Trandescantia multiflora

Dyutza87

Member
Am primit si eu 3 butasi de Tradescantia pe care le-am pus la facut radacina. Pe doua dintre ele le-am pus impreuna pentru ca nu prea am loc, dar cresc aproximativ la fel.
Asa aratau cand le-am pus in ghiveci. Acum sunt un pic mai maricele.


Voi cat de des le udati?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
La primăvară, ciupeşte-le vârfurile şi vor lăstări bogat. Sau lasă-le să se lungească puţin şi apoi rupe lăstari pe care înrădăcinează-i acolo în ghiveci alături de planta-mamă şi vei avea rapid o plantă bogată. :D
 

anasstasia

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Gabiuta a spus:
Florile sunt nesemnificative dar plantele in sine sunt decorative prin portul lor si prin frunzele colorate sau dungate.
Si eu am si imi plac :D
Adev?rat! Speciile de tradescantia pe care le ?inem în interior nu au flori impresionante. Sunt cam mici. T. pallida face câte o floare roz intens la cap?tul fiec?rei ramifica?ii. Sunt dr?gu?e, dar mici. Le observi cu greu, ascunse fiind între ultimele frunze.

Nu acela?i lucru pot spune despre speciile de gr?din?. Eu am Tradescantia virginiana în curte. De la sfâr?itul prim?verii m? încânt? cu florile sale albastre, grupate în buche?ele. Sunt mai mari decât la speciile ce le ?inem în interior.
... Scuza?i off-topic-ul, de?i vorbim aici de plante de interior, acest gen con?ine specii de exterior ce merit? s? fie prezentate.
Adina, iti multumesc pentru acesta floare minunata. Este foarte frumoasa si cind am ajuns ieri la tara m-a bucurat sa vad cum era plina de floricele si de bobocei gata sa infloreasca.
http://anasstasia.sunphoto.ro/tradescan ... a/14931701
http://anasstasia.sunphoto.ro/tradescan ... a/14931697
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu plăcere, draga mea! :*
Dacă şi pe la tine e vremea asta urâtă, cu cer înnorat şi ploaie vei constata că e exact ce îi place mai tare! Florile stau mai mult deschise - chiar pe ploaie şi frig - şi ţin mai mult. De fapt stau deschise cât timp nu bate soarele pe ele şi nu e foarte cald, aşa că o zi înnorată e tot ce îşi doresc! Pe vreme bună te poţi bucura mai puţine ore pe zi de florile lor... :D
 

sorina

Active Member
citeva din trandescantiile mele ;
asa cum spune si anasstasia , este o extraordinar de darnica si foarte frumoasa si mie imi place foarte muuult virginiana , cred ca anul viitor imi iau si roz , alb si rosu .
acum am doar mov
apoi urmeaza spathacea care este deosebita

palida , care lamine nu ainflorit de 2 ani are soare destul dar e intr-un hol , s-o scot afara ???

si navicularis planta tanara , abia astept sa-i vad floricelele

am sa incerc sa mai achizitionez :wink: :wink: :wink: de asta ce ziceti
Tradescantia Blushing Bride http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/81823/#b
 

cory_helen

Active Member
am o tradescantia verde cu par pe frunze... de fapt, e ca un puf - mersi d-nei gabiuta...

a avut o crestere spectaculoasa di septembrie pana acum... am primit 2 pui cam de 5 cm fiecare... acum au depasit 25 de cm si se tot ramifica...

si surprise: azi-dimineata a facut o floricica mov cu 3 petale... tare dragutzica...
poze, cat de curand...

as vrea sa stiu ce tip de tradescantia este...
mai am si albiflora - to de la d-na gabi... dar nu a inflorit inca... nici nu stiu daca va face flori...

mersi frumos de lamuriri... :oops:
 
Sus