Trandafirul preferat

cristinaf

Well-Known Member
Intr-adevar, fiecare trandafir are ceva aparte, unii au flori deosebit de frumoase, altii, un miros care te face sa revii cu drag in gradina, altii formeaza o tufa bogata sau repeta inflorirea foarte bine, dar, cu toate astea, cred ca fiecare pasionat care are in gradina mai multe soiuri diferite, va sfarsi prin a avea unul favorit. Cel putin la mine asa s-a intamplat. Bineinteles ca-i iubesc pe toti, fiecare in felul lui imi incanta privirea si/sau mirosul printr-un parfum deosebit, totusi, nu ma pot abtine sa nu am unul pe care il indragesc in mod deosebit - Jubilee Celebration.
Florile sunt foarte frumoase, petalele avand forma ascutita, deosebita as zice, culorile sunt pe gustul meu, somon cu reversul petalelor galben, si ce conteaza mult pentru mine, floarea ajunsa la maturitate nu isi pierde culoarea, ci somonul se transforma intr-un roz foarte frumos, iar apoi isi scutura petalele, de parca tufa ar vrea mereu sa arate ingrijita. Ce mai ... il iubesc. :D
Si ce apreciez in mod deosebit la el, e ca formeaza o tufa bine imbracata, ordonata si bogata, se vede asta inca de la inceput.
E preferatul meu in mod clar, desi, poate cand voi avea si altii, se va mai gasi vreunul sa-i faca concurenta. :)



Acestea fiind spuse, va invit, sa impartasiti si celorlalti, care sunt preferatii vostri, trandafirul pentru care aveti un "ceva" in plus la inimioara si, daca doriti, puteti argumenta in doua-trei cuvinte cu ce anume v-a "vrajit" de l-ati ales tocmai pe el.
 

gabrielais

Active Member
grea misiune ne-ai dat Ika :rofl:
pana acum, dintre cei pe care ii am in gradina, cred ca cel mai mult imi place Dames de Chenonceau...desi este mic inca (1 an) are o tufa perfect rotunda, flori tot timpul, forma florii superba, isi mentine culoarea chiar si dupa ploi puternice, petalele nu se pateaza..iar parfumul...hmmm..demential.. (fiind mic trebuia sa ma las in genunchi sa il miros... :rofl: )
 

elaelena

Member
dintre cei care au reusit sa infloreasca in vara asta, preferatul meu este Pat Austin: floare cu o forma frumoasa,culoare superba,parfumat,
dintre ,,batrani,, il prefer pe Isabel D;Ortiz: petale siclam cu reversul alb-argintiu, forma involta a a florilor , durata mare pana la scuturare, foarte rezistent , atat la boli cat si la ploi
 

cristinaf

Well-Known Member
gabrielais a spus:
grea misiune ne-ai dat Ika :rofl:
Da, da, dar ce ne mai place... :rofl:

Nu-si mai spune nimeni parerea? :?
Eram interesata sa aflu diverse pareri si nu-i nevoie sa fie musai englezesti sau mai stiu eu de care... Am comandat si inca mai vreu sa iau de la Coral, ar fi bine de stiut parerile voastre. Poate pe unul nu l-am bagat eu in seama si, defapt, chiar merita sa fie vedeta.
 

carmenushka

Active Member
gabrielais a spus:
grea misiune ne-ai dat Ika :rofl:
pana acum, dintre cei pe care ii am in gradina, cred ca cel mai mult imi place Dames de Chenonceau...desi este mic inca (1 an) are o tufa perfect rotunda, flori tot timpul, forma florii superba, isi mentine culoarea chiar si dupa ploi puternice, petalele nu se pateaza..iar parfumul...hmmm..demential.. (fiind mic trebuia sa ma las in genunchi sa il miros... :rofl: )
Gabriela, e luat cumva de la Starkl? acolo l-am vazut si m-ar tentaca tot vorbesti asa frumos despre el! O poza ai?
 

