Transfer de bani international

LadyBug

Well-Known Member
Buna,
Nu am vazut inca un subiect de acest gen, desi ma intereseaza foarte mult. Deoarece costurile bancilor la transferuri bancare internationale sunt uriase (de la 25 euro in sus), mai ales pentru sume ceva mai mici, am cautat o alta solutie si, la prima vedere, am gasit ceva mai ieftin si decat paypal: mandat postal eurogiro. Ati folosit acest serviciu? Cum se procedeaza exact? Am inteles ca se plateste o taxa de 3,7%, la valori peste 2,5 lei, dar nu stiu mai multe detalii.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si eu am problema asta mai ales la cei care inca nu au deschis TV sa vada ca exista Paypal sau alte forme rapide si necostisitoare de a transfera bani. Eurogiro - nu am facut aplicatia inca dar bancar e criminal , peste 50 euro la 15o euro de trimis, aproape japca pe fata mai ales ca multe banci sunt acum "mama-fiica" si pot intermedia doar valoarea virtuala fara a expedia banii real.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu sunt nevoita sa transfer o suma foarte mica, de gen: 7-10 euro ciuva din Germania si nu are paypal, nu-mi convine prin transfer bancar.
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, dar paypal retine de la vanzator, pe ebay n-ai treaba ca si cumparator cu niciun comision. Insa unii accepta doar transfer bancar si ala are niste comisioane fixe care incep de la 25 sau 30 sau 35 de euro, indiferent ca eu vreau sa trimit doar 5 euro. Am vb cu persoana si a gasit un cont paypal intre timp.
Alta problema: am comandat de pe un site din Anglia niste bletilla si le-am platit pe 11 martie si nici acum nu mi-au ajuns, am inceput sa fac demersuri pentru refuz la plata. Am platit direct cu cardul, nu prin paypal, sa vedem ce va iesi. Sa stiti ca sunt multi neseriosi acolo unde nici nu te astepti... E prima data cand fac refuz la plata si daca nu am luat sute de plante din afara pana acum.
 

clematite

Well-Known Member
Pai, nu stiu daca, la sume mai mari, ii convine vanzatorului sa accepte plata pe paypal. Aceste plati se fac doar pentru sume mici, unde este deja pus un comision in costul produsului.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mi-au returnat banii pe card cei de la banca mea, dar mi-au spus ca englezii au refuzat sa-i dea, se fac demersuri. Intre timp au raspuns englezii ca mi-ai trimis plantele pe 25 martie si ca au ajuns pe 30, inseamna ca Posta mi le-a "ratacit". Oare ce va fi, cine va plati in final pentru asta?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce ai mai rezolvat cu ei? Am fost si eu odata in situatia asta, banca mea nu a vrut sa accepte refuzul de plata, pe motiv ca vor confirmare pe mail de la furnizor ca nu au trimis produsul. Asta in ciuda faptului ca le-am aratat o dovada ca acel colet nu mi-a fost expediat niciodata: imi fusese trimisa doar factura pentru plata separat in plic timbrat, factura care ar fi trebuit sa vina in colet.
Iti dai seama ca aia nu au vrut sa imi trimita mail in care sa recunoasca faptul ca nu au expediat marfa, si m-am ales cu paguba. La ce banca ai tu contul, ca nu ar fi rau de stiut? :)
 

Gandacel

New Member
Alternativ, va recomand pentru viitor TransferGo ca serviciu online de transfer de bani si plăți internaționale ieftin si rapid. Plata se face in o zi, direct in contul destinatarului de la orice bancă din Europa. Indiferent de suma transferata, au o taxa fixa de 0,99 GBP/EUR pentru transferuri catre Romania si 9 RON dinspre Romania. Incercati-l: goo.gl/1eujPu.
 

Gandacel

New Member
Exact, fie ca se trimit 3 euro sau 10000 euro, ei percep tot atat. Eventual, ca sa verifici pot sa vezi calculatorul lor de aici
 

adrianam

Well-Known Member
A auzit cineva de ei pana acum?
Ar fi foarte util!
Calculatorul acela nu prea este calculator! :gandit:
Din cate am vazut iti transferi intai banii in contul lor...... si dupa aceea, ce garantie ai ca ajung unde trebuie?
 
Ultima editare:

Motanu123

New Member
TransferGo astia au inceput din vara asta sa miste prin UK si ceva prin Germania. Stiu eu cativa oameni care au trimis cu ei si au zis ca a fost ok. Au ajuns banii rapid, a doua zi, asa cum au promis. Nici nu se compara la bani cu bancile sau cu Moneygram sau Western Union.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce ai mai rezolvat cu ei? Am fost si eu odata in situatia asta, banca mea nu a vrut sa accepte refuzul de plata, pe motiv ca vor confirmare pe mail de la furnizor ca nu au trimis produsul. Asta in ciuda faptului ca le-am aratat o dovada ca acel colet nu mi-a fost expediat niciodata: imi fusese trimisa doar factura pentru plata separat in plic timbrat, factura care ar fi trebuit sa vina in colet.
Iti dai seama ca aia nu au vrut sa imi trimita mail in care sa recunoasca faptul ca nu au expediat marfa, si m-am ales cu paguba. La ce banca ai tu contul, ca nu ar fi rau de stiut? :)
Imi cer scuze, nu am fost pe faza cand ai intrebat, pana acum nu am patit nimic, mi-au returnat banii atunci si gata, din cate imi amintesc nu s-a mai intamplat nimic dupa aceea. Oricum aveam garantia marfurilor, conform contractului cu banca, timp de 180 de zile, adica imi returneaza banii daca imi mor plantele, asa inteleg eu garantia, dar n-am folosit-o niciodata, ca doar s-a mai intamplat sa se usuce la transport cate una-doua-trei dar nu am mai zis nimic... nu vreau sa fac reclama, e vb de ING, dar daca e nevoie sterg si-ti scriu pe privat.
 
Sus