Trandafirul Albastru

iudit

Well-Known Member
Moderator
La inceputul lunii noiembrie trecut,in cotidianul Daily Mail Online a aparut un scurt articol,urmat de 2 fotografii despre trandafirul albastru creat in Japonia in 2004.
De-a lungul timpului amelioratorii au combinat prin hibridari,diferite culori,in efortul lor de a realiza imposibilul.Dar petalelor de trandafiri le lipseste enzima care controleaza producerea pigmentului albastru si de aceea amelioratorii dau gres totdeauna.
Acum ,pentru prima data,datorita ingineriei genetice,trandafirul albastru a devenit o realitate.primii trandafiri cu adevarat albastri au fost expusi in Japonia si vor exista in comert pentru public in anul urmator.Dupa 13 ani de cercetari asidue compania japoneza SUNTORY a perfectat in final floarea mitica.
Lucrand impreuna cu firma australiana FLORIGENE,cercetatorii au folosit gena care produce pigmentul delfinidina,care la randul sau asigura producerea pigmentului albastru.de la Petunia.Trandafirul albastru a fost prezentat la Expozitia Anuala de Flori ,la targul Makuhari Messe,din Japonia.
(articolul este preluat de mine din revista Rosarium,cu acordul direct al domnului presedinte Stefan Wagner)
 
A

Anonymous

Guest
Multumim frumos si tie si domnului profesor.
Ma bucur si astept cu nerabdare sa-l vad in gradinile voastre.
Eu am amestecat intr-un pahar apa si cerneala,apoi am pus un fir de trandafir alb,dupa cateva ore trandafirul s-a albastrit,oare ei cum or fi facut?
 

popescu gp

Well-Known Member
trandafirul

Exista si trandafir verde cu flori verzi,mici ce infloreste pana tarziu si a caror frunze persista aproape si iarna.Voi plasa in curand si poza cu acest tradafir.
 

annaz274

New Member
Trandafir

Astazi am cumparat din Prakticher un trandafit albastru-sunt curiosa cand va inflori cum va arata.
 

mirelush

Member
mihai63 a spus:
Da sigur, tu ai cumparat trandafirii mei,tu i-ai pozat ......ce mai ....one man show.....tu esti ala :tavalit: :tavalit:

P.S. Sa te uiti in albumul meu la trandafiri...sa vezi ce comentariu a pus un nene.....vezi doamne nu astia sunt adevaratii trandafiri Sterling :cry:
Sterling asta a nostru s-a nascut in 1957, deci nu are cum sa fie trandafirul albastru descoperit de compania japoneza in 2004.

Apoi, Sterling e mai mult mov ( sau un roz-mov ) decat albastru. Nu va mai luat dupa pozele de pe cutii... :D ca nu redau realitatea.
 

emundin

Member
BUNA

Buna am vazut si eu aici valva trandafirului albastru.
Un trandafir Hibrid care se gaseste peste tot este Blue Moon, este foarte asemanator cu Blue Rose, Florigene intradevar a colaborat cu o firma japoneza pentru a crea un trandafir albastru insa nu este 100% albastru. Osaka a spus cum sa faca fiecare on sa aiba un trandafir Blue. Numai ca cerneala speciala nu se gaseste in Romania. Eu am avut si inca am niste batoane care le folosesc de blue si queen black. La multi oameni a iesit exact culoarea dorita in sa este munca multa. Pigmentul blue este injectat in pistil. Greu de reusit :(
 

mirelush

Member
Re: BUNA

emundin a spus:
Buna am vazut si eu aici valva trandafirului albastru.
Un trandafir Hibrid care se gaseste peste tot este Blue Moon, este foarte asemanator cu Blue Rose, Florigene intradevar a colaborat cu o firma japoneza pentru a crea un trandafir albastru insa nu este 100% albastru. Osaka a spus cum sa faca fiecare on sa aiba un trandafir Blue. Numai ca cerneala speciala nu se gaseste in Romania. Eu am avut si inca am niste batoane care le folosesc de blue si queen black. La multi oameni a iesit exact culoarea dorita in sa este munca multa. Pigmentul blue este injectat in pistil. Greu de reusit :(
Acest Blue Moon la care faci referire e Mainzer Fastnacht ( sau mai poate fi intalnit sub urmatoarele denumiri : Sissi /Blue Monday/TANnacht/TANsi /Navo-Rose )
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu inteleg un lucru: de ce aceeasi planta are nshpe nume? Si asta nu se intampla numai la trandafiri.
 

mymo

Active Member
Am luat si eu anul trecut un Sissi din asta dar numai albastru nu e....poate au incurcat pachetele la ambalare :)
 
Sus