Trandafirului japonez ii cad frunzele

Lizzie

New Member
Buna tuturor! Am si eu nevoie de un sfat pentru trandafirul meu japonez. I-a mers foarte bine pana acum si a si inflorit foarte frumos. Dar de la o vreme, au inceput sa ii cada frunzele. In fiecare zi adun cate 2-3. Se ingalbenesc putin, in varfuri, apoi cad. E drept ca mugurasi noi ii dau, dar tot nu e in regula. Nici nu vrea sa infloreasca.
Spuneti-mi, va rog, ce sa fac sa isi revina :( De care pamant sa ii pun? Spuneti-mi, va rog, cum se numeste sortimentul bun, ca sa pot face comanda, pentru ca locuiesc intr-un oras mititel, unde nu se gaseste decat unul universal.
Multumesc mult!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Comanda de pe net , acum sunt atatea optiuni.

O poza ar zice mai mult legat de frunze , daca frunzele sunt batrane e normal sa cada mai ales daca un nou mugure impinge in nodul ei.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Buna!
In ce conditii il ai? La cat timp faci udarile, solul trebuie sa se usuce intre ele. Vremea este capricioasa influenteaza si plantele daca nu le adaptezi sau muti. Ca substrat eu folosesc Compo Sana pentru plante de interior. Succes cu hibi tau! :)
 

belisima

Well-Known Member
scuze ca intervin aicic, dar am un hibi clasic rosu care de 2 ani "trage sa moara" anul asta i-am schimbat ghiveciul si pamantul,celorlati le merge bine, acesta are frunzele mici , ramase nedezvoltate din primavara, precum si cloroza, l-am tratat dar nu am rezultate,face boboci mici care cad
ma intreb daca e prea batran(l-am primit batran) si nu si mai poate reveni, ma tot gandesc sa l arunc, dupa 2 ani in care nu si-a revenit....
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca e prea batran. Am avut hibiscus 39 de ani la mine in casa si daca nu plecam in concediu si-l nu-l lasam in grija mamei care nu se prea pricepe ce sa le faca in afara de-a le uda nu cred ca murea inca. Inca mai am unii de 34 si 32 de ani. :inlove:
Poate i-ai pus un ghiveci prea mare si lor nu le place. Pana nu umple bine ghiveciul cu radacini si radacinute nu se prea pune pe crescut partea aeriana, frunzele-s mici si puchinoase si da, cad bobocii. Depinde si de substrat, trebuie unul aerisit, usor nu compactat, poate si-un pic de perlit (atentie, se ridica la suprafata ghiveciului daca-i mult), un pic de sphagnum mos. Nu-l arunca pana nu vezi exact ce face, experimenteaza pe el ca asa inveti. :think:
 

belisima

Well-Known Member
;-) tzep, s-ar putea sa ai dreptate....totusi 2 ani:think:anul asta tocmai de aceea l-am schimbat cu perlit si toate alea, ca anul trecut a fost vai de el, si acum mi se agata de retina cand trec pe langa el, ca nu vrea deloc sa isi revina!
 

Setris

Member
Eu pt. a scapa de cloroza am pus in amestecul de pamant perlit si granule de fertilizant de la osmocote...pe langa asta , hibi mei mai au suplimentar odata pe saptamana tratament "babesc" cu apa si sange ( ce ramane dupa ce dezghet carnea ! ). Nu stiu care din ele este eficient, cert este ca au frunzele de un verde inchis si lucesc de parca sunt sterse cu bere
 

Marin Mihai

New Member
Lasati discutiile astea puerile.Sa ne dam cu parerea e usor dar daca nu suntem de meserie nu stim ce avem de facut. Sa va spun de ce cad frz la hybiscus.Sunt mai multe motive care contribuie la caderea frz si anume: -obligatoriu primavara schimbati pamantul eventual si ghiveciul doar daca este necesar. - obligatoriu in luna dec -ian se taie si se vor lasa doar ramurile de rangul 3 cu 2-3 ochi. - udarea pe timp de iarna este mai rara deoarece planta nu are chiar atata nevoie de apa( 2 udari pe saptamana cu apa la temperatura camerei sunt de ajuns). - umiditatea f mare din aer provoaca boli si mai ales daunatori(acarieni) f des intalniti la plante exotice de regula,plante de apartament etc. Acesti acarieni se vor trata cu ACARICIDE. In perioada infloririi a nu se exagera cu apa deoarece riscati sa va cada toti bobocii. Cine este interesat de mai multe aspecte din domeniul horticol sa imi scrie pe acest forum eventual sa imi lase un nr de contact si contra cost ii vor rezolva problemele.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ia te uita solutia magica ,...relax ...sa nu te doara. Uite pana sa ne lumineze un "meserias" de "meserie" noi nu stiam astea.
Si mai intai se da o binete cand intri undeva ...nu de alta dar gand la gand cu bucurie.
Deci mai intai "Bine ne-ai gasit!"
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ne bucuram daca doresti sa ne ajuti cu sfaturi. Acestea sunt gratuite pe forum. Bine ai venit!
 

