Trandafirul preferat

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca e unul dintre putinii din gradina pentru care nu am nume. E clar ca e o floribunda, de talie mica (cam 50-60 cm). Tufa e foarte compacta, infloreste foarte bogat in prima tura dupa care nu mai e atat de spectaculos. Imi pare rau ca nu stiu sa-ti spun cum il cheama - l-am cumparat din Brico in ghiveci (mi-au placut florile) si nu cred ca avea eticheta. Ar putea fi un Kordes, o sa ma uit in catalogul de la ei sa vad daca reusesc sa-l identific
 

Roxana Peled

Active Member
E foarte frumos. Eu ma gandeam ca sta toata vara asa...floricios :visator:
Daca il gasesti e minunat, daca nu, nu e problema ca oricum am luat-o razna cu trandafirii...n-am loc, n-am loc, n-am loc :eek:f:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In primul an am plantat 3 trandafiri (nu radeti). In al doilea inca vreo 15 dar cate 3-4 din acelasi soi (Lavaglut la mine e o tufa formata din 3 trandafiri).
Din anul trei s-a dezlantuit jihadul :rofl: :rofl: - am mai luat vreo 30 (asta pentru ca nu am avut suficiente resurse financiare dedicate lor, ca am luat si hibi si orhidee, si alte plate...)
Anul asta am comandat vreo 30 (Brit Rosaco, Lottum, Petrovici) si am mai cumparat si la reduceri din Baumax vreo 4 (plantati deja).
E boala grea asta, crede-ma ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Madalina, uita-te si la Midsummersnow, pe HMF, e tot un alb asemanator, ca tu stii cum arat floarea la al tau si poti face comparatia :D

Primele plante puse de mine in curte erau trandafiri, comandati de la Coral, nici nu stiam cu ce se mananca trandafirii, am comandat 12 parca...si pe urma am stat cuminte vreo 5 ani, am tot plantat altele, anuale, perene...unele mergeau, unele nu, a fost o experienta cam dezamagitoare...oricum, ochiui tot de trandafiri mi se lipeau, orice as fi facut si problema e ca nu reusesc sa ma opresc :evil:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claudia, asta e!! Trebuie sa-mi explici cum l-ai dibuit, esti foarte tare!! Multumesc mult!
Boboci mici, usor roze pana se deschid, grupati in buchete in varful tijelor. Floarea alba, semi-dubla, cu stamine galbene care se vad foarte bine cand se deschide complet.

Deci?? Cum ai facut de i-ai gasit numele?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Claudia, asta e!! Trebuie sa-mi explici cum l-ai dibuit, esti foarte tare!! Multumesc mult!
Boboci mici, usor roze pana se deschid, grupati in buchete in varful tijelor. Floarea alba, semi-dubla, cu stamine galbene care se vad foarte bine cand se deschide complet.

Deci?? Cum ai facut de i-ai gasit numele?
Din intamplare Madalina :oops: La comenzile pentru toamna asta am dat peste el la mai multi furnizori si tot nu m-am hotarat sa-l iau dar imi ramasese in memorie si cand am vazut poza ta mi s-a parut ca seamana cu alte poze in care l-am vazut.
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
Primele plante puse de mine in curte erau trandafiri, comandati de la Coral, nici nu stiam cu ce se mananca trandafirii, am comandat 12 parca...si pe urma am stat cuminte vreo 5 ani, am tot plantat altele, anuale, perene...unele mergeau, unele nu, a fost o experienta cam dezamagitoare...oricum, ochiui tot de trandafiri mi se lipeau, orice as fi facut si problema e ca nu reusesc sa ma opresc :evil:
anul asta am hotarat sa nu mai experimentez cu tot felul de plante, ma opresc la trandafiri si bulboase care infloresc primavara, la mine trandafirii au fost cei mai rezistenti la vremea de anul asta
 

victoria222

Active Member
In momentul de fata, Leonardo da vinci este preferatul meu din toti trandafirii pe care-i am. Urmeaza Graham Thomas pe locul doi si Grimaldi pe locul trei. Toti trei sunt foarte floriferi, rezistenti la boli si daunatori si mai ales au o delicatete a florii, a petalelor, un lucru care-mi place mie in mod special la trandafiri.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cel mai preferat dintre preferati :tavalit: este anul acesta Leander si apoi urmeaza un noname de care sunt inamorata pina la git :rofl: si pe care nimeni nu a putut sa il depisteze ca denumire :(
 

