Transplantarea/plantarea violetelor

helisananca

Member
dana1705 a spus:
Pai o data merge, dar daca l schimb la o saptamana iar?

Nici frunzele nu au stat pleostite? La mine cam stau..
mie mi s-a spus ca atunci cand schimb pamantul e posibil ca o perioada de timp sa se pleosteasca frunzele,mie nu mi s-a intamplat insa am auzit tot pe aici :D acum daca arata rau schimbal
 

Leanna

Member
De punga am auzit de la o colectionara de aici de la care cumpar violete :D Nu am tinut niciodata planta mult in punga, undeva o saptamina, verificind zilnic starea ei. Iar frunzele la inradacinat le pun fara a le acoperi, si-mi reuseste :D Am incercat si in sphagnum cu putina apa, inradacineaza mai usor. :D
 

Rami11

Member
Tocmai am separat doi puiuti de frunza mama. Ce emotii am avut si am inca! :ros_unghii: E prima data cand fac acest lucru sper sa supravietuiasca operatiei! :rugaciune:
 

anyny

Member
aseara am separat violetele mele.acuma cateva frunze stau pleostit, dar cele mai mici sunt viguroase, nu le-am udat
sper sa fie bine
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca poti so separi ,iar frunzele alea galbene probabil au imbatrinit :D poti sa le rupi :D
 

danya

Active Member
anyny a spus:
aseara am separat violetele mele.acuma cateva frunze stau pleostit, dar cele mai mici sunt viguroase, nu le-am udat
sper sa fie bine
Asa s-a intamplat si la mine. Astept sa-si revina.
 

mymo

Active Member
Am separat si eu vineri puii de la 7 violete,are ceva daca unii nu i-am putut desprinde cu radacina? le-am pus pahar transparent in cap :D
 

anyny

Member
eu am separat un puiut si numai un pic de radacina mai avea...si l-am pus direct in pamant...are ceva?
 
Sus