Marin Mihai

New Member
Pt danero Daca poti trai cu nobletea sufleteasca traieste tu ca eu nu am intalnit pe nimeni . Iar pt Caramell dupa 17 ani de scoala plus 18 de experienta in domeniu doresc ca orice om normal sa imi culeg si roadele.Ceea ce si fac de altfel. Nimic nu e gratis pe pamantul asta.Eu asa am invatat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu e vorba de asta , dar gandeste-te ca nu te nasti invatat si nici nu te invata cineva mai bine decat experientele tale , forumul e insa un loc unde impartasim gratuit probleme , solutii si rezolvari ...asa in mod pueril cum zici tu..dar foarte simplu . Pana si profesorii invata de la elevi.

Legat de scoala ...stiu cel putin 3 facultati unde se iese repede ing horticol.. chestia e sa nu iesi ca gasca din apa.

Oricum se pare ca sfaturile tale sunt materialiste din ce se deduce.

Eu m-am convins...au revoir!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Agresiva abordare :speechless:. Mai usor, ca pana una-alta, suntem pe un forum de iubitori de flori unde lumea asta face, discuta despre flori. Fara sa taxeze fiecare cuvant scris.
 

Marin Mihai

New Member
Despre asta este vorba dar se pare ca sunt multi visatori pe aici.Eu nu sunt nici rata si nici gasca tocmai de aceea ce stiu costa,ca orice lucru de altfel.Probabil ca tu ai facut ceva scoala si ai absolvit-o la partea nautica.Eu chiar am facut scoala si am pretentii de la mine mai ales la rezultatele muncii mele.Tocmai de aceea sunt si f bine platit. Dar se pare ca nu prea se gasesc pe aici decat oameni care nu au invatat cu adevarat ca sa isi aprecieze munca. Consultatie placuta intre voi in continuare ca e gratuit.ARIVEDERCI
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasati-l pe nenea sa isi perceapa taxe de la aia care se lasa pacaliti de el (ca sa nu zic alt cuvant :giggle:).
Daca luati si cititi cu atentie multe pagini ale acestui forum referitor la tot ce vrea el sa taxeze drept consultatie in materie de horticultura veti iesi mult mai castigati si mai ales GRATIS!!!!!
Succes stimabile horticulturor si mai ales...lasa-ne.:rock:
 

victor

Active Member
Îmi permit să fac un comentariu legat de afirmațiile domnului Marin Mihai.
În primul rând, ne jignește pe toți, fără a avea cunoștință de pregătirea noastră, de experiența noastră și mai ales de vârsta unora dintre noi.
Și eu am o anume pregătire, o experiență de 30 de ani în domeniu și nu am făcut caz din așa ceva.
Toate sfaturile pe care le-am dat oricărei persoane, au fost gratis și din suflet.
Bineînțeles, nici eu nu muncesc gratis, dar un sfat nu este muncă, este altruism.
Eu așa percep lucrurile și cei asemeni domnului Marin, să ne lase.
 

Marin Mihai

New Member
GABIUTA CATE CLASE AI? SI TRENU ARE MAI MULTE DECAT TINE. CA FAPT DIVERS EU NU PROSTESC PE NIMENI SI TOCMAI DE ACEEA AM F MULTI OAMENI SERIOSI PE LANGA MINE.CINE NU STIE CU CE SE MANANCA MESERIA ASTA SA SE ABTINA DE LA COMENTARII. ASA CA PASI MARUNTI SI JOC DE GLEZNE. SPOR LA GRATUITATI DE LA TOTI NEAVIZATII CA INSUSI VOI VA LASATI PACALITI DE PERSOANE CARE HABAR NU AU DE MESERIA ASTA.
 
Sus