Transplantarea/plantarea violetelor

emeclau

Active Member
daca e urgenta, e urgenta..nu putem sa nu te ajutam Carmen!!
si, daca sunt interesati si altii de subiect...sa vedem cum procedam :D
Recomand substratul cu PH acid , de tip A , de la Florimo sau, si mai bun, Compo Sana. in Principiu, folositi 2/3 pamant in amestec cu 1/3 perlit...cine mai are vermiculit, muschi de padure, poate incerca, in amestec , merg foarte bine la violete
Sfatul meu este, transplantarea/ plantarea puilor sa se faca in pahar sau ghiveci de 5 cm , eventual, daca sunt marisori bine in ghiveci de 7 cm diam.
Daca nu stati rau cu perlitul, puneti pe fundul paharului-ghiveci un strat cam de 0,5- 1 cm de perlit ...absoarbe apa baltita si evitati pierderea puiului prin putrezirea radacinilor!
Carmen, daca mai ai orice nelamuriri, intreaba! uite si fetele sunt foarte dragute s au sarit in ajutor!
spor mare la treaba si bafta cu violetele ! cam invazive astea mici... :rofl:
 

emeclau

Active Member
aaa...si foarte important!!
eu le ud prin farfurioara ( pe dedesubt) chiar dupa transplantare...dar atentie! se absoarbe foarte repede apa, asa ca nu tineti mai mult de 10 secunde ghiveciul in apa!!
eu verific prin ridicare...cele care si-au tras mai multa apa se simt grele in mana!!
in principiu, nu e nevoie de nici un fel de ingrasamant vreo 2 sapt. ..pe urma, puteti folosi daca aveti ceva pt. stimularea formarii radacinilor gen 15-30-15
daca vedeti ca se inmoaie frunzele, puneti un pet deasupra...
mai ales in perioada asta,e putin mai rece si plantele probabil isi incetinesc functiile de crestere!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus pietre pe fundul ghiveciului (perlitul e cam marunt), asa ca ma gandesc ca trebuie sa le las mai mult in apa cand le ud. Frunzele le am in apa deocamdata ca am obosit cu plantutele. :(
 

marean

Active Member
Eme,dar nu e problematica udarea imediat dupa transplantare ? :?
Am observat ca pamantul e suficient de umed incat sa le ajunga violetelor proaspat transplantate .
 

emeclau

Active Member
Marean, tu spui sa nu le ud deloc?
voi incerca ...sincer, nu am incercat niciodata...dar sa stii ca s-ar putea sa fie bine ce zici tu...mie imi mor destule dupa ce le separ...sa fie prea multa apa dintr-o data pentru bietul pui socat?? :? :gandit:
 

emeclau

Active Member
Carmen, cum stai cu treaba? ai reusit sa termini in timp util?
no, imagineaza-ti cand ma vad cu ditamai 100- 150 de frunze in fata...ca nici nu stiu pe ce sa pun mana o data...noroc ca s-a inventat la restaurant "meniul zilei" :rofl: :rofl: ca altfel, vorba ta...mancam violetele cand venea sotu-meu acasa :rofl: :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pe la 17:30 am terminat, noroc ca si sotul a venit mai tarziu, dar sunt cam ametita. :)
 

marean

Active Member
E posibil , eu asa m-am obisnuit dupa vreo cateva esecuri si a fost bine .
Tinand pamantul in sacul lui de plastic,e destul de umed,asa ca nu e nevoie sa fie udat.
Eu las violeta pe uscat destul de mult ,minim o saptamana , dar verific la 1-2 zile umiditatea pamantului si verific atent baza violetei .
Cu cat au suferit mai mult radacinile violetei la transplantare (unele sunt incalcite si trebuiesc despletite,e imposibil sa ne se rupa cateva) ,cu atat las violeta mai mult neudata , fiindca sunt susceptibile la putrezire si au nevoie sa se cicatrizeze usor .
Dar,ca sa fie clar :mrgreen: ,eu am numai 5 violete :oops: ,sa ne se inteleaga ca am cine stie ce colectie si experienta de 20 de ani ... asta a mers la plantele mele si asta va spun .
In ceea ce priveste plantele,eu mereu am spus ca fiecare mediu e individual si ca plantele trebuiesc tratate ca atare,nu exista o meoda unica de ingrijire,ci trebuie sa testam pana cand gasim ce ii place plantei in mediul nostru :wink: .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Eu nu le-am udat azi, ca substratul puilor era destul de ud. Maine verific si vad daca e cazul. Si puii frunzelor din banutii de turba erau uzi de tot, ca ieri pusesem apa la ei, asa ca acolo cam 3 zile nu pun.
 

Arina

Member
Nici eu dupa transplantare nu ud violetele aprox. 2 saptamani.Tot din aceeasi cauza:substratul are destula umiditate si nu este necesar sa-l ud.Pe cele no name nu le mai puneam dupa transplantare in pungi/peturi, dar pe aceste mai cu mofturi le aplic acest tratament fiind niste domnisoare mai sensibile. :roll:
 

danya

Active Member
Am schimbat pamantul violetelor, nu-mi place si vreau sa l schimb iar cu altul. Credeti ca o sa le dauneze?
 

danya

Active Member
Pai o data merge, dar daca l schimb la o saptamana iar?

Nici frunzele nu au stat pleostite? La mine cam stau..
 

Leanna

Member
Uneori e mai bine sa-l schimbi decit sa-l lasi asa, eu am pierdut citeva plantute datorita substratului. Daca te sperie frunzele pleostite, poti pune ghiveciul in punga,la un loc luminos,fara lumina directa pina se deprinde planta cu noile conditii. Ai grija sa nu aiba frunzele picaturi de apa. Punga deobicei o las "semilegata", sa circule aerul :D Succese si asteptam poze cu violeta inflorita :wink:
 

danya

Active Member
Cu violetele ca am mai multe. :) Doamne ajuta sa infloreasca. :D
Si eu am pierdut acum unele din cauza substratului si de asta... pana la urma, ce o fi o fi... cu punga nu prea imi place pt ca mi-au putrezit niste frunze puse la prins.
 
Sus