Tratamente naturiste verificate contra bolilor, daunatorilor

ACHIMENES

Member
Doresc ca acest topic sa ne impartasiti cum a-ti reusit sa scapati de o boala sau un daunator folosind orice altceva in afara de produse chimice, dar numai preparate verificate de voi, nu din auzite sau citite.
 

Marcela

Member
Macerat de urzici

Este o reteta destul de cunoscuta.
Eu folosesc maceratul atat pe post ingrasamant cat si pe post de repelent.

Puneti intr-o galeata o mana buna de urzici (tulpini +frunze) si o umpleti cu apa dupa care lasati la macerat minimum 3 zile (eu las si doua saptmani) apoi strecurati lichidul obtinut si pulverizati pe plante.
Este indicat sa amestecati in preparat macar o data pe zi.
Miroase urat dar e foarte eficient. Are efect si asupra altor musafiri nedoriti, nu numai a puricilor.
In primavara, am pus "stufat" in gradina. Adica ceapa si usturoi :D. Au rasarit frumos, au inceput sa creasca, dar dupa un timp, ceapa a inceput sa se rasuceasca. Am cules cateva din ele si am gasit niste viermisori albi in bulbul lor.
Cum nu vreau sa folosesc nici un insecticid chimic, am apelat la maceratul de urzici, pe care l-am facut mai concentrat (am pus cca. 200 g de urzica in 15 litri de apa).
Dupa ce s-a macerat bine si mirosea de-ti venea sa o iei la fuga, l-am strecurat si am pus 1l de macerat + 9 l de apa, iar cu solutia asta am stropit (pe frunze) si udat si pamantul temeinic.
Am facut tratamentul asta de doua ori, la interval de doua saptamani, dupa care n-am mai avut probleme.
Sper sa va fie de folos. :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Pe mine ma intereseaza un tratament naturist contra fainarii asterului.Multumesc.
 

v.cristina

Active Member
in cazul fainarii eu stiu ca se foloseste cu succes praful de copt ...dar nu stiu daca si pt aster...eu zic ca poti sa incerci :) :)
 

cojo

New Member
Marcela a spus:
Macerat de urzici
foarte interesant si mult mai potrivit pt legume decat chimicalele.
insa de unde mai gasim urzici la vremea asta? am dat o raita prin cartier dimineata si nimic...:(
cu ce frecventa se poate repeta stropirea? exista riscul de a arde planta, chiar daca e un produs natural?
 

Marcela

Member
cojo a spus:
foarte interesant si mult mai potrivit pt legume decat chimicalele.
insa de unde mai gasim urzici la vremea asta? am dat o raita prin cartier dimineata si nimic...:(
Inca se mai gasesc urzici, eu am gasit la padure. Iar pentru cantitati mai mici de macerat putem lua de la Plafar.
Acum a cam trecut vremea tratamentelor in gradina, iar la primavara putem lua din piata, cand se mai ieftinesc. Cand eram micuta, aveam in gradina un colt special pentru urzici. Taiam tot timpul de acolo, fie pentru animale, fie pentru mancare. Daca aveti o gradina mai mare, un colt mai ferit, rezervat urzicilor, ar putea fi o idee buna.

cu ce frecventa se poate repeta stropirea? exista riscul de a arde planta, chiar daca e un produs natural?
De regula, eu stropesc o data la doua saptamani. Nu mi s-a intamplat sa se arda nimic. Regula este ca pentru stropirea cu apa: ori dimineata, pe racoare, ori seara, dupa ce a trecut valul de caldura.
 
Sus