpar o motocoasa pe benzina. Am vazut la Metro doua modele de la firme de care n-am auzit niciodata. Una dintre ele costa in jur de 500 RON, iar cealalta 800 RON. Cea mai ieftina avea ca "lama" un fir din plastic (cred), iar cea mai scumpa avea un disc cu niste cutite.

Nu stiu cum sa aleg. As dori sa stiu mai multe detalii in ceea ce priveste alegerea unui astfel de produs.
einsteinitza a spus:
Si motocoasa si trimmerul au fir.Motocoasa are un fir mult mai gros,
 
Sus