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
Cel mai preferat dintre preferati :tavalit: este anul acesta Leander si apoi urmeaza un noname de care sunt inamorata pina la git :rofl: si pe care nimeni nu a putut sa il depisteze ca denumire :(
da-mi si mie link-ul unde ai ,,pus,, neidentificatul tau ...
 

nick1971

Active Member
scotandu-i din calcule pe cei plantati in toamna si primavara, care au avut parte de o adaptare saracii...
deci dintre cei vechi: Kletter Star, Schnwittchen si parc galben-nu stiu cum il cheama, au inflorit tot timpul, nu i-a deranjat seceta, nu s-au imbolnavit... ii recomand din toata inima.
Kletter Star taiat de jos in primavara
Mainzer Fastnacht e clar ca-i place caldura, nu a aratat in nici un an asa de bine, poze facute acum o saptamana
 

presco

Active Member
Pana cand isi vor arata ceilalti trandafiri de prin gradina adevarata valoare Iceberg (Schneewittchen) e preferatul meu. Il am de vreo 10 ani si vara asta s-a facut un monstru. Si ca sa vedeti cat de mult imi place mai am vreo cinci-sase prin gradina si au fost, chiar si in conditiile din vara aceasta, tot timpul infloriti. De fapt au fost singurii infloriti. Ceilalti au facut flori cu zgarcenie. Va arat o poza de anul trecut, anul asta e dublu pe latime : http://casaverde.sunphoto.ro/Trandafiri/48667881
 

victoria222

Active Member
Ce frumos e Iceberg-ul tau, Presco. Ai mei (am 2) m-au necajit foarte tare, desi ii am de doi ani, anul asta au suferit mult de la albina croitoare. L-ai stropit de nu a fost afectat? Cat de inalt a ajuns anul asta? Multumesc
 

presco

Active Member
victoria222 a spus:
Ce frumos e Iceberg-ul tau, Presco. Ai mei (am 2) m-au necajit foarte tare, desi ii am de doi ani, anul asta au suferit mult de la albina croitoare. L-ai stropit de nu a fost afectat? Cat de inalt a ajuns anul asta? Multumesc
Nu l-am stropit! Norocul lui a fost ca albina croitoare s-a delectat mai mult cu trandafirii englezesti, :) si nu l-a prea ciupit anul asta. Despre inaltime nu stiu ce sa spun...cel mare cred ca are vreo 1,10 inaltime, dar cred ca vreo 1,40 pe latime. Asa din ochi caci nu l-am masurat. Albina asta croitoare e mare pacoste si pana anul trecut nu am facut cunostiinta cu ea. La anul trebuie sa iau ceva masuri caci nu se mai poate! Parerea mea e ca Iceberg e un trandafir care isi arata in timp adevarata valoare. Ai rabdare cu el.
 

cristinaf

Well-Known Member
The Pilgrim e preferatul meu anul acesta. Si florile rezista bine la ploi si soare... e un trandafir frumos.
Acum, cand ma uit la poze, am impresia ca Fourth of july e ca un fel de domnisoara asistenta din vreo emisiune nocturna, care incearca sa fure ochii si prim planul. :D Asa mi-a iesit poza.:giggle:
010.JPG 009.JPG
 

gabrielais

Active Member
Cristina, superba combinatia dintre Pilgrim si clematita bleu...de fapt la tine in gradina totul este perfect combinat....
 
Sus