Trandafirul preferat

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos pentru aprecieri!:-)
Si un mic secret pe care l-am aflat si eu din practica: daca vreti sa combinati o clematita cu un trandafir, plantati intotdeauna clematita la nord de trandafir si se va intinde singura spre soare, impletindu-se natural prin trandafir.
Nici eu n-am stiut, si nici nu m-am gandit la asta cand am plantat.
 
Preferatul meu este Leonardo da Vinci, are o culoare fenomenala, flori ff frumoase si nu se scutura de la vant si ploi....am 4 bucati in gradina si nu-mi pare rau deloc :inlove::openrose:

Leonardo da Vinci anul 2.jpg Leonardo da Vinci.jpg
 

Claudiavis

Active Member
Vin si eu sa "stric" armonia pe-aici. Vad ca toata lumea se da in vint dupa roze englezesti. Ei bine, eu sint innebunita dupa roze... rugose. Am o tufa de Red Dagmar cu niste flori de un ciclam aproape manelistic, atit e de intens! Iar frunzele sint atit de verzi in aceasta perioada... un verde tonic, sanatos, vesel (cind restul gradinii e lesinata de caldura).Un alt "salbatic" frumusel foc e Moje Hammarberg - cred ca se va face o tufa foarte spectaculoasa. Si foarte verde! Nu mai zic ca n-au absolut nicio treaba cu nicio boala si cu nicio insecta. Sint niste roze I-DE-A-LE !!!!

Un alt aproape-ideal e Alissar, princess of Phoenicia, desi anul acesta are florile patate. Dar tot asa, e care-free.
 
Sus