gabrielais

Active Member
Carmenush, de la starkl am luat; poze doar cu florile am apucat, tufa n-o am pozata
http://gabrielabis.sunphoto.ro/trandafiri_2011/40022332
eu personal sunt foarte multumita de ce am cumparat de la ei, prin urmare deja am mai lansat o comanda acum in toamna; cel mai mult m-a impresionat ca trandafirii erau cu ramuri verzi si groase si evident s-au prins toti, si pe deasupra au fost si plini de flori ...acum depinde cred si de noroc..vom vedea ce trimit acum in toamna
 

gabrielais

Active Member
la fel zic si eu ca ai avut ghinion...eu am facut a 2-a comanda acum in toamna si doar un singur trandafir a fost mai subtirel la crengi insa cu un sistem radicular foarte dezvoltat incat sunt sigura ca se va prinde..din tot ce am luat in primavara nu am pierdut nimic...si cel mai important, a inflorit ce trebuia...nu mi-am facut un obicei din a face poze la trandafirii primiti dar o sa incep sa fac asta pt ca cel putin in ceea ce priveste acest furnizor (starkl) ar fi pacat sa nu vada si altii ce trandafiri trimit; pe de alta parte si pretul e mare asa ca n-ar mai cumpara nimeni daca ar trimite niste "piperniciti"...eu zic ca sunt seriosi si investitia merita facuta...personal am experienta neplacuta cu westerland pe care 3 ani la rand (si primavara si toamna) l-am achizitionat de la diversi furnizori..ba nu s-a prins, ba in loc de asta inflorea altceva..asa ca pana la urma am cumparat de la o pepiniera din apropiere la un pret foarte mare dar butasul arata impecabil si daca se va prinde stiu sigur ca va inflori in sfarsit Westerland.. :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Si eu am luat de la Starlk in primavara un Henry Matisse ,a inflorit exact ce trebuia ,plus ca butasul a fost mare cu radacini bune .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu oscilez intre doi trandafiri clasici - The Fairy sau New Dawn. Desi, daca evaluez per total trandafirul: forma florii, inflorirea remontanta, bogatia, forma tufei...cred ca il votez pe The Fairy :D
 

bradut

Well-Known Member
Nu prea pot face comparatie intre trandafirii mei, fiindca sunt destul de tineri si nu toti au aratat ce pot. Abia dupa 3 ani poti sa-ti dai seama cam despre ce este vorba, si ma refer aici, la forma tufei, la dispunerea florilor, la intreg tabloul.

Dintre cei mai vechi din gradina mea, cel mai frumos mi se pare a fi Graham Thomas. Este un pic sensibil la ger, dar... alt nod in papura, chiar nu pot sa-i gasesc. Dimpotriva: este superb! :D

 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Uau, foarte frumos!

CA si la Bradut, mi-e greu sa fac deocamata un clasament definitiv, mai ales ca astept sa vad si noutatile, dar, desi foarte tineri inca, sunt sigura ca Scepter'd Isle va fi in top si de asemenea, Sombreuil si probabil si Evelyn
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos Bradut! Eu n-am englezesti in gradina, de-abia acum de la Lottum am reusit sa iau dar vreo 2-3 ani tot trebuie sa astept pana isi vor arata frumusetea :D
Sa aduc si un argument pentru optiunea mea:
 

miki70

Active Member
gradinar1 a spus:
Foarte frumos Bradut! Eu n-am englezesti in gradina, de-abia acum de la Lottum am reusit sa iau dar vreo 2-3 ani tot trebuie sa astept pana isi vor arata frumusetea :D
Sa aduc si un argument pentru optiunea mea:
Superb :visator:
Madalina, fratii lui , rosu+alb si galben tot asa mari se fac daca nu se tund?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa speram ca vor arata tot asa. Nici alb si rosu n-am avut pana acum, sunt plantati tot toamna asta - vom vedea peste vreo 3 ani. Iar galben nu am.
Si da, nu am taiat niciodata din trandafirul asta stiind ca e un acoperitor
 

bradut

Well-Known Member
Apropo de schelet, m-am mirat foarte tare de modul in care sunt dispusi lastarii (chiar daca foarte mici) la Summer Song, primit acum de la Lottum: un manunchi foarte ramificat. M-a cam pierdut, tipul asta de viitoare structura! :rofl: Stau si ma intreb daca este chiar Summer Song. :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Re:

gradinar1 a spus:
Foarte frumos Bradut! Eu n-am englezesti in gradina, de-abia acum de la Lottum am reusit sa iau dar vreo 2-3 ani tot trebuie sa astept pana isi vor arata frumusetea :D
Sa aduc si un argument pentru optiunea mea:
Gradinar 1, te roooooog.... pentru o colega de suferinta aflata in pragul infarctului...spune-mi...ce trandafir e in poza 53 sau 80 din albumul tau? :hipnotizat:
 
Sus